Şendiller bu kez rotayı Fatih Mehmet Erkoç'a çevirdi!

Şendiller bu kez rotayı Fatih Mehmet Erkoç'a çevirdi!
Şendiller: ‘AK Parti neden Poyraz’ı sahiplenmiyor?’....Türk siyasetinin tanınmış isimlerinden ve kendi deyimi ile ‘üzerindeki ölü toprağını kaldırabilmek için’ geldiği memleketi Kahramanmaraş’ta irtibat bürosu açarak aktif siyasete dönme sinyalleri veren Ökkeş Şendiller; “Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz sanki DTP’nin Belediye Başkanı. Burada AK Parti teşkilatı yok mu? Neden başkanlarına eleştiriler karşısında sahip çıkmıyorlar?” diye sordu.

11 Mayıs Salı günü bürosunda bir basın toplantısı yapan Ökkeş Şendiller, konuşmasının bir bölümünde AK Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile milletvekillerine çattı. Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ile yönetimindeki belediyeye ağır eleştiri ve iddialar yöneltilmesine rağmen AK Parti kanadının sessiz kalmasına bir anlam veremediğini belirten Şendiller şunları kaydetti:

“Ben Mustafa Poyraz’a, AKP’ye ve hükümete sorular soruyorum. Ancak bir kısım arkadaşlar köşesinde onların yerine konuşuyor. Müsaade edin arkadaşlar; ben tenkide çok açık bir insanım. Her türlü tenkide saygı duyarım. Ama Allah aşkına bırakın Mustafa Poyraz cevap versin. Siz onun tetikçiliğini yapmayın. Rica ediyorum, gelin konuşalım. Yanlış söylediğim bir şey varsa herkes cevabını verebilir. Fakat burada yaklaşık 5 aydır belediye ile ilgili çok ciddi iddialar ortaya atıyoruz. Aslında iddialar değil yaşanan şeyler. Ancak Mustafa Poyraz sanki DTP’nin belediye başkanı. Burada AK Parti teşkilatı yok mu? AK Parti cevap versin, milletvekilleri cevap versin. Yorum yazan vatandaşlarımız var. Yorumu siz yazın da sorulara muhatabım cevap versin. Sayın Fatih Erkoç’un geçen günlerde partisinin İl Danışma Meclisi’nde yaptığı konuşma metnini çıkardım. Şu anda gördüğünüz gibi elimde. Basın toplantısı yapmıyor da, toplantıda konuşmuş. Burada aradım Belediye ile ilgili bir kelime yok. Ben bekliyordum ki Fatih Erkoç bize cevap verir. Ama her ne hikmetse bir tek cümle bile göremedim.”

“BİZİM BELEDİYELERLE İLGİLİ BASINDA BİR CÜMLE ÇIKSA GİDİP HEMEN SORUYORDUK”

“Ben doksanlı yılları biliyorum; hepiniz biliyorsunuz. Bizim iki tane belediyemiz vardı; Afşin ve Elbistan belediyesi. Bir cümle bir şey çıksa basında, bir cümle dedikodu gelse biz aynı gün il teşkilatı olarak gidiyor diyorduk ki; (kardeşim gelin bakalım bunun aslı nedir?) diye araştırıyorduk. Ancak Ak Parti belediyeye sahip çıkmıyor. Mustafa Poyraz tek başına seçilmedi buradan. Mustafa Poyraz cevap vermiyorsa Ak Parti cevap vermelidir. Söylediğimiz ve ortaya attığımız iddiaların bir tekine bile doğru-yanlış kimse bir şey söylemedi. Ama şunu söyleyebilirler; (efendim biz muhatap almıyoruz.) Bu zamana kadar muhalefet yoktu muhatap almıyordunuz. Öyle bir muhatap alırsınız ki, Maraş’ı size çöplüğe çevirttirmeyiz. Maraş’ı yontma taş devrine çevirttirmeyiz.”

