Adem'in sorunu genetik bir sendromdan kaynaklanmış

Adem'in sorunu genetik bir sendromdan kaynaklanmış

Kahramanmaraş Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Okan Akiner, 20 yaşında 235 kiloya ulaşan gencin sorununun genetik bir sendromdan kaynaklandığını söyledi.

Dr. Akiner, Kahramanmaraş Sağlık Müdürlüğünün girişimleriyle muayene olan Adem Karabörk'ün tedavisiyle ilgileneceklerini, konuyla ilgili tetkiklerinin sürdüğünü belirtti.

Adem'in tedavisine yakında başlayacaklarını ve tedavide uygulanacak diyetin belirlendiğini ifade eden Akiner, “20 yaşında 235 kiloya ulaşan Adem'in bu sorunu genetik bir sendromdan kaynaklanıyor” dedi.

Akiner, obezitenin tedavisinde hastayla doktorun birlikte hareket etmesi, hastanın doktorun önerilerini ve uyarılarını mutlaka dikkate alması gerektiğini bildirdi.

Obezite tedavisinin uzun soluklu bir tedavi olduğunu, sorunun 3-5 ayda çözülemeyeceğini ifade eden Akiner, şunları kaydetti:

“Aile de bu konuda yardımcı olmalı. Ancak Adem'in bulunduğu şartlar iyi değil. Sorunu çözmeye çalışacağız. En azından belirlenen diyeti uygulaması, kontrollere gelmesi, ilaçlarını temin etmesi gerekiyor. Bir diyet verdik ama maalesef uygulamadı. Başka bir diyet daha hazırladık. Ailenin de yardımıyla sorunu çözeceğimize inanıyorum.”

Adem'in babası Yaşar Karabörk ise oğlunun tedavisine katkıda bulunacak herkese minnettar kalacağını ve İl Sağlık Müdürlüğünün oğluna sahip çıkmasının kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

10 çocuk babası olduğunu ve çocuklarından 6'sında kilo sorunu bulunduğunu söyleyen Karabörk, ailesine bakacak gücü olmadığını, tek isteğinin oğlunun tedavi edilmesi olduğunu belirtti.

Adem Karabörk ise çocukluğunu yaşayamadığını, okuyamadığını, çalışmak istediğini ancak başaramadığını belirterek, iyileşmek ve çalışmak istediğini kaydetti. (www.hurriyet.com.tr)

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2008, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66