Botanik Bahçe turizmi canlandıracak!...

Botanik Bahçe turizmi canlandıracak!...

Kahramanmaraş-Gaziantep yolu üzerindeki Kapıçam mesire alanı bitişiğinde yer alan ve bünyesinde 425 adet nadir, endemik otsu ve odunsu bitkiyi barındıran Botanik Bahçe, geçen hafta sonu Kahramanmaraş’ın bürokrasisi ve önde gelen işadamları ile basın mensuplarını konuk etti.

İl Çevre ve Orman Müdürü Hüseyin Çanak’ın organizesinde, Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, KATSO Başkanı Mehmet Balduk, Vali Yardımcıları, bir gurup işadamı ve basın mensuplarının katıldığı gezide, Botanik bahçenin gün yüzüne çıkan güzellikleri tanıtıldı.

Vali Tanılır ve İl Çevre Orman Müdürü Çanak’ın yoğun mesai harcayarak bu hale getirdiği Botanik Bahçenin güzelliği karşısında özellikle bahçeye ilk defa gelen işadamları hayranlıklarını gizleyemedi.

Geçtiğimiz aylarda açılışı Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yapılan Türkiye’nin 3. büyük Botanik Bahçe, Kahramanmaraş ve komşu illerdeki insanların günübirlik gezip dinlenebileceği, piknik yapacağı doğal bir güzelliğe sahip.

Hafta sonu Botanik Bahçe ile tanışma imkanı bulan işadamları, alanın doğa turizmine katkı sağlayacağı görüşünde birleşti.

İŞTE BOTANİK BAHÇE HAKKINDAKİ İLGİNÇ GÖRÜŞLER:

M. Niyazi Tanılır (Kahramanmaraş Valisi)

“Bu alanı Botanik Bahçeye çevirme fikrini İl Çevre ve Orman Müdürümüz Hüseyin Çanak gündeme getirince, burayı inceledikten sonra projeye destek verme kararı aldık. Bu projenin gelişmesi için İl Özel İdaremizin kaynaklarıyla bir çalışma başlattık. Daha sonra Çevre ve Orman Bakanlığımızın başlattığı ‘her ile bir tabiat parkı’ sloganıyla bir kampanya başlatınca biz de zaten devam etmekte olan Botanik Bahçe projemizi, bu kampanyaya adapte ettik. Milletvekillerimizin de yardımıyla sayın Bakanımızın onayıyla tescil edildi. Bir tarafta projemiz hızla tamamlanırken diğer taraftan da Sayın Bakanımız Eroğulu başka bir program için Kahramanmaraş’a gelince, bizde bu fırsatı kaçırmayarak, bahçemiz henüz yeşermeden 27 Şubat 2010 günü açılışını yaptırdık.
Bahçemizin çevre düzenlemesi yapıldı, girişte gördüğünüz ahşap bina, yine gölün kenarındaki doğa eğitim binası olarak isimlendirdiğimiz ahşap bina, biraz ileride kafeterya için getirilen kamelyalar, iskeleler, minik köprüler, İstanbul’dan gelen ve bu işte uzmanlaşmış bir firmaya yaptırıldı.
Burada 400’ün üzerinde bitki türü var, 110 dönümlük bir alanı kapsamakta. Bu türlerin tamamının isimlendirilmesi bitmiş değil. Orman Fakültemizle bir çalışma yapıldı ve Fakültemiz bütün türleri tanımlamakta zorluk çektiler. Şu anda 2 yüzün üzerinde tür teşhis edildi ve isimlendirilmesi yapıldı, levhaları asıldı, çalışmaları devam ediyor.

Öncelikle Çevre Orman Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında bir çalışma yapıldı. Şu anda okullar gruplar halinde öğretmenlerin nezaretinde buraya ziyarete geliyorlar.

Kısa sürede bunun bölgede tanınacağını ümit ediyorum, zira bölgede böyle bir botanik bahçesi yok. Çevre illerden de buraya insanların geleceğini ümit ediyorum. Ya da broşür çalışması yapıp, bu broşürler bütün çevre illere dağıtılacak. Akabinde de Türkçe, İngilizce ve Arapça bir çalışma yapılacak. Bu da Suriye’ye, Suriye üzerinden diğer Arap ülkelerine duyurulmasını sağlayacak. Botanik Bahçemizin önümüzdeki yıllarda Turistik bir yer olacağını düşünüyorum.”

Mustafa Poyraz (Belediye Başkanı)

“İçerisinde sayısını bilmediğimiz kadar ağaç çeşidi var. Bunların arasında çok değişik türde çok güzel ağaçlar var, geniş nefis bir park haline getirilmiş. Bundan yaklaşık 2 ay önce Çevre ve Orman Bakanımız buranın açılışını yapmıştı. Tabi emek verildiği zaman her şey güzel olabiliyor. Arkadaşlar, şehrin aslında mevcudiyeti varolan bir değeri ortaya çıkarmışlar. Hepsine teşekkür ediyoruz. Daha önce ben de hiç gelmemiştim. Şu anda beraberce gezdik. Çevre illerde de böyle bir şeyin olduğunu ben zannetmiyorum. İnşallah ilimizde daha güzel projelere imza atılacaktır, çünkü bu kent daha güzel şeyleri hak ediyor.”

Servet Güngör (Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri)

Özel idare bütçesinden ciddi bir kaynak ayırdık. En son Sayın Bakanımızın da gelmesiyle beraber iyi bir noktaya getirildi. Şu anda bugün burada bulunan, Valimiz, işadamlarımız ve Belediye Başkanımız bahçemizi çok beğendi. Biz de iyi olduğunu düşünüyoruz. İl özel idaresinin bütçesinden bu tür yatırımları destekleyeceğiz.”

Mehmet Balduk (Ticaret Sanayi Odası Başkanı)

“Çok güzel olmuş. Ama bunu değerlendirmeli ve tanıtmalıyız diye düşünüyorum. Üst tarafa bir kafeterya yapılmış ama göl kenarına uzak kaldığı için yeterli hizmet veremez diye düşünüyorum. Sayın Valimize ve Orman Müdürüne de fikirlerimi ilettim. Hukuk ve Tüzük çerçevesinde, göl ve yol kenarına bakan bölümde özellikle yaz aylarında brunch keyfini yaşatabilecek bir organizasyon yapabilirlerse, Kahramanmaraş dışında çevre illere, özellikle Gaziantepli yurttaşlarımıza hizmet edecek muhteşem bir yer olur. Çok güzel bir proje. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.”

Hüseyin Çanak (İL Çevre ve Orman Bakanı)

Burada amacımız, doğayı korumak, doğa bilincini geliştirmek, doğacak olan çocuklarımıza canlı bir botanik bahçe bırakmak amacıyla böyle bir projeye imza attık. Tüm okullarımıza burada eğitim veriyoruz. Amacımız bütün okullarımızla birlikte, sivil toplum örgütlerinin ve halkımızın da katılmasını sağlamak. Bunun yanında komşu illerden yurttaşlarımızın da gelmesini sağlamayı planlıyoruz. Şu anda bahçede bulunan 425 bitki türünden 200’e yakınını tescil ettirdik. Kalan rakamların tescili için çalışmalarımız devam ediyor. Burası aynı zamanda, ilimiz üniversitesinin Orman Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Biyoloji bölümü öğrencileri için de hem staj yapma imkanı sağlayacak hem de onların araştırmalarına katkı sağlayacak.”

M. Hanifi Öksüz (Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı)

“En güzel tarafı da, her çeşit ağaçtan bir koleksiyon yapılmış gibi görünüyor. Aynı zamanda bilgi sahibi olmak isteyen insanlar fikir edinebilirler. Örneğin bir bahçemiz var, düzenleme yapıyoruz, ama ne ağacı dikeceğimizi bilmiyoruz. Burada gelip örneklerine bakabiliriz. Güzel bir hizmet diye düşünüyorum. Aynı zamanda piknik alanı olarak da kullanılabilir. İyi organize olursa turizmi canlandırabilir. Esasen Kahramanmaraş’ın turizmde iyi organize olması lazım. yani şimdi 1 hafta ilimize turist çağırdığımız zaman nerede kalacaklarının planını yapmak lazım. Burada bir sabah kahvaltısı veya öğlen yemeği verilebilir. İlimizin diğer yaylalarında başka programlar yapılabilir. Yani 3-5 günlük turlarla turistleri sıkmadan komple Kahramanmaraş’ta ağırlayabilirsek, ancak o şekilde Turizm potansiyelini artırabiliriz.”

