Yüzde 50 arkanızdaysa nedir bu panik?

Yüzde 50 arkanızdaysa nedir bu panik?

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Anayasa Mahkemesi baraj konusunu ele almadan gelin kaldıralım bu barajı. Yüzde 50 arkanızdaysa nedir bu panik? Kaldırmak için gecikmiş sayılmayız" dedi.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Anayasa Mahkemesi baraj konusunu ele almadan gelin kaldıralım bu barajı. Yüzde 50 arkanızdaysa nedir bu panik? Kaldırmak için gecikmiş sayılmayız" dedi.


Demirtaş, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye toplumunun yüzde 12'sinin engelli olduğunu ancak onlar yokmuş gibi davranıldığını söyledi.


Herkesin potansiyel engelli adayı olduğunu belirten Demirtaş, "Kim ki engellileri yok sayıyorsa kendini eşitlikçi saymasın" diye konuştu.


Engellilerin sorunlarını, bir engellinin 2015'te HDP çatısı altında milletvekili olup Meclis'te dile getireceğini söyleyen Demirtaş, milli eğitimin tüm müfredatında engellilere yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini kaydetti.


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün yaptığı konuşmada "utanmadan, sıkılmadan bir kez daha seçim barajını savunduğunu" ifade eden Demirtaş, şunları dile getirdi:


"Bunu kendilerinin getirmediğini söylüyorlar. Bunu cuntacılar getirdi. Siz darbecileri yargıladığınızı söylerken, nasıl darbenin yarattığı imkandan bu kadar lezzet alarak yararlanıyorsunuz. Hiç mi utanmıyorsunuz? Oy almamış olmanıza rağmen milletvekilisiniz. Bu, oy hırsızlığı. Seçim barajını savunmak 'ben hırsızım ve yapmaya da devam edeceğim' pişkinliğinden başka ne olabilir? Zaten hırsız oldukları için, bu kadar yolsuzluk, rüşvet ayyuka çıktı ya, oy hırsızlığı bunları utandırmıyor.


Seçim barajı yüzde 10'da olsa biz o barajı aşacağız. Başarabilirsek 2015'te iktidara ya da iktidar ortaklığına geldiğimizde seçim barajı utancından bu ülkeyi kurtaracağız. Kim ki başkanlık hayaline kapılıyor, kim ki kendisine saraylar yaptırıyorsa, kim ki milyon dolarlık saatler takıyor, kim ki zevki sefa içinde yaşıyorsa, 2015 seçimleri onlar için felaket yılı olacak. HDP, bunların hepsinden hesap soracak. Başkanlık hayalleri, onlara hayal olarak kalacak. Tek adamlık ve başkanlık sistemine asla izin vermeyeceğiz. 'Başkanlık için HDP ile pazarlık yaptılar' dedikodularına inanmayın. Böylesine çirkin bir pazarlığa girmeyecek kadar ilkeli bir partiyiz.


Anayasa Mahkemesi konuyu esastan görüşmeye başlarsa ve hak ihlali kararı verirse, bu demokratik siyasete güç katar, önünü açar. Barajdan korkmuyorsanız hadi kaldıralım. 'Biz kalkmasını istedik ama kimse sesini çıkarmadı' söyleminin kökü yalan, kuru iftira. Siz önerinizi yaptınız biz de önerimizi yaptık. Hadi Anayasa Mahkemesi konuyu ele almadan kaldıralım barajı. Yüzde 50 arkanızdaysa nedir bu panik? Kaldırmak için gecikmiş sayılmayız. Anayasa'ya hüküm koyarız ve 2015 seçimlerinde uygulanır. Kenan Evren'in ipiyle niye kuyuya iniyorsunuz?"


 "Bin odalı sarayı ne yapacağız?"


Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı protesto eden öğrencilere polisin müdahalesini eleştiren Demirtaş, üniversite öğrencilerinin kampüslerin içinde dahi dövüldüğünü söyledi.


"Gazla, copla yeni Türkiye'yi el ele inşa ediyorlar" ifadesini kullanan Demirtaş, "iç güvenlik tasarısıyla patır patır gençleri kafasından vurulacağını ve bunun altyapısının hazırlandığını" savundu.


"Demirtaş seçilseydi de sarayda oturacaktı" denildiğini belirten Demirtaş, "İki odalı bir yer başımızdan bile fazladır. Bin odalı sarayı ne yapacağız? Yarın HDP iktidarı kurulursa Cumhurbaşkanını o saraydan çıkaracağız. Gerekirse yasa çıkaracağız. Orayı sendikalara, çevre, kadın, engelli örgütlerine vereceğiz. Saray maray Türkiye’ye yakışmaz. Sen halksın. Ayağa kalk, elini masaya vur ve sarayı sultanlara dar et" dedi.


IŞİD teröristlerinin Türkiye'de bulunduğu, buradan Kobani'ye saldırdığına ilişkin ellerinde görüntüler bulunduğunu belirten ve bazı fotoğraflar gösteren Demirtaş, "Eğer siz talimat vermediyseniz yerelde bunu yapanlardan hesap sorun. Görüntüler, tanıklar var. Türkiye'yi zora sokan bunlardır biz değil. IŞİD'e destek olmuyorsanız yerelde bunun hesabını sorun" diye konuştu.


Başbakan Davutoğlu'na bu görüntüleri gönderdiklerini aktaran Demirtaş, "İnşallah gereğini yapar ve IŞİD'e tavır aldığını ispat eder" diye konuştu.


Demirtaş, Bursa organize sanayi bölgesinde yapılan termik santrale ilişkin de eleştirilerde bulundu.


 Bedelli askerlik


Selahattin Demirtaş, toplantı sonrasında gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine, şunları söyledi:


"Bizim bu konuda savunduğumuz vicdani ret hakkıdır. Askerlik zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır. Parası olan, durumu iyi olan, bu parayı bir çırpıda verebilecek olanlar askere gitmesin ama fakir, yoksul gitsin askerlik yapsın demek adaletsizliktir. Biliyorum, bedelli askerlik bekleyen çok insan var ama çözüm bu değil. Zorunlu askerliği kaldıralım, gönüllü olsun askerlik. Askerlik yapmayanlar belli bir kamu hizmeti yapsınlar. Bedelli askerlik kanunu çıkarılacaksa, bundan elde edilecek gelirin yine savunma sanayine aktarılması fikri de iyi bir fikir değil. Ben olsam sarayın bu kadar gideri olacak, sarayın elektrik faturasını bile ödemek zor, bari oraya aktarsınlar. Sarayın giderlerini kim nasıl karşılayacak, yoksulluk çekmesinler sarayda."


Demirtaş, "Sözleriniz Meclis'te hayır oyu anlamına mı geliyor" sorusuna "Bir gelsin öyle bakalım" karşılığını verdi.


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63