Fındık ısıtırsa, baklava cayır cayır yakar

Fındık ısıtırsa, baklava cayır cayır yakar

BAKTAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım’dan Enerji Bakanı Hilmi Güler’e destek ve çok farklı bir öneri geldi: “Baklava insanı daha çok ısıtır”.Fındık ısıtırsa baklava cayır cayır yakar.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, geçtiğimiz günlerde çözülen doğalgaz krizi için vatandaşlara esprili bir yaklaşımda bulunarak, “Fındık yiyin, ısının” şeklinde bir öneri getirmişti. Öneriyi, ilgiyle karşıladıklarını belirten BAKTAD (Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği) Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Bakan Hilmi Güler’i bu esprili yaklaşımı dolayısıyla desteklediklerini belirterek, “Ama biz sayın Bakanımıza, milli tatlımız olan Baklava’nın insan bünyesine kazandırdıklarını özellikle hatırlatmak isteriz. Fındık ısıtırsa, baklava insanı cayır cayır yakar. Isınmak isteyen vatandaşlar, hem geleneksel tatlımız baklavayı yesinler, böylelikle ağızları tatlansın, aynı zamanda kanlarına karışan enerjiyle doğalgaz değil, soba sıcaklığında ısınsınlar” diye konuştu.

Baklava’nın sofraların ve tatlıların padişahı olduğunu vurgulayan Mehmet Yıldırım, “Baklava, tereyağıyla, içindeki şerbetiyle, Antep fıstığı veya ceviziyle, doğal enerji kaynağıdır. Fındıktan sadece kendisi içindeki enerjiyi alabilirken, Baklava’da ise her yönüyle enerji deposundan faydalanabiliyorsunuz. Biz, ülkemizin her değerinin ayrı bir tüketim güzelliği olduğunu biliyoruz. İnsanlarımızın da bazı değerlere özel önem vermelerini talep ediyoruz. Bu soğuk kış günlerinde, enerji depolamak isteyenler baklavadan vazgeçmesinler. Baklava, ayarında tüketildiğinde insanda kesinlikle hazımsızlık yapmaz, kilo yapmaz. Baklava, tamamen doğal ürünlerden üretilir, natüreldir” açıklamasını yaptı.

İyi bir baklavanın sırrı

Yıldırım iyi bir baklavanın sırrını şöyle özetledi: “Baklava insanda beş duyuya hitap etmeli: Birincisi, altın sarısı bir renkle göze hitap etmeli. Çünkü, baklava taze tüketilen bir üründür. İkincisi, çatalı batırdığınızda çıkan “hırşş” sesiyle kulağınıza hitap etmeli. Bayat baklavada, kalitesiz baklavada o ses çıkmaz. Üçüncüsü çatalı batırıp ters olarak baklavayı ağzınıza götürürken, içindeki Antep fıstığı ve tereyağıyla da burnunuza hitap etmeli. Ağzınıza aldığınızda lezzetiyle damağınıza hitap etmeli. Beşincisi de midenize hitap etmeli. Midenizde bir yanma, bir rahatsızlık meydana getirmemelidir.

İnsanlarımız en azından şunu yapabilirler: Baklava alacakları yerdeki görevliye, “Baklavanızdan tatmak istiyorum” diyebilirler. Böyle bir teklife, hiç bir baklavacı hayır demez. Yer, hoşuna giderse; alır. Hoşuna gitmezse, “Baklavanızı beğenmedim”der çıkar gider. Hiç olmazsa, o satıcı da o ürünü değiştirme yoluna gider. Bu bir toplumsal sorumluluk bilincidir”

haber7

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2009, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63