Tatlıbal bu kez Bakan'ın açıklamasına taktı!

Tatlıbal bu kez Bakan'ın açıklamasına taktı!

MHP Kahramanmaraş Milletvekili M. Akif Paksoy’un soru önergesiyle yeniden alevlenen, Yenişehir Devlet Hastanesi’nin (YDH) yıkılacak olması ve Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’nin (KMDH) bazı bölümlerinin, Karacasu’da yapılmakta olan 400 yataklı yeni hastaneye kaydırılacağı tartışmalarına, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Dr. Cafer Tatlıbal ayrı bir boyut getirdi.

Daha önce de hayli ilginç çakışları ile birçok kez Kahramanmaraş ve Türkiye gündemine gelen Vekil Tatlıbal; “Sağlık Bakanlığının stratejisi yüzde 100 uygulanacak diye bir olay yok” şeklindeki sözleri ile Bakan’ının açıklamasını boşa çıkartmaya çalışması dikkat çekti.

MHP’li Paksoy’un Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinin cevabı, sağlık alanında şok etkisi yapmıştı. Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mesut Tuğrul’u telefonla arayan TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Dr. Cafer Tatlıbal, tartışmaların yersiz olduğunu, “Sağlık Bakanlığının stratejisinin yüzde 100 uygulanacak” diye bir olayın olmadığını, vatandaşın menfaati ne gerektiriyorsa o yönde çalışma yapılacağını belirtti.

Tatlıbal şunları söyledi: “Bilindiği üzere Kahramanmaraş Devlet Hastanemizin yeni binası hariç diğer binaları depreme dayanıklı değil. Bu binalardaki bölümler, yeni hastaneye taşınarak, depreme dayanıklı olmayan yerler yıkılacak. Şehir merkezinde ise 150 yataklı bir hastanemiz kalacak. Bu hastanemizde yoğunluk yaşanacağı tartışmaları da bence yersiz, çünkü insanlarımız imkânları daha geniş yerlerde mi muayene olmak ister, yoksa bazı bölümleri olan 150 yataklı hastanede mi olmak ister. Buradaki hastanemiz küçük müdahalelerin yapılacağı bir yer olacak. Bakanlığımızın bu şekilde bir stratejisi olabilir fakat uygulamada yüzde 100 olacak diye bir şey yok. Biz arkadaşlarımızla oturup bu konuyu enine boyuna tartışacağız, vatandaşımızı mağdur etmeden bu konuyu çözeceğiz.”

Yeni yapılan hastanenin gelişmeye müsait bir alana da sahip olduğunu anımsatan Tatlıbal şöyle konuştu: “Yeni yapılan hastanemiz büyüyerek gelişimini sürdürecek. Şu an hastanemize ek olarak yanına 200 yataklı bir hastanenin onayı çıkmak üzere. Bakanlığın planı oranın psikiyatri bölümü olması yönünde fakat bu onkoloji bölümü de olabilir. Biz o kampusü yavaş yavaş geliştireceğiz ve şehrimizin hastalarını hiçbir yere göndermeyeceğiz.”

FİZİK TEDAVİ HASTANESİ TAŞINMALI

Merkeze 20 km uzaklıktaki Türkoğlu ilçesinde faaliyet gösteren Fizik Tedavi Hastanesiyle ilgili de görüşlerini hatırlatan Vekil Tatlıbal, Fizik Tedavi Hastanesinin mutlaka kent merkezine taşınması gerektiğini de belirterek, “Mutlaka o hastanemizin şehir merkezine taşınması gerekir. Şehir merkezinde modern bölgeye hitap edecek 150 yataklı Fizik Tedavi Hastanesi haline getirmemiz lazım. Hastanemiz inanıyorum ki şehir merkezinde daha aktif olur, dışarıdan bu hastanemize hasta sevkıyatı da kolaylaşmış olur.” dedi.

REKTÖR MUTLAKA DOKTOR OLMALI

Kahramanmaraş’ta açık sözlülüğüyle tanınan Ak Partili Tatlıbal yeni rektörün mutlaka Doktor olması gerektiğini savundu.

Bu zamana kadar gelen rektörlerin hep Ziraat Fakültesi kökenli olduğunu dolayısıyla Tıp Fakültesinin gelişimindeki süreci baltaladığını öne süren Tatlıbal açıklamasını şöyle tamamladı:

“Tıp Fakültemizin gelişmesi için başına bir doktorun gelmesi gerekli. Bu zamana kadar Ziraatçı rektörler Tıp Fakültesine hep şaşı bakılar, dolayısıyla da önemli bir adım atılamadı. Rektörler gelişim sürecini devamlı baltaladılar. Rektörümüzün bir doktor olması Tıp Fakültemizin gelişme sürecini hızlandırır. Sonuçta rektör seçimi önümüzdeki hafta sonu yapılıyor. Rektör değiştikten sonra kadro kanunu ile ilgili de çalışmalarımız başlayacak. Tıp Fakültesi inşaatının ödemelerini çıkartarak en geç 2011 yılı içerisinde en az 200 yatağını hizmete açtırmayı planlıyoruz.” (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2010, 07:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63