Vize Anlaşması, Davutoğlu'nun başını yedi!

Vize Anlaşması, Davutoğlu'nun başını yedi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasındaki krizin asıl nedeninin, Avrupa Birliği ile yapılan vize muafiyeti anlaşması olduğu ortaya çıktı.


Vatan gazetesi yazarı Okay Gönensin, Başbakan Davutoğlu'nun görevi bırakmasıyla ilgili çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Davutoğlu'nun sürpriz kararıyla ilgili partideki atama yetkisinin elinden alınmasının etkili olduğu yorumları yapılırken, Gönensin farklı bir detaya dikkat çekti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa Birliği ile yapılan vize muafiyeti anlaşmasından rahatsız olduğunu belirten Gönensin, Davutoğlu'na partideki yetkilerinin alınması ile "git" işareti verildiğini belirtti.


İşte Vatan yazarı Gönensin'in kaleme aldığı yazı;

Başbakan Davutoğlu'nun görevinden ayrılmasının nedenleriyle ilgili olarak birkaç gündür çeşitli yorumlar yapılıyor. Partideki atama yetkisinin alınmasının Davutoğlu için bir kopma noktası olduğu üzerinde yoğun şekilde duruluyor.


ERDOĞAN İÇİN KOPMA NOKTASI


Cumhurbaşkanı Erdoğan ise kendi "kopma noktası"nı dün İstanbul'da açıkladı.Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki krizin asıl nedeninin, Avrupa Birliği ile yapılanvize muafiyeti anlaşması olduğunu böylece öğrenmiş olduk. Partideki yetkilerinin alınması ise "git" işaretiymiş.


Başbakan Davutoğlu'nun bizzat yürüttüğü görüşmelerin sonunda Avrupa Birliği'nin bazı koşullarla Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulaması kabul edilmişti. Bu şartlar 72 kriter olarak adlandırıldı ve Türkiye bunun büyük çoğunluğunu yerine getirdi.


TERÖRLE MÜCADELE KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK


Avrupa Birliği'nin 72 kriteri içinde "demokratik reform" sayılacak bazı düzenlemeler de vardı, bunlardan biri de Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılmasıydı.


Bugün anlaşıldı ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şartın yerine getirilmesine karşıdır ve buna bağlı bir vize muafiyeti anlaşmasını da kabul etmemektedir.


"KİMİNLE ANLAŞIYORSAN ANLAŞ..."


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa Birliğine yönelik sözleri aynen şöyle: "Vize için terörle mücadele yasanızı değiştireceksiniz, diyor. Siz önce parlamentonuzun yanına çadır kuranteröristlere bakın. Orada onlara imkan sağlayacaksın, bize de: 'Vize kaldıracağım, bunun şartı şunu değiştirmen.' Kusura bakma, kiminle anlaşabiliyorsan onlarla anlaş..."


Erdoğan'ın burada kastettiği çadır, bir süre önce Brüksel'de kurulmuş PKK çadırı. "Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla anlaş" dediği de herhalde önce Avrupa Birliği ile anlaşmayı yapan Başbakan Davutoğu olmalı. "Onlar" diye çoğul kullandığına göre de, ikinci sorumlu Avrupa Birliği bakanı olabilir.


KIYAMET KOPARDI


Cumhurbaşkanı'nın karşı çıkmasına rağmen Davutoğlu "Ben Merkel ile AB ile anlaştım, sözümü yerine getireceğim" deseydi ve terörle mücadele yasasında değişiklik tasarısıyla ortaya çıksaydı, asıl kıyamet o zaman kopardı. Birçok bakan tasarıya imza vermezdi, Meclis başkanı gündeme almazdı, kriz yayılırdı.


Davutoğlu olabilecek en sessiz şekilde gitti. Böyle gitmeseydi "vize muafiyeti uğruna terörle mücadeleyi zafiyete uğratma" suçlamasına hedef olur muydu? Muhtemelen olurdu.


VİZE MUAFİYETİ ANLAŞMASI SİZLERE ÖMÜR


Bu arada vize muafiyeti anlaşmasına da sizlere ömür. Avrupa Birliği, üzerinde daha önce anlaşmaya varılmış kriterler yerine getirilmediği için muafiyeti uygulamaya sokmayacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2016, 05:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63