Şendiller: 'Evet' için kimseden izin alacak değiliz!

Şendiller: 'Evet' için kimseden izin alacak değiliz!

Kahramanmaraş Eski Milletvekili Ökkeş Şendiller, Hatay'ın Dörtyol ilçesinde yaşanan terör olaylarının perde arkasının açıklanması gerektiğini belirterek, "Eğer bu açıklığa kavuşturulmazsa vatandaştaki gerginlik daha da artarak devam eder." dedi.

Anayasa değişikliğini darbe anayasasını değiştirmeye yönelik olduğu için desteklediğini ifade eden Şendiller, referandumda 'evet' diyecek olan ülkücülerin 'dönek' olarak nitelendirilmesine de tepki gösterdi. Eski Milletvekili, "MHP'nin niçin 'hayır' dediğini izah etmek için birilerine saldırması gerekmiyor. Gerekçelerini ortaya koyması lazım." değerlendirmesini yaptı.

Şendiller, Hatay Dörtyol'daki terör olayları ve referandum sürecine ilişkin Cihan'a açıklamalarda bulundu. 12 Eylül dönemine şahit olmuş eski MHPli ülkücülerden olan Şendiller, terör örgütünün hazirandan itibaren sanki düğmeye basılmış gibi eylemlerine ciddi manada hız verdiğini ifade etti. Hatay Dörtyol'daki olayların, örgütün Akdeniz'e ulaşma isteğine ve Bölgenin Suriye geçişleri bakımından önem arzetmesine bağlayan Şendiler, "4 polisimizin şehit edilmesiyle beraber halkın galeyana gelmesi sonucu istenmeyen olaylar oldu. Eğer terör olayları durdurulmazsa vatandaşlar arasındaki gerginlik gittikçe tırmanmaktadır. Bunun için de özellikle Dörtyol'daki olaylarla ilgili hükümetin açıklamaları İçişleri Bakanlığı'nın açıklamaları ve bir kısım medyadaki çıkan provakasyon iddiaları mutlak suretle açıklığa kavuşturulmalı. Eğer bu, açıklığa kavuşturulmazsa vatandaştaki gerginlik daha da artarak devam eder." diye konuştu.

Hatay'daki olayda MHP'li belediye meclis üyesinin arabasının kullanılmasını, bir provakasyonun var olabileceğine bağlayan Şendiller, "Eğer böyle bir şey varsa burada kim kastediliyorsa onun açıklığa kavuşturulması lazım. Bu bakımdan, toplumsal olayları dikkate alarak hükümetimizin ve devlet yetkililerimizin biran önce bu olayların perde arkasında ne varsa gerek savcılıklar gerek İçişleri Bakanlığı yetkilileri bunun perdesini açıklıkla netleştirmeli. Yoksa şüphe bırakacak şekilde bu tür açıklamalar, gelecekteki muhtemel sıkıntılar için önleyici tedbir olmaz." uyarısında bulundu.

"KARŞIMIZDA GÖZÜ DÖNMÜŞ BİR TERÖR ÖRGÜTÜ VAR"

Artık örgütün gözünün döndüğünü, her tarafa saldırdığını, her tarafta eylem yapmaya devam ettiğini ve aklı selimin mutlak suretle önde tutulması gerektiğini öngören Şendiller, bu tür gerginliklerin ve çatışmaların artmasının hem referandum için hem Türkiye'nin geleceği için, milli birlik ve beraberliği için çok tehlikeli bir sürece girdiğini ifade etti. Şendiler: "Türkiye bu konuda çok ciddi tecrübeler yaşamış bir ülkedir. Ama işin siyasi tarafı, ideolojik tarafı, fikri tarafı bir tarafa bırakılarak biran önce perdelerin aralanması ve provakatif eylemlerin arkasında ne varsa açığa çıkarılması gelecek için fevkalade önemlidir." ifadelerini kullandı.

