'TRT Genel Müdürünün maaşı 50 bin YTL' iddiası!..

'TRT Genel Müdürünün maaşı 50 bin YTL' iddiası!..

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in maaşının yaklaşık 50 bin YTL olduğunu iddia ederek, ''gerçek dışı beyanlarda bulunduğu'' gerekçesiyle Şahin'in istifasını istedi.

İnce, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TRT Kanununda değişiklik yapan kanun tasarısının görüşmelerinde, Şahin'in maaşını gündeme getirdiklerini anımsattı. TBMM Genel Kurulunda Şahin'in TRT'den 6 bin YTL, Telekom'dan da 8 bin YTL aldığının açıklandığını anımsatan İnce, daha sonra bu konuyu araştırdıklarını söyledi.

İnce, ''Şahin, TRT Genel Müdürlüğü için RTÜK'e yaptığı başvuruda, Telekom ve Telekomun iştiraklerindeki Yönetim Kurulu üyeliklerini, büyük ihtimalle gizlemiştir. Gizlemişse, yaptığı durum TRT Yasasının 11. maddesine ve Devlet Memurları Kanunun 30. maddesine aykırıdır. Gizlememişse, bu sefer de RTÜK suç işlemiştir'' diye konuştu. İnce, Şahin'in olduğu her yerde gerçek dışı beyan olduğunu ileri sürdü. İnce, Şahin'in maaşının 50 bin YTL'ye yakın olduğunu iddia ederek, Şahin'in, Assistt Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri Anonim Şirketi'nin Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığını söyledi.İnce, Ticaret Sicili Gazetesine göre, Yönetim Kurulu üyelerine aylık 5 bin YTL verildiğini kaydederek, ''Sayın Bakan'a diyorum ki, açlık, yoksulluk sınırında yaşayan insanların, Genel Müdürün maaşını bilmeye hakkı var. 6 bindi, 14 bin oldu, bugün de 19 bin YTL'ye çıktı. Bunun devamı gelecek'' dedi.

''Göreve geldiği ilk andan itibaren sürekli gerçek dışı beyanlarda bulunan Genel Müdürü istifaya davet ediyorum'' diyen İnce, Şahin'in, TBMM'yi, bakanı ve kamuoyunu yanılttığını savundu. İnce, Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın, kendisini yanıltan Şahin'i görevden alması gerektiğini öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2008, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66