Dr. Küçük’ten organ bağışı daveti

Dr. Küçük’ten organ bağışı daveti

 Elbistan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Murat Küçük, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle bir açıklama yaparak, vatandaşları organ bağışına davet etti.


“Organ bağışının, kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir” diyen Dr. Murat Küçük, “Organ Nakli ise, vücutta görevini yerine getiremeyen bir organın yerine canlı veya kadavradan alınan yeni, sağlam bir organın cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemidir” şeklinde konuştu.
Organ bağışı ile ilgili bilgi veren Dr. Murat Küçük, şunları söyledi:
“2238 sayılı yasaya göre 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. 2238 Sayılı ‘Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkındaki Kanun’ a göre; ‘Bir kimse sağlığında vücudunun tamamını veya dokularını, tedavi, teşhis ve bilimsel amaçlar için bıraktığını resmi veya yazılı bir vasiyetle belirtmemiş veya bu konudaki isteğini iki tanık huzurunda açıklamamış ise sırayla eşi, reşit çocukları, ana veya babası veya kardeşlerinden birisinin; bunlar yoksa yanında bulunan herhangi bir yakınının muvafakatiyle ölüden organ ve doku alınabilir. Aksine bir vasiyet veya beyan yoksa, kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular alınabilir. Ölü, sağlığında kendisinden, ölümünden sonra organ veya doku alınmasına karşı olduğunu belirtmişse organ ve doku alınamaz’. Organ bağışı; Sağlık Müdürlüklerinde, Organ Nakli Yapan Merkezlerde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet alımı sırasında) Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda organ bağışı işlemi yapılabilir.
Organ bağışında bulunabilmek için Organ Bağışı Kartını 2 tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. Organ bağışında bulunan kişilerin Organ Bağış Kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda Organ Bağış Kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailesine bildirmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63