Şendiller'den Poyraz'a 'billboard' tepkisi!

Şendiller'den Poyraz'a 'billboard' tepkisi!

Kahramanmaraş Belediyesi mülkiyetindeki kent mobilyaları ihalesinin ilkinin iptal edilerek ikincisinde ise öncekinin yarı fiyatına verilmesinin yankıları sürüyor.

Türk siyasetinin tanınmış isimlerinden ve Kahramanmaraş’ın tek kişilik muhalefeti konumuna gelen Ökkeş Şendiller; “Kimin malından kime kıyak yapıyor? Madem işi alan firmanın belediye payını ödemekte zorluk çekeceğini düşünüyorsa o zaman neden vatandaşın ödeme güçlüğünü de göz önünde bulundurup eczanesindeki ilaçları yarı fiyatına satmıyor ki.” diye konuştu.

AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın 6 Nisan’daki billboard ihalesini yıllığı 651 bin liradan verdiği yönündeki gelişmeleri büyük bir dikkatle takip eden Şendiller tepkisini şöyle dile getirdi: “İlk yapılan ihalede yıllık bedel 1 milyon 275 bin liradan gitmişti. Geçici teminatın yanlış hesaplandığı gerekçesi ile bu ihale iptal edildi ve yenisi yapıldı. İlkine 10 firma katılırken, her ne hikmetse ikinci ihaleye sadece 2 firmanın katılımı ise manidardır. İlk ihale basına ve kamuoyuna açık olarak açık artırma usulü ile başlayıp sonradan kapalı zarf ile devam etti. İkinci ihale ise basına ve kamuoyuna kapalı, kapalı zarf ile başlayıp açık artırma ile devam ediyor. Böyle bir şey olur mu? O günkü keyfine göre mi ihale yapıyorsun be kardeşim. Ondan sonra da çıkıp işi alacak firmanın belediye payını ödemediğini ve bir sürü işin çıktığından bahsediyorsun. Bir kere öncelikle bir ihalenin geçici teminatını bile hesaplamakta yanlışlık yapan bir belediyede neden ihalelerin sıklıkla iptal edildiği ortaya çıkmış bulunuyor. Umarız bu hesaplamalar sehven oluyordur. Geçici teminatı bile hesaplayamayan bir belediyenin trilyonlarca lirayı da nasıl hesapsızca çarçur ettiği de böylece anlaşıldı sanırım. Hesap bilmeyenlerin Kahramanmaraş Belediyesi’ni yönetmesi vahim bir durumdur.”

‘BURASI DAĞ BAŞIMI Kİ PARAYI ALAMADIĞINI SÖYLÜYOR’

“Yarı fiyatına giden bu ihalenin izahını yaptığını sandığı cümleler ile Başkan Poyraz acaba kimi kandırdığını sanıyor. Yarı fiyatına düşürüp ihaleyi veriyor. Bir kamu ihalesinin nasıl yapıldığını sanki kimse bilmiyor. İhalenin yapılış şekli ile usulü yasalar çerçevesinde bellidir. ‘Alamıyoruz’ demek bir mazeret değildir. Burası dağ başımı ki; ‘Parayı alamıyorum’ diyor. Acaba Poyraz, medyumluğa mı başladı da işi alacak firmanın parayı ödeyip-ödemeyeceği biliyor. Madem parayı alamıyor ise kendisine şunu soruyorum: Önceden bu işi yapan ile birinci ihaleyi kazanan ve ikinci ihalede işi alan firmaların aynı kişilere ait olduğu öne sürülüyor. Buna ne diyeceksiniz? Madem firma parayı ödemiyor neden ihaleye sokuyorsun o zaman. Bu açıklamalara kargalar bile gülmez kardeşim. Belediye başkanının görevi belediyesine daha fazla para girdirmektir. Firmaları o kadar çok düşünüyorsa neden o zaman belediye mülklerinde oturan kiracıların da ödeme güçlüklerini göz önünde bulundurarak kiralarını yarı fiyatına düşürmüyor?”

“BELEDİYE İLE DEVLETİN KAYBI 3 TRİLYON LİRANIN ÜZERİNDE”

“Bir tek bu ihale ile belediyenin kira, devletin ise KDV kaybının miktarı 3 trilyon liranın çok üzerindedir. Mustafa Poyraz bu kayıpları nasıla telafi etmeyi düşünüyor. İlkinin aksine ikincisinin basına kapalı olması da bunların kapalı kapılar arkasında neler yaptıklarını bu ihale ile ortaya koymuştur. Artık örtbas edemez hale gelmişlerdir. Nasıl savunacaklarını bilemez haldedirler. Özürleri kabahatlerinden büyüktür. Hem Belediye, Mustafa Poyraz’ın şahsi malı mı ki, kafasına göre ihale yapıyor. O zaman eczanesindeki ilaçları da yarı fiyatından satsın görelim. Bırakın yarı fiyatına satmayı, Başbakan Erdoğan’a karşı işyeri kapatma eylemi yapan eczanelere kendisi de eczanesini kapatarak destek vermedi mi. Mal canın yongasıdır. Kendisine gelince böyle, belediye malına gelince ise böyle…Artık mızrak çuvala sığmamaya başlamıştır. Yaş kesen baş keser sözünü aldırmadan yeşil ağaçlara kıyan ve belediye ile devlete trilyonlarca lira gelir kaybettiren Mustafa Poyraz ile uğraşmaya devam edeceğimden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu yapılanların hesabının sorulacağı günler giderek yaklaşmaktadır.” (www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 08:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
kapukaya halit
kapukaya halit - 11 yıl Önce

Sayın şendiller dilinize sağlık bu insanları enayi yerine koyan bir ak parti ve bir ak partili belediye başkanı var ken bu memleket' in vay haline adamın yaptığı kaldırımları söküp yeniden yapmak havuzları söküp yeniden yapmak başka bir seybilmiyor ve bun lara seyirçi kalan bir belediye encümeni ve halk acaba bu halk nezaman uyanacak yeter artık diyecekler. sayın şendiller sizde olmasanız bizim içimizdeki öfkeyi kimse dile getirmeyecek her halde ve kanal 46 ya teşekkür ederim. birde dsi yi ele alırmısınız ? bugünlerde ihaleler nasıl gidiyor endüşük teklif veren lermi alıyor yoksa devleti zararamı uğratıyorlar birde bu kurumu ele alırmısınız.

SIRADAKİ HABER

banner66