DÜNYA HALİ: Ölmek isteyenlere 'özel' klinik...

DÜNYA HALİ: Ölmek isteyenlere 'özel' klinik...

Hollanda'da şimdi de, kendi istekleriyle hayatına son vermek isteyen hastalar için özel klinik açılacak.


1 Mart 2012'de hizmete girmesi beklenen "Hayata son verme" adlı klinik, doktorlar tarafından ötanazi istekleri yerine getirilmeyen hastalara hizmet verecek.


Ölümcül hastalara yasal açıdan ötanazi hakkı tanıyan ilk ülke olan Hollanda'da şimdi de, kendi istekleriyle hayatına son vermek isteyen hastalar için özel klinik açılacak.


Kliniği hizmete sokacak olan Gönüllü Hayatına Son Verme Derneği (NVVE), yılda yaklaşık bin başvuru beklediklerini bildirdi. Klinikte görev yapacak aralarında doktor ve hemşirenin de bulunduğu 6 kişilik uzman ekip, yasaların öngördüğü çerçevede hayatına son vermek isteyenlere evlerinde yardımcı olacak. Bunun gerçekleşmemesi durumunda ise hasta kliniğe yatırılarak ötanazi işlemi gerçekleştirilecek.


DOKTOR İKNA EDİLEMEZSE KLİNİK DEVREYE GİRECEK


NVVE tarafından yapılan açıklamada, ilk etapta, yasaların öngördüğü çerçevede ötanazi hakkına sahip olmalarına rağmen bu istekleri yerine getirilmeyen iyileşme umudu olmayan hastaların doktorlarıyla görüşüleceği belirtildi. Doktorların ikna edilmemesi durumunda klinik devreye girecek. Hollanda Doktorlar Federasyonu (KNMG) ise, sözkonusu özel kliniğe karşı çıkıyor. KNMG'den yapılan açıklamada, "ötanazi işleminin doktor-hasta arasında uzun süreli kurulacak güvenli bir iletişimden sonra gerçekleşmesi gerektiği" belirtildi.


Açılacak kliniğin bir çözüm olmayacağı belirtilen açıklamada, hastanın rahatsızlıkları konusunda detaylı bilgi sahibi olunduktan sona ötanaziye karar verilmesinin yerinde olacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2012, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63