Acil'lere gereksiz gidenler 5 lira ödeyecek!..

Acil'lere gereksiz gidenler 5 lira ödeyecek!..

Türkiye'de acil servislere giden her dört hastadan üçünün durumunun acil olmaması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir düzenleme yaptı.


Sağlıkta Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan değişiklikle acil servislere giden her hasta için ön inceleme yapılacak. Durumu ciddi olmayan hastalar "Yeşil alan Muayenesi"ne tabi tutulacak. Bu hastalar aynı normal poliklinik hastaları gibi kamuda 5 lira, özel hastanelerde ise 12 lira katılım payı ödeyecek. Bu paralar eczanelerde tahsil edilecek. Önceki uygulamalarda acile giden her hasta durumu ne olursa olsun acillik kapsamında değerlendiriliyor ve herhangi bir ücret ödemiyordu.


SUT'da yapılan değişiklikle acile giden hasta önce "Triaj"a tabi tutulacak. Bu sistemde hastalar durumunun ciddiyetine göre yeşil, sarı ve kırmızı olarak değerlendiriliyor. Sarı ve kırmızı hastalar acil müdahale gerektiren hasta kategorisine girerken, yeşil kategorisine giren hastalar acillik kapsamına girmiyor.


Bu hastalar için Medula sisteminde "Yeşil alan muayenesi" butonuyla sisteme giriş yapılacak. Sistem de otomatikman bu hastaları poliklinik hastası olarak değerlendirecek. Aynı gün içindeki normal poliklinikler gibi bu hastalar kamuda 5 lira, özelde 12 lira katılım payı ödeyecek. Türkiye'de acillere başvuran hastaların yüzde 75'inin acil olmadığı ifade ediliyor. Doktora karşı şiddet en çok acil servislerde gerçekleşiyor. Bunun da en temel sebebi hastaların acilleri gereksiz meşgul etmesi ve bu ortamlarda oluşan kaos. Birçok insan bu zamana kadar acillerde muayene katılım payı alınmadığı için gün içinde polikliniklere gitmeyerek acil servislere gidiyordu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2012, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63