Doğal güzelliğin korunması için destek istendi

Doğal güzelliğin korunması için destek istendi

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Turizm Kültür ve Tanıtım Çalışma Komitesi, Döngel Mağaraları ile Şelalesi'nin daha tanınır hale gelmesi için bildiri yayımladı.

Komite bildiride, doğal güzelliği bozduğu gerekçesiyle, hidroelektrik santral çalışmasının da kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

KMTSO Turizm Kültür ve Tanıtım Çalışma Komitesi Başkanı ve aynı zamanda Kahramanmaraş Valiliği İl Turizm Birliği Başkanı olan Mehmet Temizdemir ve komitede yer alan Belediye İmar Müdür Yardımcısı Fatih Adanır, Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Özkarcı ile KAGİK Başkan Yardımcısı İnci Okumuş, Döngel Mağaraları ve Şelalesi'nin doğal güzelliğinin iade edilmesine dair bir çağrı bildirgesi yayımladı.

Bildiride Döngel Mağaraları ve Şelalesi'nin tarih, kültür ve doğa turizmi olarak 3 esası içerisinde barındırdığına dikkat çekildi ve bazı tanıtım organizasyonlarında öncelikli hale getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Döngel Mağaraları'nın Anadolu'da bilinen insanlık tarihinin başladığı ilk önemli mekânlardan biri olduğunun hatırlatıldığı bildiride, mağaralarda bilimsel çalışmaların da devam ettiği aktarıldı.

Mağara ve şelalelerin doğal güzelliğinin korunması adına yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi: "Şu an tarih ve kültür açısından kıymetli olan bu harika değerimizi boğan, doğal güzelliğin şiiri gibi inen şelalelerin aktarılmasını engelleyen ve mekânın özgün dokusunu bozan hidroelektrik santral çalışmasının kaldırılması ve mekânın asli hüviyetiyle turizme kazandırılmasının uygun olacağı kanaatini taşıyoruz. Döngel Köyü'nün bundan sonraki yapılanmasında, köyün mimari ve kültürel dokusunun mağaraların barındırdığı tarihsel kültürle bütünleşik olarak gelişmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Doğanın pırlantası, Döngel'in yeniden kazanımı için, tarafınızdan duyurulacak iki ana başlıkta yoğunlaşan kanaatimize kamuoyunun yüksek alaka ve desteğini bekliyoruz." (CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2009, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63