Ambulansa bağış yapanın ismi yazılacak..

Ambulansa bağış yapanın ismi yazılacak..

Sağlık Bakanı Akdağ, 2012'de normal hastanelerde psikiyatri kliniği kurulacağını, Çocuk İzlem Merkezleri'nin artırılacağını ve bağışçının adının ambulansa verileceğini açıkladı.


Sağlık Bakanlığı'nca 2012'de hayata geçirilecek uygulamaları anlatan Bakan Recep Akdağ, 3 yıl öncesine kadar Türkiye'de 21 merkezde 100-200 yataklı çok modern küçük psikiyatri hastaneleri yaparak, ülkede 8 bölgeye yığılan psikiyatrik hasta yükünü biraz daha dağıtmayı planladıklarını, ancak Dünya Sağlık Örgütü'nün de bu husustaki tavsiyelerini gözönüne alarak Toplum Temelli Ruh Sağlık Merkezi denilen modeli benimsediklerini söyledi. Bakan Akdağ, Bolu'da başlatılan ve 2012'de 200-300 bin kişiye hizmet verecek merkezler hakkında şu bilgileri verdi:

* BÜYÜK HASTANE OUT
"Bakırköy'de olduğu gibi binleri aşkın hastanın yattığı hastane fikrinden vazgeçiyoruz. Çünkü araştırmalar, en mükemmel hastaneyi de yapsanız, bu hastanelerdeki personelin davranışının bir süre sonra olumsuz yönde değiştiğini gösteriyor. Ne kadar eğitim yaparsanız yapın, bu psikolojik ortamı kıramıyorsunuz. Normal hastanelerde uygun güvenlikli psikiyatri klinikleri oluşturarak, çok kalabalık olmayan kliniklerde psikiyatri hastalarını kısa süre yatıracağız. Daha sonra bu hastaları Toplum Temelli Ruh Sağlığı Merkezleri alacak. Hastanın rehabilitasyonunu, ilacını kullanıp kullanmadığını takip edecek. Ailelere sürekli yük oluşturan psikiyatrik hastaların önemli bölümünün, iyi tedavi edilmeyen şizofreni ya da ağır depresyon hastaları olduğunu belirten Akdağ, bu kişilerin yakından takip edilmesinin, onların toplumla barışık yaşamalarını mümkün kılacağını belirtti.

* ÇOCUK İZLEM MERKEZİ
2012'de Çocuk İzlem Merkezleri'nin de yaygınlaştırılacağını belirten Bakan Akdağ, ilki 2011'de Ankara'da kurulan merkezlerle ilgili şu bilgileri verdi: "Cinsel istismara maruz kalan çocuklar bu merkezlerde psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları tarafından karşılanıyor. Savcının sorduğu soruları, psikolog çocuğun yaşına ve ruhsal durumuna göre soruyor. Bunu 29 merkezde yaygınlaştıracağız." AA

* 'TELE TIP HİZMETİ YAYGINLAŞACAK'
Çok sayıda hastanede başlatılan ve doktorların hastalarla ilgili verileri başka hastanelerin doktorlarıyla paylaşmasına olanak tanıyan "Tele Tıp" hizmetini daha da yaygınlaştıracaklarını belirten Bakan Akdağ, konuyla ilgili şunları söyledi: "Hizmeti da yaygınlaştırmanın ötesinde bütün görüntülerin, hastayla ilgili bilgilerin ortak bir elektronik dosyada paylaşılması için çalışıyoruz. Erzurum'da çektirdiğiniz MR'ın internet vasıtasıyla gittiğiniz yerdeki ilgili hastanede ya da sağlık kuruluşunda değerlendirilmesi mümkün olacak. Ancak büyük bilgi akışı olacağı için güvenliğinin iyi sağlanması gerekiyor."

* AMBULANSA HAYIRSEVER İSMİ
Gönüllü sağlık hizmeti vermek isteyen vatandaşlara ya da vakıflara kolaylık getireceklerini söyleyen Akdağ, hayırseverlerin yaptırdıkları hastaneye isimlerini vermesi uygulamasını ambulanslara da uygulayacaklarını belirterek, "Bunun ambulans bağışlarını teşvik edeceğini düşünüyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2012, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23