“BU ŞEHRİN YONTMA TAŞ DEVRİYLE YÖNETİLMESİNE KIZIYORUM BEN”

“Yine bir kısım tenkit alıyorum tenkitleri ben açık konuşurum. (Efendim belediye başkanına çok yükleniyorsunuz.) Ben belediye başkanına falan yüklenmiyorum, bu şehrin yontma taş devriyle idare edilmesine kızıyorum. Sayın Mustafa Poyraz çıksın desin ki; (kardeşim ben yontma taş devri mantığıyla idare etmiyorum) desin eyvallah. Billbord ihalelerini 2. defa ihale ettiler. Ben hesabını çıkarttım. Önceki ihale eski deyimle 1 trilyon 275 milyar liraya gitmişti. Aylara böldüğünüz zaman, aylık 106 milyar lira düşüyor Eski parayla. İlkini iptal ettiler, ikincide ise yarı fiyatına düşürdüler. Savcılığa başvuracağımız gün de iptal ettiler. Ayrıca Kahramanmaraş’ta Maraşlının dışında peşkeş çekme olayı devam ediyor. Ben bütün vatandaşlarımızı hiçbir bölge ve şehir ayrımı yapmadan bağrıma basarım. Ama Kahramanmaraş’ın nimetini Kahramanmaraşlının dışında herkese paylaştırıyorlar. Bununda teker teker dökümünü çıkartacağım. Efendim ihale ne ihalesi, ben bu ihalelerin nasıl yapıldığını çok iyi biliyorum. Mustafa Poyraz istediğini iptal ediyor, istediğini iptal etmiyor sadece KİK’E gidecek konularda da yaptıkları kasıtla yanlışlardan dolayı bunların hepsi iptal ediliyor. Şimdi; çöple beraber Park ve bahçelerin bakımıyla ilgili ihale ikinci defa iptal edildi. Daha önceki ihaleleri de araştırdım, ihale iptal ediliyor kendilerinin yanlışlıklarından dolayı, 500 tane işçi çalışıyor orada, işçiler sokakta kalıyor. Ve daha önce doğruysa, aylarca sigortasız ve ücretsiz işçi çalıştırıldığı iddia ediliyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı konutunda 4 tane sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edildi ve medyaya da sızdı. Böyle bir rezaleti kabul edemeyiz.”

“PARKLARN BİRÇOĞUNA TİNERCİLERDEN BAŞKASI GİREMİYOR”

“Kahramanmaraş’ta parkların ve bahçelerin temizlenememesi, park yaptıklarıyla övünüyorlar ama bu parkların birçoğuna tinercilerden başkası da giremiyor zaten. Biz Ankara, İstanbul’u, Konya’yı, Gaziantep’i ve her yeri de biliyoruz. Park sosyal bir hizmettir; güvenliği ile ihtiyaçları ile yapılan hizmettir, bu yapılmadığı gibi Kahramanmaraş’a bu manada zarar da vermekte istemiyoruz işin doğrusu. Ama belediye hem yaptığı işlerde hem yaptığı ihalelerde kanuna saygısızlık yapamaz. Bunlar ne kanun dinliyorlar ne yasa dinliyorlar. Mustafa Poyraz’ın kendi kafasında yandaşlarının oluşturduğu mantıkla Kahramanmaraş idare edilemez. Burası devlet idaresidir. Maalesef ben yaptım oldu. Bundan sonra ben yaptım oldu yapamayacaksınız. Çünkü belediyenin bu manada yaptığı her icraat mahkemeliktir. Eğer mahkemelik değil de korkmuyorsa yaptığı ihaleyi savunur adam. Yaptığı ihaleyi savunamayan bir belediye veya kurum, mutlaka bu işin arkasında bir çapanoğlu olduğunun işaretindedir. Bunlarda anlamadığım bir mantık bir şeyi söylüyorsunuz, kendileri yapıyorlar savunmuyorlar. O bakımdan icraatlarının takipçisiyiz.”

