Baklavacılar muradına erdi

Baklavacılar muradına erdi

Baklavacılar ve Tatlıcılar tarihlerinde ilk defa İTO’da temsil ediliyorlar. BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım, İTO seçimlerinde 1. Komite Başkanı seçilerek, yeni bir dönemin kapısını araladı.

Baklavacılar ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, kendilerine yapılan seçimlerde destek veren tüm üyelere teşekkür ederek, “İTO gibi bir güç arkamızda olduğu müddetçe biz, baklavamızı küresel zeminlere taşımak, markalaştırmak ve uluslar arası arenada daha iyi pazarlayabilmek için çok önemli çalışmalara imza atacağız.Artık İTO gibi dünya ölçeğinde büyük bir ekonomik lobiyi arkamıza alarak, ulusal değerimiz olan baklavanın küresel ölçekte tanıtılması, markalaştırılması yönünde projelerimizi daha aktif şekilde ortaya koyabileceğiz” dedi.

Baklavacılar ve Tatlıcılar Derneği’nin Başkanı Mehmet Yıldırım, baklavanın Türk patentli olmasına rağmen geçtiğimiz dönemde Yunanistan tarafından sahiplenilmesi süreciyle, ulusal değerlerimize sahip çıkma noktasında çok anlamlı bir dönem yaşadığımızı belirterek, “Bu dönemde yaptığımız çalışmalarla, baklavanın Türk mutfağının bir ürünü olduğunu, Türk kültürünün bir parçası olduğunu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Bu noktada, çok özel çalışmalara imza attık. Elbette, baklava veya türevleri, farklı ülkelerde yapılabilir. Ama, baklavanın çıkış menşei olan ülke bizim ülkemizdir. Eğer biz kendi değerlerimize sahip çıkmazsak, yarın bir gün birileri gelir ve bu değerleri yaşadığımız örnekte olduğu gibi, sahiplenmeye çalışabilir. Bu noktada, ülkemiz mutfağına has her ürünümüzü, uluslar arası alanda tescil ve patentini sağlayıp, garantiye almamız gerekiyor” diye konuştu.

İTO Meclisi’nde kendi komitesiyle ilgili olarak çok özel projeler geliştireceğini vurgulayan Yıldırım, “Sadece baklava veya tatlılarımızla ilgili değil, ülkemizin mutfağına damga vuran diğer tüm değerlerimizi çok özel projelerle hem ülkemizde, hem de uluslar arası arenada tanıtımına yönelik çalışmalar gerçekleştireceğiz” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2009, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner73