Tehditlerle bir yere varılmaz

Tehditlerle bir yere varılmaz

Başbakan Erdoğan "BDP zihniyetinin demokrasiye inancı yok. Tehditlerle oy almanın yoluna gittiler. İki de bir partinin adını değiştirirsin, başka bir işe de yaramazsın" dedi.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin, Ağrı Adliye Sarayı Dörtyol Kavşağı'nda düzenlediği mitingde halka hitap etti.


Ağrı'da, 1 Haziran'da tekrarlanacak belediye başkanlığı seçiminin hayırlı olması dileğinde bulunan  Başbakan Erdoğan, "10 Mart'ta, seçimlerden 20 gün önce Ağrı'ya geldik. Burada aynı meydanda sizlerle hasret giderdik. Sizlerle sohbet ettik, muhabbet ettik. Size, burada, biz yolumuzu anlattık, planlarımızdan, projelerimizden bahsettik. Ağrı'da yaptığımız, yapacağımız hizmetleri sizlerle paylaştık. 30 Mart'ta sizler sandık başına gittiniz, oylarınızı kullandınız, tercihlerinizi yaptınız" diye konuştu.


Erdoğan, şöyle devam etti: "Mesele bu ülkede halkına, vatandaşına hizmet meselesidir. Bir şeyi konuşacağız, biz Ağrı'ya nasıl hizmet getireceğiz, ona mı oy vereceğiz yoksa ideolojilere mi oy vereceğiz? Şimdi buraya birileri geliyor, soruyorum ne diyorlar? 'Ağrıda sandıklar 13 kere, 14 kere, 15 kere sayıldığı' iddiası BDP tarafından pompalanıyor. Tamamen yalan, tamamen gerçek dışı. Maalesef BDP bu yalanı Ağrı içinde yaymak suretiyle bir kez daha kirli siyasete başvurmuştur. Ağrı'da sadece sandıklar bir kez tam olarak sayıldı. İkinci sayımda sandıklar sayılmadan hile ve şaibe ortaya çıktı. Seçimler, İl Seçimler Kurulu tarafından iptal edildi. Yani 13, 14, 15 kez değil ikinci kez bile yeniden sayım gerçekleşmedi. Bu sayımda da ilk sandıklar açılmaya başladığında manzara görüldü. Seçimlerin tekrar edilmesi kararı alındı. Burada maalesef BDP adeta meydanı terörize etti. Öyle mi? Bunları 30 Mart günü akşam yaşadık mı, yaşadık."


"Kardeşlerim her şeyden önce bu zihniyetin demokrasiye inancı yok" ifadesini kullanan Erdoğan, "Bu zihniyetin sandığa inancı yok. Bu zihniyetin düşünce özgürlüğüne saygısı yok. Çünkü bunlar bugüne kadar ancak tehditlerle oy almanın yoluna gittiler" diye konuştu.


"Tehditlerle bir yere varılmaz"


Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 6 vatandaşın kaçırıldığına dikkati çeken Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:


"Açık net konuşuyorum, kaçırdılar ve burası bizim Bitlis milletvekilinin ailesine ait olan işletme. Arkadan tehdide başladılar ve kendisine Bitlis'teki seçimler için o ilçeye gitmemesi yolunda tehdit yağdırmaya başladılar. Pazar günü orada da seçim var. Bu tehditlerle bir yere varılmaz. İkide bir partinin adını değiştirirsiniz. Başka bir işe de yaramazsın. BDP'li belediyelerin şimdi adı HDP oldu, iki parti oldular. Allah aşkına söyleyin, Doğubayazıt'ta bizim hizmetimiz dışında onların hizmeti var mı? Ya bunu görmüyor musunuz? Sesleniyorum, Ağrılı kardeşime şu Ağrı'da ne yapılmışsa biz yaptık. Kardeşim biraz sonra bunların hepsinin dökumanını vereceğim. Marifet iltifata tabidir. Siyaset yalanla yapılmaz. Siyaset iftirayla yapılmaz. Siyaset her yolu meşru görerek yapılmaz. Siyaset ilkelerle yapılır. Siyaset belli sınırlar dahilinde beli politikalar dahilinde, dürüstlükle yapılır, şeffaflıkla yapılır."


