Ebola'yı 30 günde yendi!.

Ebola'yı 30 günde yendi!.

İspanya'da Ebola virüsü bulaşan hemşire Teresa Romero, 30 gün süren tedaviden sonra sağlığına kavuşarak taburcu edildi.


İspanya'da Ebola virüsü bulaşan hemşire Teresa Romero, 30 gün süren tedaviden sonra sağlığına kavuşarak taburcu edildi.


Sierra Leone'den Madrid'e eylülde getirilen ve 3 gün içinde hayatını kaybeden İspanyol misyoner Manuel Garcia Viejo'nun odasını temizlediği sırada Ebola virüsü kaptığı sanılan 44 yaşındaki Romero, 5 Ekim'de girdiği hastaneden 5 Kasım'da çıktı. 21 Ekim'de yapılan son analizlerde negatif sonucu çıkması sonucu hemşire, yorgun düşen vücudunun toparlanması için 2 hafta daha hastanede tutulmuştu. 


Ebola virüsünden kurtulan Avrupa'daki ilk hasta olan Romero, basın açıklamasını yaptığı hastanedeki konferans odasına alkışlarla girdi. İspanya'nın "dünyanın en iyi sağlık çalışanlarına ve mucize gerçekleştiren doktorlara sahip olduğunu" söyleyen Romero, "Ben de bir mucizeyim" dedi.


44 yaşındaki hemşire, bundan sonra Ebola hastalığının çok daha fazla tanınıp, insanların bilinçlendirilmesi ve hastalığa karşı gerekli ilaçların bulunmasına yardımcı olmak için gönüllü olarak çalışmak istediğini belirterek "Eğer kanım ve tecrübem bir Ebola hastasını kurtaracaksa ben hazırım" şeklinde konuştu.


Halen güçsüz hissettiğini ve dinlenmek için ailesinin bulunduğu Galisya'ya gideceğini söyleyen Romero, basından bundan sonrasında kendisini rahat bırakmasını istedi. Teresa "Hayatta kalmamı sağlayan, beni hayata geri döndüren tüm sağlık personeline, sürekli destek veren aileme, arkadaşlarıma, komşularıma, basına ve mesajlarıyla beni cesaretlendiren İspanyol toplumuna teşekkür ederim" dedi.


Teresa ayrıca, virüs bulaşma riski olduğu için itlaf edilen köpeği "Excalibur" için hukuki mücadele başlatacağını duyurdu. Romero'nun kocası Javier Limon da "Excalibur, bizim hiç sahip olamadığımız çocuğumuz gibiydi. Ona hiç bir şans verilmedi. ABD'de gördük ki Ebola'dan dolayı köpeği öldürmeye gerek yok ama İspanya'da yapıldı. Bunun sorumlularının peşinden gideceğiz" şeklinde konuştu. Limon, Excalibur'un itlaf edilmesi talimatını veren resmi yetkililerin istifası için başlattığı kampanyada şimdiden 40 binden fazla imza topladığını duyurdu.


Bu arada Teresa'ya destek vermek ve taburcu edilmesini kutlamak için hastanedeki çalışma arkadaşları, ailesi ve diğer arkadaşları hastane bahçesinde insan zinciri oluşturdu.


Öte yandan basın toplantısı düzenleyen Carlos III hastanesi doktorları da "Teresa'nın taburcu edilmesi, çok zor bir aydan sonra büyük bir haber. Artık normal bir hayat sürebilir" açıklamasında bulundu. Doktorlar, Teresa'nın vücudunda Ebola virüsü bulunmadığını, bu yüzden çevresindekilere bulaştırma riskinin de tamamen ortadan kalktığını vurguladılar. Doktor Marta Mora, Ebola hastalığına yakalananların ölüm oranının yüzde 60 civarında olduğunu belirterek, Teresa'nın da durumunun kritik olduğu dönemler olduğunu ancak bunu aşmayı başardığını söyledi. Enfeskiyon Hastalıkları Bölüm Şefi Doktor Jose Ramon Arribas da "Teresa, yavaş yavaş normal yaşantısına dönecek. Şu anda durumu iyi ama tam olarak toparlanması için halen dinlenmeye ihtiyacı var" dedi.


Yeni bir Ebola vakası çıkmaması halinde Dünya Sağlık Örgütü'nün (OMS) 2 Aralık'ta İspanya'yı Ebola virüsü riski taşıyan ülkeler listesinden çıkartacağı bildirildi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63