Mahmut Arıkan (Ticaret Borsa Başkanı)

Herekse çok teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş doğal güzellikler bakımında çok zengin bir il. Bu coğrafyanın doğal güzelliklerinin burada büyük bir yoğunluğunun toplandığını görebiliyoruz. Önemli olan, bu güzelliklerin bütün halkımıza tanıtılması ve hizmete açılmasıdır. Kahramanmaraş’ta artık bu doğal güzellikler hem halkımıza hem Türkiye’ye açılmış vaziyette, bunun devamı da gelecek. Çok güzel Barajlarımız var, buradaki tüm bölgelerin tabi güzelliklerinin de, doğal park olarak halka açılmasında fayda var. Bu hem Kahramanmaraş’ın tanıtımda hem de turizmin harekete geçmesinde çok büyük bir önem arz ediyor. Kahramanmaraş’ın turizmi ancak bu yolla açılır.”

İsmail Bildirici (Bilkur Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı)

Kahramanmaraş’ın ilk botanik bahçesi olan alanın kısa sürede bu hale getirilmesi sevindirici. Bilgi edindiğimiz kadarıyla 425 çeşit bitki türü bulunuyor. Bunun yarısından çoğu da endemik türler arasında gösteriliyor. Çok güzel bir hizmet olmuş. Düzenlemeler biraz daha artırılır, ışıklandırmalar çoğaltılır, dışarıdan görünümü de güzelleşirse, Turizme katkısı olacağı kanaatindeyim.

Ali Rıza Kısakürek (Atlas Giyim Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı)

Botanik bahçe çok güzel olmuş fakat daha da güzelleştirilebilir. Bu alan gibi Kahramanmaraş’ın daha işlenmemiş öyle güzel yerleri var ki, yani anlatmayla bitmez. Bizim Döngele’deki projemiz, buradakiyle birbirine bağlı olmalı. Yavşan’ı, Başkonuş’u, Sır Barajı, Menzelet Barajı, Zeytin Ilıcası, Ahirdağı bunların hepsi birbirini tamamlayan güzellikler. Bu güzelliklerin gün yüzüne çıkması için şu ana kadar pek bir şey yapılmadı demek yanlış olur, bir hareketlenme var. İnşallah Sayın Valimiz ve şu anda çalışan yetkililer, çok daha güzel algıladıklarını ve çok daha güzel şeyler yapacaklarına inanıyorum. İnşallah hiçbir iş yarım kalmaz. Az önce saydığım mesire yerlerimiz birbirine bağlanarak gerçekten Gaziantepliyi, Adanalıyı ve Kayseriliyi buraya rahatlıkla getirebiliriz. Diğer taraftan da bu bölgeye Arapları getirmeliyiz, Suriye’de hiçbir şey yok, bizden yarım asır geriden gelen bir ülke, şimdi gittiğimiz zaman otellerde yer bulamıyoruz. Bizim ilimizde doğru düzgün konaklanabilecek otel dahi yok. Yerli turisti getiremeyen bir il, yabancı bir turisti nasıl getirebilir ki?
Şimdi biz Sanayi kenti olmakla övünüyoruz, fakat Sanayi atıklarının Sır Barajını ne hale getirdiğini lütfen gidin bir görün. O baraj en az bir asırda temizlenir, bence her şey para değildir, mutlaka sanayimiz çalışmalı, tabiî ki insanlarımız istihdam edilmeli fakat diğer taraftan da doğal güzelliği kirletmenin hiç kimsenin hakkı olmamalı”

BAŞKA KİMLER KATILDI

Hafta sonu sabahın erken saatlerinden öğleye kadar Botanik Bahçenin eşsiz güzelliklerini keşfeden konuşmacıların yanı sıra geziye; “Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Volkan Barış Göçmez, Ford Kemak Yönetim Kurulu Başkanı KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Doğan, Kağıt Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Belediye Meclis Üyesi Sıddık Ciğer, KATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Salman Kaynak, Resul Altınköprü, Mehmet Temizdemir, Kadir Gülkesen, MADO Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Kambur, Turizmci Sait Yardımcı ve bir grup basın mensubu katıldı. (Manşet - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2010, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66