“ERKOÇ’A GÖRE KAHRAMANMARAŞ ADETA GÜLLÜK GÜLİSTANLIK”

“Burada Sayın Erkoç’un açıklamasında Kahramanmaraş güllük gülistanlık. Eğitimimiz süper. Mukayese edin bakalım şimdi sınavların sonuçlarını, kiminle yarışacaksınız. Eğitimde problem yokmuş Allah aşkına yahu, Şehrimiz merkezindeki Fatih ilköğretim okulunda bir sınıfta 60 öğrenci ders görüyor. Bu nasıl eğitim? Sayın Fatih Erkoç’a buradan sesleniyorum; böyle partisinin kurulunu toplayıp böyle konuşmasın, eğer eğitim Kahramanmaraş’ta dört dörtlük diyorsa, yüreği tutuyorsa Arslanbey mahallesi Çakmakçı Sait ilköğretim okuluna gitsin baksın. Sekiz tane barakada çocuklar eğitim görüyorlar 2 seneden beri. Çocuklarla gittim görüştüm, (amca pencereyi açamıyoruz) diyorlar, yahu demir konteynır içinde bu çocuklar ne hale gelir. Hâlâ öğretim bu şekilde devam etmektedir. Bunu da takip ediyorum, TOKİ yapacakmış. İhale edeceklermiş, bekliyorum. Eğer bu ayın içerisinde başlamazlarsa, orada da eylem başlatacağım. İki seneden beri çocuklar kışın soğuktan donuyor demir konteynırın içinde, yazın sıcaktan pişiyor ve bozuk olan pencereleri bile açamıyorlar.

“FATİH ERKOÇ VE VEKİLLER NE İŞE YARIYOR?”

“Fatih Erkoç ve AKP’li Milletvekillerine buradan sesleniyorum: Ne işe yararsınız siz orada? Meclis’te dondurma dağıtmayı marifetmiş gibi gazetelere ilan vererek kutlayan Milletvekilleri mi Kahramanmaraş’a hizmet edecektir? Bu ne gülünç bir şey. Bu ne korkunç bir şey. Kimisi mumbar partisi yapıyor kimisi dondurma partisi yapıyor. Kardeşim yapın bunu da… İlköğretim okulu; Çakmakçı Sait, kurtuluşun ilk şehidi, Arslanbey mahallesi Kahramanmaraş’ın sembol ismi, Arslanbey mahallesine gidin bakın. Zeytin dalının altına muşamba çekmişler, 8 tane bisküvi koymuşlar buraya (kantin) diyorlar çocuklar. Allah aşkına ve AKP bu mahalleden % 93 oy almıştır. Bu işin takipçisiyim, bu ay okul yapımını başlatmazlarsa, bu olayı Türkiye gündemine nasıl taşıyacağımı bakın görün. Fatih Erkoç’un eğitim anlayışı bu mu, bu mu?

“İL GENEL MECLİSİ DENETİM KOMİSYONU RAPORU ELİMİZDE”

