‘Ağız Otu’ erkeklerin yüzde 30’unu hastanelik etti

‘Ağız Otu’ erkeklerin yüzde 30’unu hastanelik etti

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli diş hekimi Berna Göçebe, erkek hastalarının 10’da 3’ü nün ağız otu hastalıklarından kendilerine başvurduğunu söyledi.


Çok nadirde olsa kadınlarında ağız otu hastalıklarından baş vuruları olduğunu dile getiren Göçebe ‘’Ağız Otu kullanan hastalarımıza ağızlarındaki problemlerin ağız otundan kaynaklandığını söylüyoruz ama genellikle ikna edemiyoruz. Ağız otu kullanan hastalarımız problemlerini başka durumlara yoruyorlar. Oysaki ağız otu, problemlerinin temel nedeni ‘’ dedi.
‘Ot’ Kahramanmaraş’ı sağlıkta sınıfta bıraktı!
Kahramanmaraş’ta yüzlerce insanın kullandığı ‘ot’ kenti sağlık alanında sınıfta bıraktı. Halk Sağlığı diş hekimi Berna Göçebe, ağız ve diş sağlığına gerekli özen ve önemin gösterilmediğini ifade ederek, vücut sağlığının ağızda başladığını söyledi.
Kahramanmaraş’ın batı şehirlerine göre ağız ve diş sağlığı alanında daha geri kaldığını, bunun bir nedeninin de ot olduğunu dile getiren Göçebe, Kahramanmaraş otunun ağız ve diş sağlığına şiddetli bir şekilde zarar verdiğini kaydetti.
Göçebe “Ağız ve diş sağlığının önemi çok fazladır. Ülke olarak diş sağlığımıza gerekli önemi vermiyoruz. Genel sağlıktan hariç ağız sağlığımıza hiç önem vermiyoruz. Bir örnek verecek olursak İskandinav ülkelerinde yetişkin insanlarda çürüklük oranı yüzde 1 veya yüzde 2 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 60’ın üzerinde. Bu da bizim ağız sağlığına verdiğimiz önemi gösteriyor. Kahramanmaraş olarak batı şehirlerine göre ağız ve diş sağlığı olarak biraz daha geri kalmış durumda. Bunun bir nedeni de Kahramanmaraş otudur. Kahramanmaraş otu ağız ve diş sağlığına zararı çok fazladır. Yeni nesil ottan biraz daha uzak kalmış durumdayken orta yaş gruplarında ot kullanımı çok fazladır” dedi.


Haber:Anadolu Press

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER