Bir zamanların gözdesi fileler yine gündemde'

Bir zamanların gözdesi fileler yine gündemde'

Poşetsiz toplumla el ele projesi kapsamında, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve (KAGİD) Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Derneği aracılığı ile üretilen proje geçen günlerde teslim edildi.

Plastik poşetlerin çok yaygın olarak kullanılması, bir taraftan da toprak yapısını bozması ve insan sağlığını tehdit etmesi üzerine Kahramanmaraş Valiliğini harekete geçti.

2009 yılında bu konuda birçok proje hazırlandı. Bunun içerisinde; İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün poşetsiz toplumla el ele projesi kabul görerek uygulamaya konuldu. KAGİD aracılığı ile yaptırılan 4 bin pazar filesi teslim edildi.

İl Çevre ve Orman Müdürü Hüseyin Çanak; “İlk aşamada 4 bin bez file yaptırarak bunları örnek teşkil etmesi amacı ile alış veriş merkezlerinde ve pazaryerlerinde satış yapan esnaflara dağıtacağız. Amacımız, kanserojen madde içeren ve çevre kirliliği yapan 1000 yıl toprakta kendini koruyan plastik torba kullanımını en aza indirmek. İleriki yıllarda da tamamen ortadan kaldırmaktır.”dedi.

Bu konu da halkı bilgilendirmek için camilerde hutbe okullarda seminer bilbordlarda tanıtıcı reklâm yaptıklarını söyleyen Çanak, bu konuda destek veren KAGİD başkanı Gül Ayşe Yetmez ve yönetimine teşekkür etti. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2010, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66