''Yollar güzelleştikçe kural ihlalleri artıyor"

''Yollar güzelleştikçe kural ihlalleri artıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Çalıştay Toplantısı’na katılmak üzere bugün Kahramanmaraş’a geldi.


11 Kasım 2011 Cuma günü saat 10.50'de uçakla kente gelen Bakan Yıldırım, AK Parti İl Teşkilatı tarafından düzenlenen ''Ortak Akıl Çalıştayı''na katılmak üzere geldiği kentte, ilk olarak Gaziantep ve Kayseri karayolunda incelemelerde bulundu, daha sonra Vali Şükrü Kocatepe’yi makamında ziyaret etti.


Bakan Yıldırım; ''Yollar güzelleştikçe, konfor arttıkça trafik rahatlığı ile birlikte kural ihlalleri artıyor. Bölünmüş yol miktarı 6 bin kilometreydi. Ama şimdi yaklaşık 21 bin200 kilometrebölünmüş yolumuz var'' dedi.


Türkiye'de yaklaşık 21 bin200 kilometrebölünmüş yol olduğunu belirten Bakan Yıldırım, ''Trafik kazalarının yüzde 89.6'sı hatalı sürücü davranışlarından oluyor. Bölünmüş yollardan önce hatalı sürüşler ile yol kusurları başa baş gidiyordu. Şu anda yol kusuru hemen hemen yok ama insan hatasından kaynaklanan trafik kazaları olmaya devam ediyor'' dedi.


Kahramanmaraş'a ulaşım ve haberleşme konusunda yaşanan sorunları yerinde görmek amacıyla geldiğini ifade eden Yıldırım, ''Eğer gideceğiniz yeri bilmiyorsanız yol sizi bildiği yere götürür. Kahramanmaraş önce gideceği yeri, hedefi koymuş, bu hedef doğrultusunda aşılması gereken engeller, sorunlarını da cesaretle değerlendirip bir sonuç raporuna bağlamıştır. Burada şüphesiz ulaştırma, haberleşme alanında da bize düşen görevler olduğu da muhakkaktır. Bütün bunların ayrıntılarını toplantıda konuşup değerlendireceğiz. Yapmamız gereken kısa, orta ve uzun vadedeki çalışmaları Kahramanmaraş ahalisine duyurmuş olacağız'' diye konuştu.


''YOLLAR GÜZELLEŞTİKÇE, KURAL İHLALLERİ DE ARTTI”


Bir basın mensubunun, Kurban Bayramı'nda yaşanan trafik kazalarına ilişkin sorusu üzerine Yıldırım, yollar güzelleştikçe, konforu arttıkça trafik rahatlığıyla birlikte kural ihlallerinin de arttığını belirtti.


Türkiye'de, 5 yıl önce motorlu araç sayısının bugünkü motorlu araç sayısının yarısı kadar olduğunu, araçlarıyla seyahat edenlerin sayısının da bugünkü sayının üçte biri kadar olduğunu ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:


''Yollar çok daha kötü durumdaydı. Bölünmüş yol miktarı 6 bin kilometreydi. Ama şimdi yaklaşık 21 bin200 kilometrebölünmüş yolumuz var. Yaptığımız araştırmada çok çarpıcı sonuç ortaya çıktı; trafik kazalarının yüzde 89.6'sı hatalı sürücü davranışlarından oluyor. Bölünmüş yollardan önce hatalı sürüşler ile yol kusurları başa baş gidiyordu. Şu anda yol kusuru hemen hemen yok, 5. sırada yer alıyor. Ama insan hatasından kaynaklanan trafik kazaları olmaya devam ediyor. Ne yapacağız? Biz diyoruz ki 'bölünmüş yolları yaptık, görevimizi tamamladık. Sıra sizde, yani sıra vatandaşta. Kurallara uyacağız, yolların kuralı olur' diyoruz. Mutlaka kurallara uyacağız. Bunun da orta ve uzun vadede çözümü eğitim.''


 ''HATALARIN İKİ TEMELİ VAR, BİRİSİ İHMAL, İKİNCİSİ İHLAL''


 Her yaşta insanın trafik kuralları konusunda, hataları asgariye indirilmiş sürücü davranışları konusunda eğitilmesi gerektiğine işaret eden Yıldırım, ''Hataların iki temeli var, birisi ihmal, ikincisi ihlal. Bu iki hata birleştiği zaman kaza kaçınılmaz oluyor. Ama size iyi bir haber vereyim. 2003 yılında milyon kilometre yolculuk başına kaza nispetimiz 5.73'tü. Şu anda bu oran 3.79'a düştü. Buradan ne demeye çalışıyorum? Trafik arttı, seyahat miktarı arttı, kaza sayısı da arttı ama kazalarda ölümler o nispette azaldı. Mesela geçen bayramda 160 civarında, kaza yerinde hayatını kaybeden vardı. Bu sayı bu bayramda 60 civarına indi. Her ne kadar gün kısa olsa bile günü de artırsak yine nispi bir azalma var. Yol denetimlerin yapılmış olması, uyarıların sürücülere sürekli yapılması etkili oldu'' diye konuştu.


Kurallara uymayı bir keyfiyet olmaktan çıkarıp bir mecburiyete dönüştüreceklerini belirten Bakan Yıldırım, bu konuda gerekirse cezaları artıracaklarını, ancak ceza artırmanın yetmeyeceğini mutlaka insanların kendilerinin kurala uymayı bir öncelik olarak kabul etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


ÇALIŞTAY TOPLANTISI’NA KATILACAK


Bakan Yıldırım, saat 14 ila 15 arasında ise; Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Ulaştırma Çalıştayı Kapalı Değerlendirme toplantısına katılacak. Bakan Yıldırım, saat 15’de de açık yapılacak olan sunum bölümüne katılacak.


Belediye ve AK Parti Teşkilatı’nı da ziyaret edecek olan Bakan Binali Yıldırım’ın aynı gün Kahramanmaraş’tan ayrılması bekleniyor.


İLK ÇALIŞTAYA 3 BAKAN KATILMIŞTI


AK Parti Grup Başkan Vekili ve Kahramanmaraş milletvekili Mahir Ünal'ın girişimleri üzerineAK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Kahramanmaraş’ın geleceğe dönük yol haritası ile önceliklerinin belirlenebilmesi için ilki 15-17 Eylül 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen Çalıştay’ın sonuç bölümüne Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar katılmıştı.


Çalıştay’a katılmaları beklenen Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, Başbakan Erdoğan’ın Kuzey Afrika gezisinde oldukları için Kahramanmaraş’a gelememişlerdi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2011, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63