Biberonlardaki büyük tehlike!

Biberonlardaki büyük tehlike!

Türkiye’de de satılan biberonlarda birçok hastalığa neden olabilen madde kullandığı ortaya çıktı.İngiliz şirketlerinin Türkiye’de de satılan biberonlarında bebeklerde kısırlık, diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok hastalığa neden olabilen BPA adlı kimyasal madde kullandığı ortaya çıktı.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Independent’ın, dün manşetten verdiği “Biberonlarda sağlık tehlikesi” başlıklı haberi, başta bu ülkede olmak üzere dünyanın dört bir yanında büyük panik yarattı. Gazete, İngiliz bebek ürünleri şirketleri Boots ve Mothercare’in, biberonlarında Kanada ve Amerika’da bebeklerde birçok hastalığa neden olabilen Bisfenol A maddesi kullandığını ortaya çıkardı. Kısaca BPA olarak bilinen bu kimyasal maddenin, meme kanseri, kalp hastalıkları, obezite ve hiperaktivite ve diğer birçok hastalıklara neden olduğu öne sürülüyor.

ABD’de yasak

Kanada ile ABD’nin Connecticut, Minnesota ve Wisconsin eyaletleri, BPA maddesinin bulunduğu biberonların satışını yasaklamıştı. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) bu maddenin bebek ve çocuklar üzerinde kullanımından endişe duyduğunu, bebek ürünlerinde kullanılmasına karşı olduğunu açıklamıştı. Üreticiler, BPA’yı, plastikleri daha dayanıklı hale getirmek için kullanıyor. BPA üzerine yürütülen yüzlerce araştırma maddenin laboratuvar fareleri ve maymunlarına hasar verdiğini ortaya koydu. Türkiye’de satılan biberonlarla ilgili VATAN’a açıklamala yapan Mothercare Türkiye Kategori Müdürü Müge Özkan, kendi ürünlerini Türkiye’ye getirmediklerini Chicco ve Avent markalarını sattıklarını söyle.

Türkiye’de yasak yok

Özkan şöyle konuştu, “Biberonlarda BPA maddesinin zararlı olduğu bilgisi iki sene önce Kanada’da ortaya çıktı. Şu anda ABD ve Kanada’da yasak sözkonusu ama Avrupa’da herhangi bir yasak yok. Şu anda Türkiye’de bu maddeyi içeren ürünler satılıyor. Ama bir yandan da bunu içermeyen ürünler de üretilmeye başlandı. Chicco bir süredir satışa başladı. Avent ürünleri de önümüzdeki günlerde Türkiye’de çıkacak. Araştırmalara bakıldığında BPA içeren biberonların zararları üzerine araştırmalar devam ediyor. Bu konuda yapılan araştırmalara bakıldığında gün içerisinde 50’den fazla kullanılan ve sıcağa aşırı maruz kalan biberonlarda zarar söz konusu. Avrupa’da şu anda bir yasaklama sözkonusu değil o yüzden Türkiye’de de satışı yapılıyor” dedi.

Chicco: Zararlı değil

Chicco Türkiye yetkilileri de polikarbonattan üretilen biberonların, bebek sağlığını etkilediğine dair risk olasıklarının ortaya konulduğunda, bir bebeğin normal biberon kullanma sıklığının en az beş katı kadar kullanıldığı zaman riskin ortaya çıkma ihtimalinin olduğunu belirttiler. Chicco yetkilileri, “Biz bu biberonları satmaya devam edeceğiz çünkü bebek sağlığına zararlı olmadığı fikrinin arkasındayız. Ama buna alternatif olarak polikarbonat içermeyen biberonlarımızı da piyasaya sunduk” dediler. (Mynet)
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2010, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66