Atıksu Arıtma Tesisinde ilk atıksu arıtmaya alındı!

Atıksu Arıtma Tesisinde ilk atıksu arıtmaya alındı!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği desteğiyle yapımına başladığı Atıksu Arıtma Tesisinin yapım çalışmalarında inşaat yapımı tamamlandı ve bölümler arası şebeke döşeme çalışmalarının ardından ilk atıksu arıtmaya alındı.


Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülmekte olan Atıksu Arıtma Projesi, ileri biyolojik atıksu arıtma projesi olup arıtılan su, içme suyu alınabilecek ortamlara deşarj edilebilecek özellikte olacak.


 Dünya'nın gelişmiş ülkelerinde uygulanan proses, makine ve ekipman teçhizatına sahip modern bir anlayışla hayata geçirilen tesisle birlikte il genelinde ileri düzeyde çevre koruması sağlanacak.


DOĞAL HAYATA KATKISI


Atıksu Arıtma Tesisi’nin faaliyete geçmesi şehrimiz ve bölgemizin çevre korumasına önemli derecede katkı sağlayacak. Atıksu Arıtma Tesisi ile birlikte herhangi bir arıtma işlemine tabi tutulmadan Sır Barajına dökülen atıksular temizlenerek barajların hem su kalitesi korunacak hem de ömrü uzatılmış olacak.


Su kütlelerini tehdit eden en önemli etkenlerden birisi ötrofikasyon (Ötrofikasyon; herhangi bir büyük su ekosisteminde, başta karalardan gelenler olmak üzere, çeşitli nedenlerle besin maddelerinin büyük oranda çoğalması sonucu plankton ve alg varlığının aşırı şekilde artmasıdır. Bu durum suda çözülmüş oksijen miktarını azaltarak uzun vadede su ekosisteminin ölümüne neden olabilir.


Ötrofikasyonu oluşturan azot ve fosfordur. Bu iki elementin önemli kaynağı ise kanalizasyon sularıdır. Yapılacak olan arıtma tesisi“AZOT(N) ve FOSFOR(P) Giderimli Aktif Çamur Sistemi ile Enerji Üretimi sağlayan Anaerobik Çamur Çürütücü ve Koku Giderimi sağlayan Koku Giderim Ünitesi ilaveli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'dir. Arıtma tesisi sayesinde kanalizasyon sularındaki elementler bertaraf edilerek, deşarjı sağlanacak ve su kütlelerindeki ötrofikasyon da önlenmiş olacak. 


ATIKSU ARITMA TESİSİ'NİN İŞLEVİ


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi'nin arıtma prosesleri 3 aşamalı olarak yapıldı.


1)- Ön Arıtma: Izgaralar, Pompa İstasyonu, Kum Tutucu


2)- Biyolojik Arıtma Ünitesi: Biyolojik Nütrient Giderimi,


3)-Çamur Üniteleri: Çamur Yoğunlaştırma, Çamur Stabilizasyonu, Çamur Susuzlaştırma, Çamur Kurutma,


Atıksu Arıtma Tesisi Ana Üniteleri: Kaba ve İnce Izgara, Kum ve yağ tutucular, Ana pompa istasyonu, İlk çökelti tankları, Anaerobik arıtım üniteleri, Uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi, Son çökeltim tankları, Çamur geri devir ve susuzlaştırma tesisleri, Anaerobik çamur çürütücüler ve ilgili birimler, Koku giderim ünitesi


Arıtma tesisi; klasik, aktif ve çamur sistemi olarak dizayn edilmiştir. Ön arıtma ve çökeltme tankları, koku arıtma üniteleri (Biyofiltre), azot giderimi denilen ileri biyolojik sistem olarak tarif edilen nitrifikasyon/denitrifikasyon işlemleri, çamur susuzlaştırma, çamur çürütücülerini de (Digester) içeren çamur stabilizasyon işlerini kapsamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63