ŞOK İDDİA !! AK Partiye ikinci bir dava mı?

ŞOK İDDİA !! AK Partiye ikinci bir dava mı?

AK Parti davası sonuçlandı. Ama Başsavcı vazgeçmedi. Partiye ikinci bir dava hazırlığı iddası var. Bakın bu kez ne davası açılacak?

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya Ak Parti'ye bir kez daha dava açmak için harekete geçiyor. Yalçınkaya, davanın gerekçeli kararın ardından partiye "hazine cezasından yoksunluk" cezanının verilmesine neden olanların partiden ihraç edilmesini isteyecek ya da yeniden kapatma davası açacak.

İLK SEÇENEK YENİ DAVA

Taraf Gazetesi'ne göre; Mahkemenin gerekçeli kararının yayımlanmasıyla hangi söz ve eylemlerin ceza nedeni olduğu belli olacak ve Yargıtay Başsavcısı, yeni kanıtlarla yeniden kapatma davası açabilecek.

İKİNCİ SEÇENEK İHRAÇ

Ancak, bunun dışında yargı çevrelerinde gerekçe sonrasıyla ilgili öne çıkan yeni iddia 'Başsavcılığın, kapatma davası için bilgi-belge biriktirmekle birlikte öncelikle, AKP'nin hazine yardımından yoksunluk cezası almasına neden olanların partiden ihracını isteyeceği' yönünde.

ERDOĞAN'A CEZA MÜMKÜN

Başsavcılığın, bu yola gitmesi ilginç bir tabloya neden olacak. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçesinde AKP'ye yaptırım kararına neden olanlar arasında eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, bazı bakanlar ve milletvekillerinin yanı sıra Başbakan Erdoğan'ın da yer alması çok muhtemel. Bu durumda Başsavcı'nın 'partinin laikliğe aykırı faaliyetler nedeniyle ceza alınmasına neden oldukları için partiden ihraç edin' diyeceği kişiler arasında Başbakan Erdoğan da bulunacak.

YAPMAZSA NE OLUR?

Siyasi Partiler Yasası'nın 102. maddesine göre, Başsavcılığın ihraç istemi bir ay içinde yerine getirilmediğinde, Anayasa Mahkemesi'ne yeni dava açıp, partinin hazine yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasını isteyebilecek. İhraçlar olursa dava düşecek, ancak olmadığında mahkeme davayı karara bağlayacak.

Samanyoluhaber / Taraf

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2008, 07:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66