“Bir diğer konuda İl Genel Meclisi’dir. İl Genel meclisine sesleniyorum: Bunların sır gibi sakladıkları İl Genel Meclisi Denetleme Raporunu ele geçirdik. Gizliyorlar;Valilik te vermiyor.. Vatandaşım bilgi edinme hakkını da kullanıyor. Verilen dilekçelere; (İl Genel meclisinden valiliğe gelmemiş Özel idareye onun için veremiyorlarmış.) Bu nasıl bir mantık yahu. Rapor benim elimde şu an, raporu uzmanlara inceletiyorum. Tespit ettiğim bir konu var çok enteresan: Doğrudan alım yapıyorlar 3 tane ayrı şirketten teklif mektubu almışlar, üçünün de telefonu ve faksı aynı. Bir noktayı söylüyorum, önümüzde ki günlerde raporun içeriğini açıklayacağım. İl Genel meclisinin kendi içerisinde yaptırdığı denetleme raporuna girmiş bu. Yani doğrudan teklif alıyorlar ya alım yapıyorlar, mesela nedir işte 10 milyarlık alım teklifleri yapılıyor güya bir günde 3 tane alım yapıyorlar ama aynı yerden alıyorlar. Bakın burada raporda tespit, benim tespitim değil. Raporda diyor ki; Doğrudan alım için 3 tane şirketten teklif mektubu alınmış, üçünün de telefonu faksı aynı. Siz gazetecilersiniz leblebiden anlarsınız ve nem kaparsınız. Şimdi soruyorum il genel Meclisi başkanınıza; 1- Sayın Ramazan Okunmuş’a buradan sesleniyorum. Makam arabasıyla gezmek değil mesele, ona girmiyorum ama önce kendisinin seçildiği bölgeye, vatandaşın burnunun dibine dökülecek çöp alanı için ne diyor? Çünkü o gün gittim Kürtül de sordular bana, bunu soruyorum ona. 2- acaba makam arabasını nerde kullanıyor? Köylerin kasabaların yollarına gidip bakıyor mu? Tam bir facia, tam bir rezalet, Allah aşkına yahu sayın başkanım sen eğitimcisin, Çakmakçı Sait okulundan Sayın Okumuş’un acaba haberi var mı? Binlerce kilometre yol yapıp gezerken ne olur ki Çakmakçı Sait İlköğretim okuluna da bir baksa olmaz mı İl Genel meclisi. Köylerin kasabaların yollarına bir baksa n’olur sanki hocamız. Ben buradan kendine saygılarımı da sunarak sesleniyorum; Bura devlet memurluğu değil, siz orada bir milyon nüfuslu Kahramanmaraş’ımızın yatırımları sizin elinizden geçiyor. Siz yetkilisiniz. Çakmakçı Sait ilköğretim okulu için, efendim işte zenginler yapacakmış ta yapmamışlar da ondan gecikmiş. Şimdi de parayı il genel meclisi verecek, TOKİ ihale edecekmiş, e kardeşim ihaleyi siz yapın o zaman. Çakmakçı Sait İlköğretim okulun peşini bırakmayacağım, bekliyorum onu.”

“BAŞINIZA BİR KOMPLO GELMESİNDEN KORKMUYOR MUSUNUZ?

Bir gazetecinin, “Siyasette geçmişte başarılarınız var. Çok sivri dillisiniz. Gerçekleri ve doğruları söylüyorsunuz kendi ölçeğinizle, size saygı duyuyoruz. Artık günümüzde çok konuşanları ve gerçekleri açıklayanları bir şekilde tırpanlıyorlar. Komplo teorileri düzenliyorlar. Kaset maset. Sizde böyle bir komploya kurban gitmekten korkmuyor musunuz” sorusuna Şendiller şu karşılığı verdi:

“Geçmişe bakarsanız, bu sorunuzun cevabı var aslında. Niye biliyor musunuz? Biz kendi partimiz 1991 MÇP döneminde Kıbrıs Meydanında Rahmetli Alparslan Türkeş bu meydana geldi, 1991 yılının Haziran ayında, burada bir konuşma yaptı. Dedi ki; Kahramanmaraş Milli mücadelenin ilk kurşununu sıkan yer kahramanlar diyarı.

O zaman bu ittifaklar vardı hani SHP-DYP ittifakı söz konusu idi, yani o zamanki DEP Leyla Zana’ların falan olduğu, bunlara verdiğiniz her oy yani SHP ye verdiğiniz her oy Beka vadisindeki Apo’ya gider. Siz Kahraman şehrin kahraman evlatlarısınız” dedi. Çekiç güç PKK ya silah veriyor Cudi dağının tepesine havan topunu çekiç gücü helikopterleri koyuyor dedi. Hatırlayın daha o video kaseti bende duruyor. Ben delilsiz konuşmam. Sizden tepki istiyorum dedi. Hakikaten Kahramanmaraş sol’a ilk defa o zaman Milletvekili vermedi, 1991’i hatırlayın. Ama meclise gittiğimizde bizim partimiz hem Cindoruk’a oy verdi hem PKK’lı hükümete oy verdi, hem çekiç gücün geçmesine yardımcı oldu. Biz o zaman 3 Kahramanmaraş Milletvekili bir de rahmetli Yazıcıoğlu ile beraber tavrımızı koyduk. O tavrımızı koyduğumuz da sizin gibi birçok tecrübeli Milletvekili arkadaşlarımız bize geldiler dediler ki, yahu siz ateşle oynuyorsunuz, siz kiminle oynadığınız farkında değilsiniz dediler. Bu sistem meselesi bu devlet meselesi, bunun adına yaptılar? Devletin âli menfaatleri adına. Dedik ki biz öyle büyük konuşmaya gerek yok ama, ben Kahramanmaraş’a verdiğim sözün aksini yapmam. Milletvekilliğinden isterseniz istifa edeyim, isterseniz partiden istifa edeyim, ben seçmenime söz verdim dedim.”

