Cebinden para ödeyen kazazedeye SGK müjdesi..

Cebinden para ödeyen kazazedeye SGK müjdesi..

Yayımlanan SGK genelgesine göre Torba Kanun’dan önce trafik kazası nedeniyle sigorta şirketleri ödemediği için vatandaşın cebinden ödenen geçmiş tedavi giderlerini SGK geri ödeyecek.Sosyal Güvenlik Kurulu trafik kazalarına bağlı tedavi giderlerine yönelik genelge yayımladı. Genelgede ‘Torba Kanun’olarakbilinen 6111 sayılı kanunda “Trafik kazaları sebebiyle üniversitelere bağlı hastaneler vediğerbütün resmi veözelsağlıkkurum ve kuruluşlarının sundukları sağlıkhizmetbedelleri, kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır” ifadesine yer verildi.


Genelgenin en ilginç maddelerinden biriside sigorta şirketlerine mağdurlar tarafından gerekli bilgive belgelergönderilmiş olmasına rağmentedavi giderlerinin 8 işgünü içerisinde ödenmeyerek kişilere veyahastanelere iade edilen faturaların da SGK tarafından ödeneceğinin açıklanmış olması.

BELGELERİ GÖSTERECEK
SGK trafik kazasının oluş tarihine ve kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın 25/02/2011 (kanunun çıktığı tarih) tarihinden önce üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca verilmiş ancak, “Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” kapsamında olmadığından (kusur oranı, araç işletenin tedavisi, tek taraflı kaza vs.) dolayı sigorta şirketlerince ödemesi yapılmayan sağlık hizmet bedellerini ödeyecek. Bunun için gerek hastane gerekse de şahıs tarafından sağlık giderlerinin ödenmesi için kuruma müracaat ettiklerinde bu giderlerin ödenmesi için ilgili sigorta şirketine yaptıkları başvuru veya sigorta şirketlerince verilen cevabi yazının örneği istenecek.

YABANCI PLAKALIYA DA ÖDENECEK
Yabancı plakalı araçların karıştığı trafik kazalarından kaynaklanan sağlık hizmet bedelinden yeşil kart sigortası çerçevesinde yabancı aracı işletenin sorumluluğuna isabet eden kısım Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’ndan (TMTB) istenecek.

DİKKAT! REÇETEYE MUTLAKA ‘TRAFİK’ YAZDIRIN
Trafik kazalarına bağlı ilaç giderlerinin ödemelerinde düzenlenen reçeteler üzerinde reçeteyi yazan hekimce trafik kazasına bağlı tedavi reçetesi olduğunun mutlaka belirtileceğinin altının çizildiği genelgede “İlaç giderleri eczane provizyon sistemi üzerinden kurumca karşılanacaktır” denildi.

Genelge ile trafik kazalarına bağlı tıbbi malzeme, yol, gündelik, refakatçi giderleri şahıs ödemeleri ve optik provizyonu kurum tarafından karşılanacağı belirtildi. SGK genelgesine göre sağlık sigortalı kazazedeler için trafik kazası geçirilen araç/araçlardan bir tanesinin plaka bilgisi yeterli. Trafik kaza tespit tutanağı veya trafik kazası geçirdiğine dair kanıtlayıcı belge istenmeyecek. Genel sağlık sigortalısı olmayanlar içinse tespit tutanağı veya trafik kazası geçirdiğine dair kanıtlayıcı belge istenecek.

(HT)


Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63