Adatepe Sulaması’nın İhalesi Gerçekleştirildi…

Adatepe Sulaması’nın İhalesi Gerçekleştirildi…

Kahramanmaraş Adatepe Sulaması 1. Kısım İnşaatı’nın ihalesi gerçekleştirildi. Sulama projesi ile toplam 317.270 dekar zirai arazi suya kavuşacak.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş’ta inşa edilecek Adatepe Sulaması 1. Kısım İnşaatı’nın ihalesi gerçekleştirildi. Sulama projesinin tamamlanması ile Afşin-Elbistan Ovasında yer alan toplam 317.270 dekar zirai arazi suya kavuşacak.


Kahramanmaraş’ın Münbit Topraklarına Bereket Geliyor


Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da yakından takip ettiği “Kahramanmaraş Adatepe Sulaması
1. Kısım İnşaatı” ihalesi gerçekleştirildi. Afşin-Elbistan Ovasında yer alan
317 bin 270 dekar arazinin sulama suyunu Adatepe Barajı’ndan alarak sulama sahalarına iletecek olan ana boru hattının inşaatı başta olmak üzere 54.120 dekar zirai araziyi de basınçlı borulu şebeke sistemi ile sulayacak tesisin en kısa zamanda tamamlanması hedefleniyor.


Ayrıca Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bölgenin münbit topraklarına bereket katacak Kahramanmaraş Adatepe Sulaması 1. Kısım İnşaatını tamamlandığımızda, elektrik borçları sebebiyle yıllardır işletilemeyen Elbistan- Kalealtı pompaj sulamasına da hayat vermiş olacağız. Proje sayesinde Kalealtı Sulaması’nda tamamı pompajla sulanan 77 bin 340 dekarın; 58.550 dekarını cazibeye dönüştüreceğiz ve 18.790 dekar zirai arazinin de terfi yüksekliğini 189 metreden 62 metre gibi makul bir seviyeye düşüreceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63