"1982 ANAYASASI TÜRKİYE'NİN BİR AYIBI"

Sivil bir anayasa yapılmasından yana olduğunu ifade eden Şendiller, 1982'de yapılmış olan, millete zorla kabul ettirilmiş olan darbe anayasasının Türkiye'nin bir ayıbı ve bir kamburu olduğunu ancak bu mevcut düzenlemelerin de yeterli olmadığını söyledi. Darbe anayasasının bir maddesinin bile değişmesini gelecek için önemli gördüğünü ifade eden Şendiller: "Bunun, partilerarası bir güven oylaması ve Seçim gibi algılanmaması lazım. O zaman evetçiler ve hayırcılar ayrı bir bölünmeye, bir ayrışmaya, sertleşmeye doğru gidiyor ki bu böyle değerlendirilmemeli. Anayasa değişikliğine elbette ki hayır diyenler de olacak evet diyenler de. Zaten o zaman buna gerek yoksa yüzde 93'le kabul edilmiş darbe anayasası da böyle kabul edildi. Esas olan burada niçin evet, niçin hayır dendiğinin izah edilmesi lazım. Değişiklikteki anayasada ne değişiyor, millete ne geliyor, ne yenilikler var? Bunu izah eden pek yok. O bakımdan esas referandum çalışmalarından ziyade siyasi partiler arasında bir çatışmaya, bir kavga sebebi gibi algılanıyor ki bu doğru değil. Siyasi partilerimiz bu işi çekişmeden ziyade niçin evet, niçin hayır dendiğini izah etmeli. Ben Türk milletinin sivil bir anayasayı hak ettiğini darbe anayasasından biran önce kurtulması gerektiğini, özellikle yargı ile ilgili değişikliklerin mutlaka yapılması gerektiğini, anayasa değişikliklerinin geniş şekilde anlatılması, vatandaşın niçin evet niçin hayır dediğini bilmesi lazım diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"DÖNEKLİK TARTIŞMASINI ÇIKARANLAR AKLINI BAŞINA ALSIN"

MHP Adana Milletvekili Recai Yıldırım'ın referandumda evet oyu kullanacak olan ülkücülere 'dönek' nitelemesine Şendiller, "Bunlar fevkalade yanlış şeyler. Yani döneklik falan tartışmasına girersek bu ülkücüler arasında gönül kırgınlığına neden olacak ifadeler bunlar. Herkesin önce aklını başına toplaması lazım. Döneklik meselesini tartışmaya başlarsak bundan herhalde bu arkadaşlar gibi uluorta konuşan arkadaşlar zararlı çıkar. Ülkücülük bir iman ve yürek meselesidir. Bir mücadeledir, kimsenin tasdikini gerektirmeyecek kadar ulvi değerlerdir. Ben Recai Yıldırım'ın ve benzeri arkadaşların açıklamalarını çok çirkin buluyorum. Bunlar doğru değil. Ülkücüler arasında evet-hayır tartışması bir siyasi çekişmeye dönüşmemelidir. MHP'nin niçin hayır dediğini izah etmek için birilerine saldırması gerekmiyor. Gerekçelerini ortaya koyması lazım" cevabını verdi.

"EVET' DERKEN KİMSEDEN İZİN ALACAK DEĞİLİZ"

12 Eylül zulmünü görmüş, mağdur olmuş arkadaşlarının aklı selimle bu tartışmalara zemin bırakmadan görüşlerini söyleyebilecek durumda olduğunu Recai Yıldırım'a hatırlatan Şendiller, "Yani şimdi bizim referandum ya da başka konuda fikrimizi söylememiz MHP'den izin almamızı mı gerektirecek? Bunlar doğru şeyler değil. Bu dayatmalar zaten Türkiye'nin başının belası. Recai Yıldırım ve onun gibi arkadaşlarımızın lafına dikkat etmesi lazım. Bu, ülkücüler arasında bir tartışma ve çekişmeye zemin vermemelidir. Bu tür meseleler bizim aramıza fitne, nifak sokmamalıdır diye düşünüyorum." açıklamasında bulundu. (Kaynak: cha - haberler)Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2010, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63