ÇEVRE KATLİAMI: Asırlık sedir ağaçları yok ediliyor!

ÇEVRE KATLİAMI: Asırlık sedir ağaçları yok ediliyor!

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Büyüknacar beldesi Sakıbaba Kandil yaylasındaki asırlık sedir ağaçları yok ediliyor.

Çok zor şartlarda büyümesi yıllar alan sedir ağaçları yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelirken hiç kimsenin bir önlem almaması ise düşündürücü.

İnsanların yüreğini burkan bu manzara için yetkilileri göreve çağırıyoruz. Burayı korumakla görevliler neredeler? Buradan İlimiz Valisi, Orman Bölge Müdürlüğüne Kaymakamlığa ve Cumhuriyet Savcılığına sesleniyoruz. Bu katliama dur deyin. Daha fazla ciğerlerimiz yanmadan bu katliama son verin. Bunu yapanların da cezalandırılmalarını istiyoruz…

Büyüknacar Sakıbaba Kandil Yaylası bu günlerde orman katliamı ile karşı karşıya kalırken bu asırlık ağaçların kim veya kimler tarafından kesilerek yok edilmesine bir anlam veremeyen bu yıl üçüncüsü yapılacak olan Sakıbaba Kandil yayla festivali müdavimleri bu böyle devam ederse gelecek yıllarda buraların yayla olarak anlam ifade etmeyeceğini söyleyerek yetkililerin bir an önce önlem alarak suçlu veya suçluların adalet önünde hesap vermesi gerektiğini belirttiler.

2000 metre yükseklikteki bu yaylanın özelliğinin bu sedir ağaçları olduğunu da söyleyen ziyaretçiler geçtiğimiz yıl başlayan bu orman katliamına bu yıl içerisinde de devam edildiğini, gelecek yıllarda gölgesine sığınabileceğimiz bir ağaç kalmamasından endişe ettiklerini söylerlerken bu ağaçlar ender yetişen ağaç cinsleri. Büyük çoğunluğu 100 yaşın çok üzerinde bulunuyor. Ne yazık ki bu ağaçlar katlediliyor. Bunun önlemini kimler nasıl alır bilemiyoruz ama mutlaka ki koruma altına alınması gerekir. Yoksa buradan üzülerek söylüyoruz ki ileriki yıllarda burada ağaç kalmayacak. Bu da demektir ki Sakıbaba Kandıl yaylası özelliğini yitirecek, gölgesine sığınacağımız bir ağaç kalmayacak diyorlar.

ORMAN GÖZETLEME KULESİ NE İŞE YARIYOR?

Geçtiğimiz yıl içerisinde ihalesi yapılarak hizmet vereceği söylenen Sakıbaba orman gözetleme kulesinde hiç kimsenin görev yapmadığını, buraları gözleyecek ve kollayacak bir orman muhafaza memurunun bile bulunmadığı da iddia ediliyor.

DEVLET BABA SAĞOLSUN YENİSİNİ DİKİYOR!

Ağaç katliamının yaşandığı yerde yaşamlarını hayvancılık yaparak sağlayan vatandaşlar ucuz Çin malı hızar makineleri ile yapıldığını da iddia ederlerken kendilerine yönelttiğimiz bazı sorulara şu şekilde cevap verdiler.

Yaşamınızı burada hayvancılık yaparak sürdürüyorsunuz, buralar sizin bir nevi ekmek tekneniz, sizden yaklaşık 200-300 uzaklıktan gelen hızar seslerini duymadınız mı? Neden ikaz etmediniz? Veya neden bir şikâyette bulunmadınız? Gibi sorulara verilen cevaplar oldukça düşündürücü!

Ben ne yapayım kardeşim buralar bizim ve köylülerin odun deposu birde oduna paramı vereceğiz! Devlet baba sağ olsun yenisini dikiyor bakın yeni dikim yapılan yerler tel örgü ile çevrilmiş bu alanda tel örgü yok, orman muhafaza memuru yok! Demek ki burası bize verilmiş kim ne diyecek!
Şeklinde cevaplarla karşı karşıya kaldık ve çok şaşırdık.

ACABA BURALAR NEDEN KORUMA ALTINA ALINMADI?

BURADAN YETKİLİLERE SORUYORUZ?

Geçen yıl yetkililere buranın koruma altına alması gerektiğini söylemiş hatta bu konuda (200. sayımızda) bir haber yapmıştık ama üzülerek gördük ki hiçbir şekilde önlem alınmamış hepsi havada kalırken aklımıza bazı soru işaretleri takıldı!

Pazarcık Orman İşletme Şefliğinin personel ve araç sayısı mı yetersiz?

Orman Bölge Müdürlüğü konuya neden duyarsız kaldı?

KAMUOYU ADINA YETKİLİLERE BURADAN SESLENİYORUZ!

YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ!

BU KATLİAMA BİR SON VERİN.

SUÇLU VE SUÇLULAR ORTAYA ÇIKSIN CEZALARINI ÇEKSİN?

Haber : Suat Yenipınar
Pazarcık Aksu Haber Gazetesi


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 08:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73