"Yalana doymak bilmiyorlar"


Başbakan Erdoğan, 30 Mart öncesinde, Ağrı'da birçok yalan ve iftiranın dolaşıma sokularak sonuç alınmak istendiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Sizlerden rica ediyorum, bu yalanlara karşı hepiniz dikkatli olun, uyanık olun. Bize güvenilmez bir haber getirildiğinde bunlara lütfen itimat etmeyin. Seçim sırasında yalan söyleyenlerin seçimden sonra yalan söyleyip iftira atanların yönetime geldiklerinde ne tür çirkinlikler yapacaklarını ben sizlerin takdirine bırakıyorum. Bunlar yalana doymak bilmiyorlar. Ne diyorlar? 30 Mart'tan sonra Ağrı'ya 15 bin polis gönderildi, diyorlar. Allah aşkına nerede bu polisler, gösterin biz de görelim. Hepsi 'a'dan 'z'ye yalan. 30 Mart'tan sonra Ağrı'dan 2 bin gencin askere götürüldüğünü söylüyorlar. Hem komik hem yalan."


"Baki olan hedefimiz Ağrı'ya hangi anlayış hizmet verebilir. Doğubeyazıt'a bak, yanında örnek. Afedersin pislikten geçilmiyor" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:


"Belediyecilik diye bir anlayış yok ama hala Doğubeyazıt'ta BDP var, niye? Tehditle ve çok daha enteresanı hanım kardeşlerimi eve kilitliyorlar, sandığa göndermiyorlar. Çünkü biliyorlar ki hanım kardeşlerim sandığa giderse o sandıktan AK Parti çıkacak ama ben de şimdi inanıyorum ki hanım kardeşlerim bu tür engelleri de aşacaktır. Onun için pazar günü hanım kardeşlerimden ayrı bir sıçrama bekliyorum."


Yalan, karalama, iftira, itham üzerine siyaset yapılamayacağını, siyasetin hizmetle, planla ve projeyle yapılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Kağızman yolunu yapan kim? Doğubayazıt yolunu yapan kim? Hizmet ortada, eser ortada. 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.' Biz eserle konuşuyoruz, siyaset omurgalı duruş gerektirir, dürüst, ilkeli duruş gerektirir" diye konuştu.   


"B,C planımızı uygulamaya koyacağız"


Diyarbakır'daki çocukları kimlerin kaçırdığını iyi bildiklerini ve partisinin dünkü grup toplantısında da bu konuda açıklamalarda bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:


"BDP'ye, HDP'ye seslendim. 'Bu çocukları siz alıp geleceksiniz' dedim. Niye? Çünkü onlar bu adresleri iyi biliyor ve kimin ne olduğunu gayet iyi biliyorlar. Getirmemeleri halinde, teslim etmemeleri halinde biz de iktidar olarak B planımızı, C planımızı uygulamaya koyacağız. İşte burada Doğubayazıt'ta 6 tane vatandaşımızı kaçırdılar. Kaçıran kim? Onlar da belli. Bölücü terör örgütü. Siyasi görüntüsü, açık konuşuyorum parlamentoda BDP, HDP. Niye, zaman zaman gidip alıp geliyorlar ya. Nasıl gidip alıp geliyorsunuz. İşbirliği içindesiniz de onun için. Bizler kimin ne yaptığını, her şeyi biliyoruz. Şu anda burada kaçırılan 6 kişinin de teslimi gerekiyor. Neymiş, Vahit Kiler devlete vergi veriyor, bize de vergi verecek. Lafa bak ya, sana neyin vergisini verecek. Hale bak. Bunlar nereye soksan girer. Mafya mı, terör mü, eşkıya mı; ne dersen hepsi bunlarda var. Alın teri dökmeden, hizmet vermeden haraç istiyor haraç. Ben arkadaşımıza söyledim, 'Kesinlikle böyle bir şeye yanaşmayacaksın, vermeyeceksin' dedim. Bu mücadele bir onur mücadelesidir. Bir haysiyet mücadelesidir. Alın teriyle çalışan insanları siz kalkıp da kaçırmaya yönelirseniz, devlete vergi veriyorsun bana da vereceksin, peki devlet aldığı bu vergiyi nereye harcıyor? Doğubayazıt'ın yollarına harcıyor, Doğubayazıt'ın okullarına, hastanesine harcıyor, sen nereye harcıyorsun? Sen insanları öldürmeye harcıyorsun."


"Biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik"


Erdoğan, hükümet olarak milli birlik ve beraberliğin sağlanması için her türlü anlayışı gösterdiklerini belirterek, "Milli birlik dedik, çözüm süreci dedik, birçok kültürel imkanları verdik, red, inkar asimilasyon politikalarını AK Parti iktidarı ayaklar altına aldı. 'Benim Kürt vatandaşlarım, kardeşlerim' diye bağrına basan bir Başbakan, ilk defa Tayyip Erdoğan oldu. Hiç kimse bunu söylemedi. Niye? Çünkü biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik" diye konuştu.


BDP'nin ve HDP'nin "Siyasi Kürtçülük", MHP'nin ise "Siyasi Türkçülük" yaptığını ama kendilerinin 77 milyonu kucakladıklarını ifade eden Erdoğan, "Onun için biz yüzde 45,5 alıyoruz. Onun için BDP falan bunlar yüzde 6'da kalıyorlar, MHP'si 13-14'te, 15'te kalıyor. Öbür taraftan CHP'ye bakıyorsun o da kumsalların partisi, o da kumsallarda dolaşıyor; 27, 28 alıyor. Anlatabiliyor muyum? Kim kucaklıyor? Biz kucaklıyoruz, AK Parti kucaklıyor" dedi.


"Tezgah başka, oyun başka"


Diyarbakır’da kaçırılan çocuklarla ilgili CHP'nin, MHP'nin, HDP'nin ve "yandaş medya"nın sesinin çıkmadığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:


"Ama Galatasaray Lisesi önünde oturanlar için sesiniz çıkıyordu. Bunlar için niye çıkmıyor? Tezgah başka, oyun başka. Onun için pazar günü çok önemli. Allah korusun o çocukların cansız bedenleri geldiğinde, o cenazeleri anne babalardan kaçırıp istismar vasıtası yapmayı bile çok iyi bilirler. Çocukların dirilerine sahip çıkmazlar, ölülerini de istismar ederler. Biz yaşatmanın mücadelesini veriyoruz. Biz gençlerin yaşaması için, annelerin yavrularına kavuşması için evlerde, sokaklarda, illerimizde huzur olması için mücadele ediyoruz. 'Artık akan kan dursun', 'akan gözyaşı dursun' diye mücadele ediyoruz. Çok şükür çok önemli mesafeler katettik. İşte Ağrı'da, Ağrı'nın ilçelerinde bir yılı aşkın süredir bu tür acı haberler gelmiyor. Kepenkler kapanmıyor. Anneler, babalar acıyla kıvranmıyor. Biz çözüm sürecini kararlılıkla, sabırla sürdürdük. Siz de bu çözüm sürecine sahip çıktınız. Bu güzel sürecin, bu huzur ve güvenlik sürecinin sabote edilmesine inanıyorum ki sizler müsaade etmeyeceksiniz. İşte bu pazar verdiğiniz oylar bunun ifadesi olacak."


