Boşanmanın çocuklara yan etkisi

Boşanmanın çocuklara yan etkisi

Bir çocuğun hiç kuşkusuz başına gelebilecek en sarsıcı olaylardan biri anne ve babasının ayrılmış olması bu sarsıcı durum çocuklarda garip davranışların edinilmesine neden oluyor

Anne ve babanın ayrılması çocukların psikolojik gelişimlerini ciddi şekilde etkileyecek birtakım problemleri de beraberinde getiriyor. Her çocuk, fiziksel ve psikolojik gelişimini en güzel şekilde ailenin bir bütün olduğu ortamda tamamlar.
Ancak bu tatsız süreçte çocuklar da yetişkinler gibi ailenin parçalanmasına çeşitli tepkiler gösterebilirler. Çocuğunuzun değişen aile şartlarına uyum gösterebilmesi, ileriki hayatında başarılı birer birey olabilmesinde çok önemlidir. Kriz olarak adlandıracağımız bu dönemde ayrılığı basit bir dille çocuğa anlatmanız gerekir. Aileler, sorulacak sorulara ve gelecek tepkilere karşı hazırlıklı olmalı. Çocuğunuz size karşı şu tarz tepkiler gösterebilir:

İştahsız ya da aşırı yemek yiyor

Boşanma sonrası iştahsızlık ya da aşırı yemek yeme isteği gelişebilir. Yeme ile ilgili alışkanlıkların değişip değişmediğine, çocuğa hissettirmeden bakılmalı. Gerektiğinde bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Bebek gibi davranıyor

Çocuğunuz yaşının altında davranış kalıpları göstererek gerileyebilir. Örneğin konuşması bebeksi bir hal alabilir ya da gece altını ıslatabilir. Çocuğa sabırlı ve hoşgörülü bir tutum sergileyin.

Uykuya zor dalıyor, kâbuslar görüyor

Çocukların çoğu ayrılık nedeniyle korku ve endişe yaşar, dolayısıyla bu da uykuya dalmada güçlüğe ya da uyku kalitesinin düşmesine neden olur. Korkulu kâbuslar görme, sık sık uyanma gözlenebilir. Böyle bir durumda çocuğa boşanma ve sonrası hakkında yeterli bilgi verilerek rahatlatılmaya çalışılmalıdır.

Öfke patlamaları yaşıyor

Çocuğun gösterebileceği tepkilerden birisi de öfke patlamalarıdır. Çocuk için ayrılık dönemini kabullenmek oldukça zor olduğundan bunu bağırıp çağırarak dışa yansıtmaya başlayacaktır. Tabii bazen de bunun tersi durumlara rastlanması olasıdır; çocukta içe kapanıklık olabilir. Çocuk öfkelendiğinde onu sakinleştirmeye çalışmak, onun duygularını açığa çıkarmasını sağlamak en makul yöntemdir.

Okula karşı isteksiz, okuldan kaçıyor

Okula soğuk, arkadaşlarıyla uyum sorunları görülebilir. Bu nedenle çocuğunuzun öğretmenleriyle sürekli irtibat halinde olmanız gerekir

Zaman

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2009, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER