Şimşek: Keramet IMF'de değil

Şimşek: Keramet IMF'de değil
Devlet Bakanı Şimşek, hiçbir IMF programının güçlü ve reformcu bir hükümetin yerini alamayacağının ortada olduğunu belirtti. Şimşek, “Keramet, hükümetin kararlı uygulamalarında” dedi.
Bakan Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulunun dün akşam Türkiye ile ilgili bir açıklama yaptığının hatırlatılarak, bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğine ilişin soru üzerine, IMF’nin fon kaynaklarını çokça kullanan ülkelere yönelik bu tür çalışmalar yaptığını, Türkiye ile ilgili çalışmaların da tamamlandığını ifade etti.

TÜRKİYE UÇURUMUN EŞİĞİNDEYDİ
“Hiçbir programın güçlü ve reformcu bir hükümetin yerini alamayacağı ortada” diyen Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizden önce yapılmış 17 tane program var, bu programların kalıcı kazanımlar edindirmediği ortada. Eğer bu son 2 program çerçevesinde Türkiye önemli bir değişimden, gelişimden geçtiyse, bir takım kırılganlıklarını azalttıysa, bunda hükümetin bunu sahiplenerek, arkasında güçlü bir iradeyle durması vardır. Yani keramet hükümetin kararlı uygulamalarında. 1999 ve 2001 yılında esas sorun, kamu finansman dengelerindeki bozulma ve bunun beraberinde getirdiği borç dinamiklerindeki kötüleşmeydi. Hakikaten Türkiye o anlamda bir uçurumun eşiğindeydi.

IMF’den ‘yola devam edelim’ mesajı

Son birkaç yıldır borç dinamiklerinin iyileştirilmesi, kamu finansman dengelerinin kalıcı bir şekilde düzeltilmesine yönelik çok önemli çaba gösterildi, önemli ölçüde de başarı sağlandı. Dolayısıyla program o anlamda hedefine ulaştı. O çerçeveden baktığınız zaman son 2 IMF programının başarılı bir şekilde bitmesinin yanında önemli sonuçlar elde edildiği de ortadadır, bu bilinen bir gerçek.”

Türkiye’nin geçen sene brüt borç stokunun milli gelirine oranının yüzde 38.8 olduğunu, bu oranın geçen yıl Brezilya’da yüzde 53, AB ortalamasının da yüzde 60 olduğunu vurgulayan Şimşek, “Dolayısıyla borcun milli gelire oranı olarak bakarsanız, Türkiye önemli ölçüde bir başarı sağlamıştır” dedi.

aa
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2008, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66