Cumhurbaşkanlığı seçimleri


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, AK Parti karşısında 8'nci seçimi kaybettiğini belirten Erdoğan, "hala orada oturmaya devam ediyor" değerlendirmesini yaptı.


Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:


"Bu arada emekli siyasetçileri ziyarete başladılar. Neymiş 'çatı kuruyorlarmış.' Bir çatı kurarak da cumhurbaşkanı seçeceklermiş ve bu 'çatı cumhurbaşkanı' olacakmış. O çatı 30 Mart'ta uçtu, gitti. Bunların oturdukları binanın damı yok, damı. Bu millet kendi başkanını, inandığı insanı, kendisini kucaklayacak insanı gayet iyi biliyor. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde, haziran ayı içinde, mayıs diye planlamıştık, inşallah haziran ayı içerisinde adayımızı açıklayacağız. İstişarelerimizi yapıyoruz, inşallah ardından ismimizi, adayımızı açıklayacağız."


"Pensilvanya benimle ilgili güzel bir film hazırlıyormuş"


Konuşması sık sık tezahüratlarla kesilen Erdoğan, yeni bir haber aldığını belirterek, şöyle konuştu:


"Pensilvanya, benimle ilgili güzel bir film hazırlıyormuş, ailemle ilgili güzel bir film hazırlıyormuş. Bu film için bana uygun bir artist henüz bulamamışlar, çocuğuma uygun bir artist henüz bulamamışlar. Halbuki Hollywood'a filan gitmelerine gerek yok, kendi içlerinde bunu başaracak artistler var. Oradan çıkartırlar. Fakat, bu tuzakların hiçbiri tutmuyor, tutmayacak. Şimdi hesap şu; cumhurbaşkanlığı seçimi öncesine bu filmi yetiştireceklermiş, onun gayreti, onun hesabı içerisindeler. Kardeşlerim, 17 Aralık dediler, tutmadı. 25 Aralık dediler, tutmadı. Kardeşlerim, 30 Mart dediler yine tutmadı. Şimdi 10 Ağustos diyorlar. 10 Ağustos'ta da Allah'ın izniyle yine tutmayacak, ben buna inanıyorum."


Erdoğan, "Pensilvanya'ya kaçmış olan zat, çözüm sürecini sabote etmek için elinden geleni yaptı. CHP, MHP çözüm sürecini sekteye uğratmak için Pensilvanya ile işbirliği yaptı. Bir kısım medya adeta terör başlasın, yeniden kan aksın, yeniden gençler ölsün diye her türlü tahriki yaptı" dedi. 


"Ağrı'ya iki güzel müjdemiz var"


Havalimanından şehre geliş yollarının ve diğer bağlantı yollara sıcak asfalt döküldüğünü vurgulayan Erdoğan, 30 Mart öncesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığının, İstanbul, Ankara, Erzurum büyükşehir belediyeleri ile İstanbul Bağcılar belediyesinin Ağrı'ya verdiği sözlerin takipçisi olacaklarını belirtti. Erdoğan, kente yapılan hastanenin müteahhitin iflası nedeniyle geciktiğini, inşaatı tamamlayarak gelecek yıl sonuna kadar hizmete sunacaklarının altını çizerek, "Ağrı'ya iki güzel müjdemiz var. Uzun süredir Ağrı merkezi doğalgazı bekliyor.  Ağrı merkezde doğalgaz dağıtımı için 3 kez ihaleye çıktık. Özel sektörden rağbet olmadı. Şimdi ise biz yeni bir karar aldık. Dağıtımı Ağrı'da devlet olarak biz yapacağız. Yani kamu yapacak. Bununla ilgili yasal düzenleme gerekiyordu. Dün Doğalgaz Piyasası Kanununda değişiklik yapılmasına dair yasa teklifi TBMM'ye sunuldu. Bu yasayı Meclis'ten geçirecek ve Ağrı'yı kısa süre zarfında doğalgazla buluşturacağız" diye konuştu. 


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2014, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66