Yerel seçimde kesin aday listeleri 1 Mart'ta!

Yerel seçimde kesin aday listeleri 1 Mart'ta!

29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde yarışacak adaylarla ilgili kesin listeler il ve ilçe seçim kurullarınca 1 Mart Pazar günü ilan edilecek.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin seçim takvimine göre, il ve ilçe seçim kurulları, geçici adayları, kanunda yazılı adaylık şartlarında eksiklik ve ayrılık bulunup bulunmadığı bakımından inceledi.

İnceleme sonucunda ortaya çıkan seçilme yeterliliğine ilişkin eksiklikler ilgili adaylara ve siyasi partilere bildirildi.

Adaylar hakkında adaylık koşullarında eksiklik veya aykırılıklar nedeniyle yapılacak itirazlar il seçim kurulunca, büyükşehir belediye başkan adaylarına ilişkin yapılacak itirazlar da YSK tarafından yarın kesin karara bağlanacak.

Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde bu durum ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere 27 Şubat Cuma günü bildirilecek.

Aday listelerinde meydana gelen eksiklikler siyasi partilerce tamamlanarak 28 Şubat Cumartesi günü ilgili seçim kurullarına bildirilecek.

Bağımsız adaylar dahil kesin aday listeleri 1 Mart Pazar günü il ve ilçe seçim kurullarınca ilan edilecek.

Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun hükümlerine göre, belediye başkanlığına, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliğine seçilebilmek için şu şartları taşımak gerekiyor:

''- 25 yaşını doldurmak ve Türk vatandaşı olmak,

- İlkokul mezunu olmak,

- Askerlik hizmetini yapmış olmak,

- Kamu hizmetinden yasaklı ve kısıtlı olmamak. Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis veya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymemiş olmak,

- Affa uğramış olsalar bile basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlarına fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biri, terör eylemleri veya TCK'nın 'izinsiz afiş asma' suçlarını düzenleyen 536 ve 537. maddesinde yazılı eylemleri siyasi ve ideolojik amaçlarla işlemekten mahkum olmamak.''

AA

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2009, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67