35 yaşından sonra çoğul gebelikler artabiliyor

35 yaşından sonra çoğul gebelikler artabiliyor

Değişen yaşam koşulları ve kadınların çalışma hayatında daha aktif hale gelmesi doğum yaşlarının da ilerlemesine neden oluyor.


Kariyerlerini ilerletmek için doğum planlarını erteleyen kadınları bazı olumsuzluklar bekliyor. 35 yaşından sonra her ay için gebelik şansının yüzde 10’lara düştüğünü belirten  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Zeynep Yılmaz belirli bir yaştan sonra çoğul gebeliklerin de arttığını söyledi.


Doğurganlık için en verimli yıllar 20’li yaşlar iken, artan yaşla birlikte üreme hızında belirgin bir azalma yaşanıyor. Ancak günümüzde kadınlar hayatlarını düzene koymak ve kariyer planlarını ertemelemek için doğum planlarını ileriki yaşlara erteliyor. Bu da 30 yaşın üzerindeki  kadınlarda gebelik isteminde eski yıllara oranda büyük bir artış yaşanmasına neden oluyor. 20’li yaşlarda her ay için gebelik şansı yüzde 20-25 civarında iken, 35 yaşından sonra bu oranın yüzde 10’lara düştüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz bu oranın 40 yaşından sonra ise yüzde 5’lere kadar indiğini söyledi.


35 yaşından sonra daha belirgin olmak üzere, 30’lu yaşlardan sonra doğurganlığın azalmaya başladığını anlatan Dr. Yılmaz, “Buradaki en belirgin neden yumurtalıklarda genetik olarak sağlıklı, kaliteli yumurta sayısının azalmasıdır. 40 yaşından sonra çocuk sahibi olmak isteyen her  5 kadından ancak 2’sinin gebe kalması mümkündür. Tüp bebek denemelerinde ise 40 yaş üstünde gebelik oranları gelişen teknolojilere rağmen maalesef çok artmamıştır” dedi.


Erkekler daha şanslı


Erkeklerin üreme yeteneklerinin kadınlara kıyasla daha uzun yıllar devam ettiğini belirten Dr. Yılmaz erkek üreme yeteneğindeki azalmanın 50’li yaşların sonrasını bulduğunu söyleyerek “Ancak ileriki yaşlarda sperm bozuklukları doğacak bebeğin sağlığını etkileyebilir” diye konuştu.


35 yaşından sonra çoğul gebelik artıyor


35 yaşın üzerinde olan ve gebelik planlayan anne adaylarını çoğul gebelikler konusunda uyaran Dr. Yılmaz “Yaş arttıkça, yumurtalıklarınızda yumurta sayısının azalmasına bağlı olarak, vücudunuz yumurtlamanızı sağlayan hormonu daha fazla üretir, birden fazla yumurta üretilip atılabilir ve döllenme gerçekleşirse çoğul gebelikler meydana gelebilir” dedi.  


Düzenli ilişkiye rağmen 6 ay geçtiyse doktara başvurun


Korunmayı kesen ve düzenli cinsel ilişkiye giren çiftlerin yüzde 85’inin bir yıl içinde gebe kaldığını belirten Dr. Yılmaz, “Düzenli cinsel ilişki bir siklus boyunca (2 adet  arası) her 2-3 günde bir ilişkiye girmektir. Bu döllenme için iyi bir şans yaratır. İlk yıl içinde gebe kalamayan çiftlerin yarısı takip eden yılda,  diğer bir  yüzde 1’i de üçüncü yıl içinde gebe kalır. Yani, genel popülasyonda çiftlerin %7’si 3 yıl içinde gebelik elde edemezler” diye konuştu. Artan yaşla birlikte gebelik oranlarındaki bu düşüşün IVF tedavilerinde de benzerlik gösterdiğine değinen Dr. Yılmaz, “Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen 6 aydır gebelik elde edemiyorsanız fazla beklemeden jinekoloğunuzla görüşmeniz gerekir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2014, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66