Bir günde 52 anız yangını!

Bir günde 52 anız yangını!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı il genelinde hizmet veren 28 itfaiye grubuyla, 26 Temmuz Pazar günü, 52 anız-bahçe, 6 kurtarma, 2 ev, 1 işyeri ve 1 araç yangını olayına müdahale etti.


 Söz konusu itfai olaylara yetişmek için adeta seferber olan itfaiye ekiplerini en fazla anız yangınları zorladı. Aynı saatlerde meydana gelen 52 anız yangınına zamanında müdahale edebilmek için büyük gayret sarfeden itfaiye erleri, saniyelerle yarıştı.


Konu hakkında açıklama yapan Büyükşehir İtfaiyesi, yasak olmasına rağmen önü bir türlü alınamayan anız yangınlarının sayısı inanılmaz rakamlara ulaştığını belirtti.


Açıklamada; bu tür yangınların çok çabuk yayıldığı ve engebeli arazi şartlarında kontrol edilmesinde güçlüklerle karşılaşıldığı, bazılarının bağ ve bahçelere sıçradığı ve vatandaşların mağdur duruma düştüğü vurgulandı.


Açıklamanın sonunda, anız yangınlarının taşıdığı riskin boyutuna dikkat çekilerek; ‘’Vatandaşlarımızın, evlerinin, bağ ve bahçelerinin yakınında anız ve kuru otları yakmak yerine temizlemeyi ya da traktörle sürmeyi ve böylece yangın riskini ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Anız yakmanın, mevcut yasalara göre suç teşkil ettiği ve bunun yanında binlerce canlı türünün yok edilmesinin büyük vebal olduğu ve ekolojik dengeyi de bozduğu unutulmamalıdır’’ denildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 07:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63