“KİRLİ DOSYALARINIZ YOKSA, KASEDİNİZ OKSA DOĞRULARI SÖYLEMEYE DEVAM EDERSİNİZ”

“Şunun için söylüyorum bunu Allah göstermesin eğer arkanızda kirli dosyanız yoksa önünüze koyacakları kasetiniz yoksa doğruları söylemeye devam edersiniz. Bu konuda çok samimi olarak söylüyorum hiçbir endişe duymuyorum dozunu artırarak ta gideceğim. Kimseyle kavga etmekte istemiyorum. Bu noktada Rahmetli Özal’ı hatırlayın, Atatürk spor salonunda ne dedi, “Allah’ın verdiği canı Allah alır” dedi. Bunu bizim engellememiz mümkün değil. Ben bu manada bir meydan okumam anlaşılmasın sakın. Hepimizin çocuğu ve hayatı var, ama şundan emin olun bildiğimiz doğruları söylemek bu Kahramanmaraş’ın toprağında yaşayan insanlar için bir vazifedir. Allah için iktidarlar gelir geçer belediyeler gelir geçer ama biz burada yaşayacağız.”

“9 TANE DAVA AÇTIM”

“Çalıştay meselesiyle ilgili 9 tane dava açtım, biliyorsunuz orada çok büyük hakaretler yaptılar bunlardan 4 tanesini getirdim 2 tanesi Milletvekili bir tanesi AKP İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, katil ifadesini kullandı: “Bu katilin elini sıkmayacağız” diye. 2.si DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, aynı lafı o da kullandı. Bir diğer dava açtığım konu Sabah gazetesinin yazarı Sevilay Yükselir diye bir bayan. Onunla ilgili davayı da açtırdım, çünkü o kadın Kahramanmaraş’a ve şahsımıza ve davamıza çok büyük hakaret etti. Onun için Sabah gurubunu bir daha ikaz ediyorum bir daha hatırlatıyorum: Kahramanmaraş’a düşmanlık yapmasınlar. Sabah gazetesinin köşe yazarı Kahramanmaraş’a aynen şunu dedi: “Bu katil Maraş var ya, çocuklarının ve kocalarının yanında annelerinin hanımlarının ırzına geçtiler, karnından çocukları çıkarttılar” diye çok adi bir saldırı yaptı. Bundan dolayı Sevilay Yükselir, İbrahim Yiğit, Şerafettin Halis ve Pir Sultan Derneği başkanlarıyla ilgili 4 dava dosyası burada 5 dava daha var onların dosyalarını getirmedim onları da bilahare sizlere vereceğim. Toplam 9 dava açtım inşallah bu davaları kazanıp bunların saldırdığı yerlere de bu paraları takdim edeceğim. Bu zamana kadar bu manada kazandığım davalarda aldığım tazminatları bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonrada yine bunların saldırdığı yerler için değerlendireceğiz hep beraber.”

“BEN KAHRAMANMARAŞ’A SALDIRILARI GÖĞÜSLEMEYE ÇALIŞIYORUM”

“Bu manada Ak Parti açılım için Alevi çalıştayını gündeme getirdi ama sayın Başbakan kendine katil diyenlere dava açıp 20–30 milyar para alıyor, yani kendisine katil denirse suç ama, kendi İstanbul milletvekili ile ilgili bir şey yapmadı. İbrahim Yiğit ismini söylüyorum burada, onun hesabını göreceğiz. Hukuk mücadelesi veriyoruz, ama başbakana AKP’ye de buradan hatırlatıyorum, size söyleneni sizin milletvekiliniz başkasına söylediği zaman da aynı yürekliliği gösterip tavrınızı bekliyoruz. Ha bunu niye söyledim, önümüzdeki günlerde sakın yanlış anlaşılmasın, bir kısım medyadan arkadaşlarda şunu söylüyorlar, efendim gündeme niye taşıyorsun. Ben gündeme taşımıyorum, ben Kahramanmaraş’a saldırıları göğüslemeye çalışıyorum. Herkes aklını başına toplasın. Bu benim kadar Kahramanmaraş’ta yaşayan herkesin de müdafaa etmesi gereken bir davadır. Çünkü Kahramanmaraş bu davanın mağdurudur, mazlumudur, gidecek hesabını başkalarından soracaklar, mahkemeler hesabını sormuş, bunun için meclis biliyorsunuz araştırma komisyonu kurdu, Maraş’ı, Çorum’u, Taksim’i, Sivas’ı, Başbağlar’ı gündeme taşıdılar nasıl bir sonuç alırlar onu bilmem. Alevi çalıştayında yaptıkları gibi geri adım atarlarsa bizim bir katkımız olmaz. Ama adam gibi bu meseleyi araştıracaklarsa ben meclise her türlü bilgiyi vermeye hazırım. Ama bunu yapmazlarsa nasıl sonuç alırlar bunu da bilemem. Bu noktada önümüzde gündeme geleceği için Kahramanmaraş olayları ile ilgili yazmış olduğum kitabı da sizlere takdim ediyorum.” (www.kanal46.com)Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 13:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuri akpınar
Nuri akpınar - 11 yıl Önce

kım tutar okkes abı senı sevıyorum senı... ben konusamıyorum ıplemıyor kımse.... sen konus barı bızlere tercuman ol

Mehmet Biçkes
Mehmet Biçkes - 11 yıl Önce

Sayın Şendiller eskiden beri takip ettiğim k.Maraş Siyasi hayatına renk katan MÜCADELECİ, Dişi ile tırnağı ile mücadele veren ve bir yerlere gelen bir vekilimiz. Bu Maraşın Yapısına uygun olmayan bir yapıdır. Bizde herşey seçim sonuçlarının SONUÇ ALININCAYA KADAR olan mücadele şeklidir. Seçim biter dava da biter.Seçim ALINSADA biter KAYBEDİLSEDE biter. Bu DERNEK seçimlerinde de ODA seçimlerindede VEKİL seçimlerinde de DEĞİŞMEZ BİR KURAL DIR. Seçimler kazanılsada Kaybedilsede Netice BAĞ EVLERİNDE değerlendirilir. Sonrası mı? Sonrası SUSKUNLUK. Kazansada kaybetsede herşey biter Muhalefette kalan kabuğuna çekilir. Kazanan Hiç birşey olmamış gidi RUTİN davranmaya devam eder. Bu durumu Sayın ŞENDİLLERİN VEKİLLİKTEN SONRA UZUN BİR SUSKUNLUK DÖNEMİNİ GÖRÜNCE Garp Cephesinde Değişen bir şey YOK, diyordumki Bu toplantısında 9 mahkeme açmış olması ACABA? deme me vesile oldu. Bu vesile ile Tüm Muhalefet parti yönetimlerini kınıyor. Sayın Şendiller'e başarılar diliyorum.

enes dündar
enes dündar - 11 yıl Önce

senin ne menfaatin var şendiller bırak allah aşkına bagımsız ol 2 bin oy alırsan dişimi kırarım ne yaptın millet vekilliğinde ne yaptın bu millete o davaları niye açıyorsun o itibarat bürosunu niye açtın menfaat deyilmi allahını sevdiğim söyle bakalım menfaat deyilmi

SIRADAKİ HABER

banner66