Baba, annenin erkek versiyonudur

Baba, annenin erkek versiyonudur

Bir erkek fizyolojik olarak ergenlikten itibaren her yaşta baba olabilir. Ancak uzmanlara göre baba olmanın fizyolojik değil, psikolojik boyutu çok daha önemli. Yani önemli olan babalığa fiziksel olarak değil psikolojik olarak hazır olmak. Kısacası baba olmak değil, “babalık yapabilmek” marifet…


Uzmanlara göre baba olmanın “fizyolojik” ve “psikolojik” olmak üzere iki boyutu var. Fizyolojik olarak bakıldığında da herhangi bir sağlık sorunu olmayan erkekler ergenlikle birlikte her yaşta baba olabilir. Bir de “psikolojik dönem”den söz etmek gerekiyor. Fizyolojik olarak hazır olmak, psikolojik yeterliliği göstermez diyen Psikyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, “Baba” olmak demek sadece çocuğun dünyaya gelmesinde rol alan erkek demek değildir” diye konuştu. Baba olmanın öncelikle sorumluluk anlamına geldiğini söyleyen Dr. Atasoy, “Psikolojik olarak hazırlığın dışında aslında bir de sosyolojik olarak hazırlıktan bahsediyoruz. Bir kadına kocalık yapacak, doğacak çocuğa babalık yapacak. Onu koruyacak, kollayacak, gözetecek, zarar görmesini engelleyecek güç ve kudrette, psikolojik olgunlukta olması gerekli” dedi. 


Çocuk büyütmede babanın çok önemli rolü olduğuna değinen Dr. Atasoy, bu rolün tek başına annelere verilecek, annelerin üstüne atılacak bir görev olamayacağını dile getirdi. Dr. Atasoy,  “İyi baba çocuğa sahip çıkan, arka olan, destek olan, ihtiyacı olduğunda yanında olan adamdır. Başka bir deyişle annenin erkek versiyonudur” diye konuştu.


Baba demek güven demektir


İnsanın önce anne ve babasına güvendiğni söyleyen Dr. Atasoy güven duygusunun kişiliğinin oluşması ve oturmasında çok etkili olduğunu anlatarak, “Çocuklarınızla iletişim kurun. Her ne yaşta ve her ne konumda olursanız olun, onlara zaman ayırın, hayatı onlarla paylaşın ve yaşayın. Eşinizle iyi ilişkiler kurun” diyerek önerilerde bulundu.


Babayı evin tek otoritesi olarak göstermek doğru değil


Babanın evin polisi, jandarması gibi konumlandırılmaması gerektiğini anlatan Dr. Atasoy, annelerin de disiplinli olması gerektiğini belirtti. Anne-çocuk arasında ilişkileri korumak için annenin, babayı otorite figürü olarak gösterebildiğini belirten Dr. Atasoy doğru olanın ebeveynlerin eşgüdüm içinde karar vermeleri, beraber, uyumlu hareket etmeleri olduğunu söyledi.


Dr. Atasoy ideal babanın genel özelliklerini şöyle sıraladı; 


Öncelikle ideal baba tanımlaması yapmak mümkün değildir. Olsa olsa ideal babanın genel özelliklerinden söz edebiliriz:  • İdeal baba çocuğuna sevgi verebilmelidir. Babanın sevgi gösterebilmesi için kendisinin de sevilmiş olması gerekir. Bu duygunun yaşanacağı yer olan aile içi ilişkilerin sevgi içermesi gerekir. Eşlerin birbirlerine karşı sergiledikleri tutum, sevgi paylaşımları ve mutluluk ilk adım olacaktır.

  • İdeal baba çocuğuna güven verebilmelidir. Çocuğun her türlü zorlandığı durumda yanında olabilmelidir. Varlığını hissettirmelidir. Çocuk babasına kolayca ulaşabilmelidir.

  • İdeal baba çocuğuna destek verebilmelidir. Çocukların yaş ve cinsiyetlerine göre farklılık gösterebilen destekler ihtiyaçları olur. Bunların önemli kısmı, öncelikle manevi olanlardır. Duygusal destek en çok gereksinim duyulan destek türüdür, maddi destek aileden aileye farklılıklar gösterebilir.

  • İdeal baba çocuğuna hoşgörülü olabilmelidir. Baba sert, otoriter, cezalandırıcı ve kısıtlayıcı gibi özellikler taşıyabilir. Ancak çocuğunun yanında olmasını, hoşgörü sergilemesini bilmelidir. Gerektiği zaman çocuğun neden olduğu eksiklik ve hataları hoşgörüsü ile örtebilmelidir.

  • İdeal baba çocuğu ile ortak zevkler paylaşabilmelidir. İster kız ister erkek çocuk olsun babanın çocuğu ile paylaşabildiği, çocuğuna aktarabildiği kültürel ya da bireysel zevkler olabilmelidir. Beraber hoş ve keyifli zaman geçirebilmelidir.

  • İdeal baba çocuğun yaşamını kolaylaştırıcı olabilmelidir. Çocuğun karşısına çıkacak her türlü sıkıntı ve zor durumlarda bunları yenebilmesi için çaba sergilemeli, çözümler üretebilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER