Burnundan çıkan taş herkesi şaşırttı

Burnundan çıkan taş herkesi şaşırttı

Kırıkkale’de yaşayan ve uzun süredir burun tıkanıklığı, akıntı, baş ağrısı ve uyku bozukluğu rahatsızlığı olan Halil Şimşek’in burnundan nadir görülen rinolit denilen ceviz büyüklüğünde burun taşı çıkarıldı.


Kırıkkale’de yaşayan ve uzun süredir burun tıkanıklığı, akıntı, baş ağrısı ve uyku bozukluğu rahatsızlığı olan Halil Şimşek’in (68) burnundan nadir görülen rinolit denilen ceviz büyüklüğünde burun taşı çıkarıldı.


Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine bir hafta önce burun kanaması şikayetiyle gelen Şimşek, 4-5 yıldır burun tıkanıklığı, akıntı, baş ağrısı ve uyku bozukluğu sorunları yaşadığını belirterek, Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvurdu.


Şimşek’i muayene eden Yrd. Doç. Dr. Gökçe Şimşek, hastada tıpta nadir görünen ''rinolit'' denilen burun taşı olduğunu tespit etti ve ameliyat edilmesi gerektiğine karar verdi. Yaklaşık 30 dakika süren ameliyatla Şimşek’in burnundaki biri ceviz büyüklüğünde diğerleri küçük olan taşlar temizlendi.


Ameliyatın çok başarılı geçtiğini belirten Şimşek, bu tip vakaların tıpta çok az görüldüğünü söyledi.


Şimşek’in ilk muayenesinde sol burun içerisinde taşla uyumlu bir yabancı cisim saptadıklarını vurgulayan Şimşek, ''Burun taşları burun boşluğunda unutulmuş bir yabancı cisim ya da kan pıhtısı üzerinde kalsiyum, magnezyum ve fosfat tuzlarının çökelmesiyle oluşur. Tedavi için mutlaka ameliyat yapılması gereklidir” dedi.


Burun taşı nasıl oluşur?


Hastanın burnundan çıkardıkları en büyük rinolitin 8x4 santimetre ebatlarında olduğunu belirten Şimşek, şöyle devam etti:


"Hastanın geçmişte hatırlamadığı bir yabancı cismin buruna girmesiyle zaman içinde oluştuğunu düşünüyoruz. Çocuk hastalar için genellikle meyve çekirdekleri, düğme, boncuk gibi bazen de kurumuş kan, kemik parçaları gibi insanın kendi vücudunun parçalarıyla oluşan bir durum. Yıllar içerisinde gittikçe uzayan ve büyüyen, burun içerisinde yer kaplayan kitleler oluşur. Bu kitleler geliştiği için özellikle tek taraflı burun tıkanıklığı, kötü kokulu akıntı, koku almada bozukluk, baş ağrısı, yüzde ağrı, burundan nefes almada zorluk gibi şikayetlerle kendini gösterir."


Tıp literatürüne geçti


Tıpta bu tür büyük burun taşlarının nadir görüldüğünü ifade eden Şimşek, "Ben meslek hayatımda daha önce birkaç defa rinolit görmüştüm ancak bu kadar büyük boyutlarda ilk defa çıkardım. Tıp literatürüne baktığımız da da en fazla 7x3 santimetre boyutlarında görülüyor. Bizim kitlemiz 8x4 santimetre boyutlarında. Yani literatürde bizim çıkardığımız kitle en büyükler arasında” dedi.


Hasta Halil Şimşek ise 4 - 5 yıldır burun tıkanıklığı, zor nefes alma, baş ağrısı şikayetleri olduğunu ve son zamanlarda çok çabuk hastalandığını söyledi.


Şikayetlerinin artması üzerine hastaneye geldiğini belirten Şimşek, "20 yıl çelik fabrikasında çalıştım oranın demir oksitlerinden oldu galiba. Burnum sürekli kanıyordu o yüzden gelmiştim. Ameliyat çok iyi geçti. Doktor burnumdan ceviz büyüklüğünde bir parça çıkarttıklarını söyledi. Çok şaşırdım. Şu anda çok iyiyim. Beni bu kokudan kurtardığı için doktorların hepsine teşekkür ederim" diye konuştu.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67