BM üyelerinden Kürtül çöplük alanına ziyaret...

BM üyelerinden Kürtül çöplük alanına ziyaret...
Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz çöp bertaraf tesislerinin inşaatında her şeyin son teknoloji ile yapılmakta olduğunu söyledi.

 

Kahramanmaraş Belediye Meclis (BM) Üyeleri Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nde incelemelerde bulundular.


Kısa adı MARAŞ ÇEBBİR olan Kahramanmaraş Belediyesi ve Çevre Belediyeler Birliği Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nde çalışmaları yerinde inceleyen Meclis Üyeleri burada yetkililerden bilgi aldılar.


Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz başkanlığında Kürtül’e giden Meclis Üyeleri yapımı devam eden Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nde inşaat çalışmalarını yerinde incelediler.


Katı Atık Bertaraf Tesisleri hakkında Meclis Üyelerine bilgi veren yetkililer şu bilgileri verdi:


 “İlimiz Kürtül Kasabası Eyüp Sultan Mahallesi Deli Ömer Mevkiine yapılmakta olan Kahramanmaraş Katı Atık Bertaraf Tesisinde, Birlik Üyesi belediyelerden günlük olarak oluşacak evsel nitelikli katı atıklar bertaraf edilecektir.


Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapım İşinin çalışmalarına 22.09.2011 tarihinde başlanılmıştır. Kahramanmaraş Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapım İşi Birliğimiz Kontrol Mühendisleri tarafından denetlenmektedir. Proje hazırlanma safhasında, arazinin topoğrafik yapısı da göz önünde bulundurularak 3 Lot olarak projelendirilmiştir. 1. Lot’un ömrü 7 yıl olarak öngörülmektedir.1.Lot 56.931,40 metrekare alana sahip olup hacmi 920.bin metreküptür. 2. ve 3. Lot’lar ise  111.804,00 metrekare alana sahip olup hacimleri 2 milyon 680 bin metreküp olup hizmet yılı 18 yıldır. Her üç lot baz alındığında toplam 170 bin 415 metrekare alana saip olan Katı Atık Bertaraf Tesisleri 3 milyon 600 bin metreküp hacme sahiptir. Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nin hizmet süresi 25 yıl olarak görülmektedir” diye konuştular.


Öte yandan Katı Atık Bertaraf Tesisleri inşaat alanında yapılacak olan çalışmalara ilişkin bilgi veren yetkililer: “Çalışmalarımız 3 bölüm üzerinde gerçekleşecektir. Saha işleri bölümünde; Evsel Atık Lotu-1 yapımı, Sızıntı Suyu Toplama Havuzu yapımı, Evsel Lot ve Sızıntı Suyu Havuzu taban yalıtım teşkili, 1.6 km. Tesis İçi Kontrol Yolları yapımı, Yaklaşık 1 km. Tesis Ulaşım Yolu ve Yol Geçişinde Menfez Sanat Yapısı, Yangın Suyu ve Kullanma Suyu Sistemi, Sızıntı Suyu Geri Devir Sistemi yapılacaktır. Sanat yapıları alanında; 2.00 x 1.80 m  ebatlarında Betonarme Menfez Yapımı, 3.00x2.50 m ebatlarında 2 (iki) Gözlü Betonarme Menfez Yapımı, 1200 mm çapında Betonarme Boru döşenmesi işi, 800 mm çapında Betonarme Boru döşenmesi işi, Çevre Himaye Çiti Teşkili tamamlanacaktır. Bina inşaatı çerçevesinde ise; Yönetim Binaları, Tamir-Bakım Atölye Binası, Tekerlek Yıkama Ünitesi, Tam Elektronik Kantar Ünitesi, Su Deposu, Jeneratör ve Trafo, Güvenlik Ünitesi bölümleri yer alacaktır” diye konuşarak bilgi verdiler.


Çalışmalarda gelinen noktalar hakkında yetkililer şu bilgileri verdiler: “Yapım İşi çalışmalarına 22.09.2011 tarihinden itibaren başlanılmıştır. 295 m uzunluğunda 2.00 m x 1.80 m ebatlarında Menfez sanat yapısı inşaatı, 35 m uzunluğunda 3.00 m x 2.50 m x 2 Gözlü Menfez sanat yapısı inşaatı, 450 m uzunluğunda 1200 mm betonarme boru döşenmesi işi, Kazı-Dolgu çalışmaları %50 mertebesinde tamamlanmıştır.


Evsel Katı Atık Lot inşaatı ve Kontrol Yollarının inşaat çalışmaları devam etmektedir.


Kahramanmaraş Katı Atık Bertaraf Tesisi, insan ve çevre sağlığı açısından tehlike oluşturan tüm unsurlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Katı Atık Kontrol Yönetmeliği’nin gerektirdiği şekilde tedbir alınacaktır:


* Vahşi çöp depolama alanlarında, benzer örneklerini geçmiş yıllarda ülkemizde yaşadığımız çöplük gazı patlamaları oluşmaktadır. Kahramanmaraş Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde depolanacak katı atıklardan oluşan metan gazı, teşkil edilecek gaz bacaları vasıtası ile kontrol altına alınacak ve  patlamaların meydana gelmesi önlenecektir.


* Yer altı ve yer üstü su kaynakları açısından ciddi kirletici olan çöp sızıntı suları, lot taban ve şevlerindeki HDPE yalıtım(Jeosentetik kil, Jeomembran ve Jeotekstil) malzemelerin kullanılması bu risk ortadan kaldırılmıştır. Oluşan çöp sızıntı suları kesinlikle tesis dışına deşarj edilmeyecektir.


Geosentetik Kil Örtü, Geomembran HDPE, Geotekstil  ile yalıtım sağlanacaktır.


* Atık taşıyan araçlar tesisten ayrılmadan önce,  tekerlek yıkama ünitesinde araçlar dezenfekte edilerek hastalık yapıcı bakterilerin çevreye yayılması önlenecektir.


* Tesisin etrafında Çevre Himaye Çiti teşkil edileceğinden tesis giriş-çıkışları kontrol altına alınacaktır.


* Tesise gelen atıklar kantar ünitesinde tartılarak istatistiksel veriler toplanacaktır.


İş programına göre 20.09.2012 tarihinde bitirilmesi planlanan Kahramanmaraş Katı Atık Bertaraf Tesisi Ağustos 2012’de bitirilerek işletme aşamasına geçilmesi hedeflenmektedir.”Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2011, 22:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
tayfur batı
tayfur batı - 9 yıl Önce

Sanıyorsam bir zamanlar bir ökkeş bey vardı ve yeni çöp dökme alanının buraya yapılmaması için sonuna kadar mücadele vereceğini haykırıyordu. hatta açlık grevi bile yapacağını ifade ediyordu. peki nerede şu anda ökkeş bey. neden tepki vermiyor bu olup bitenlere. gerçi adam ne yapsın ki bu tepkisiz millete. gün gelir kötü kokular şehre geldiğinde millet ne oluyor der ama iş işten çoktaaaaan geçmiş olur. bizede geçmiş olsun demek düşer şimdiden. bir musibet bin nasihatten evladır.

SIRADAKİ HABER

banner20