FLAŞ: Kaynak'tan 'Sağlık Kampusu' müjdesi!

FLAŞ: Kaynak'tan 'Sağlık Kampusu' müjdesi!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş Milletvekili Av. Veysi Kaynak, 400 yataklı bölge hastanesi ile gündeme gelen Karacasu beldesindeki 600 dönümlük alana; toplam bin 200 yatak kapasiteli 6 hastanenin yer alacağı Sağlık Kampusu yapılacağını bildirdi. Kaynak; bu proje ve yatırımın Erzurum'dan sonra Türkiye genelinde ikinciyi oluşturacağını söyledi.

‘Sağlık Kampus’larının amacının insanların bütün hastalıklarının tedavisini orada yaptırmak olduğunu ifade eden Kaynak, Turgay Terzibaş’ın sunduğu Aksu TV Ana Haber Bülteni’ne telefonla bağlanarak şu açıklamayı yaptı:

“Kahramanmaraş için de bizim daha önceden yaptığımız çalışma çerçevesinde arsamızın da büyük olmasından da istifade ederek böyle bir talepte bulunduk. 11 Temmuz 2008 tarihinde Sağlık Bakanlığı İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığı, Maliye Bakanlığı’na bu hususta müracaat etti. 22 Temmuz tarihinde de bu tahsis işlemi 6 hastane ile birlikte yenilendi. Yani şu anda en önemli etap hallolmuş vaziyettedir. Yapılacak olan hastaneler şunlardır: 400 yataklı bölge hastanemiz zaten yatırım programındadır ve 2010 yılına kadar bitirilecektir. Bunun yanı sıra; 200 yataklı Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi, 100 yataklı Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 200 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 200 yataklı Onkoloji Hastanesi yani kanser hastalıklarının tedavi edileceği hastane ve 100 yataklı Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi buraya planlanmış yani 606 dönümlük alanın vaziyet planına yerleştirilmiştir. Şimdi Kahramanmaraş Valimiz ile birlikte buna bir ilave hastane için daha girişimlerimiz ve gayretlerimiz sürüyor. Sağlık Bakanlığı nezdinde bu husustaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. O da; Türkiye’de sadece iki yerde bulunan; Isparta-Eğirdir ve İstanbul Baltalimanı’ndaki Kemik hastalıkları hastanesinden buraya kazandırmaktır. Böylece; hem Kahramanmaraş’ta yaşayan insanlarımızın sağlık sorunları bir merkezde çözümlenecektir. Hem de Kahramanmaraş bütün bölgede, Güneydoğu, doğu Anadolu, orta Anadolu’nun bir kısmından ve Akdeniz bölgesinin bir kısmından hasta kabulüne başlayacaktır. Bizim öncelikli meselemiz Kahramanmaraş’ın sağlık meselesini halletmektir ama ekonomik anlamda da büyük bir canlılık getirecektir.”

“SİYASETÇİLERİN GÖREVİ YATIRIMLARI İL’İNE KAZANDIRMAKTIR”

Terzibaş’ın, şu anda inşaatı mahkeme kararı ile durdurulan bölge hastanesi ile ilgili spekülasyonlar, sıkıntıları ve gelişmeler ortada dururken, bölge hastanesinin yatak sayısının 400’den bin 200’e çıkartılabileceği yönünde endişeler bulunduğunu içeren sorusuna ise Kaynak şu şekilde cevap verdi:

“Biz siyasetçilerin görevi ayrıdır, bürokratların ve teknokratların görevi ayrıdır. Biz; (ihaleyi kim yapacak, nasıl yapacak, kim itiraz edecek, itiraz üzerine kim ne karar verecek?) gibi konularla ilgilenmeyiz. Bunlar bizleri ilgilendiren konular değildir. Devletin bu husustaki kamu görevlileri görevlerini yapacaklardır. İşlemlerde bir eksiklik, bir noksanlık ve hata var ise; idari merciler ile idari yargı bu hususta görevini yapacaktır. Bunlar bizim konumuz değil. Bizim yani siyasetin konusu; bir yatırımı İl’e kazandırmaktır. Bunun içinde planlama ve yatırım safhasından, ödeneğini ve arsasını temine kadar işlemleri takip etmektir. Bizlerin görevi budur. Hemşerilerimize biz hizmeti böyle yapabiliriz. Bu arada şu hususu önemle belirtmek ve düzeltmek isterim ki; 400 yatak, bin 200 yatağa çıkmıyor. 400 yataklı bölge hastanesinin yanına 5 hastane daha yapılıyor. Toplam bin 200 yatak kapasiteli 6 hastane yapılacak.”

“KAHRAMANMARAŞ’A HİZMET KONUSUNDA GÖRÜŞ AYRILIĞIMIZ YOKTUR”

Ana Haber Bülteni’ni sunan Terzibaş’ın; “Kahramanmaraş milletvekilleri arasında bir fikir birliği sağlanamadığı için genel sekreter ataması yapılamıyor ve bu nedenle de işler ve yatırımlar gecikiyor” şeklindeki kamuoyundaki görüşleri aktarmasına ise Kaynak, şöyle cevap verdi:

“Ben biraz önceki sorunuzu böyle anlamamıştım. Aydınlattığınız için teşekkür ederim. Kahramanmaraş siyasetçileri arasında Kahramanmaraş’a yapılacak yatırım ve işler bakımından çok samimiyetle söylüyorum; hiçbir ayrılık ve gayrılık yoktur. Hiçbir düşünce ve fikir farklılığı yoktur. Genel Sekreterlik görevi şu anda kıymetli bir Vali Yardımcımız tarafından yürütülmektedir. Bir makamda vekilin bulunması, asilin yapması gereken görevleri yapması bakımından hele hele tecrübeli bir vali yardımcımız tarafından yapılması bizim açımızdan hiçbir eksiklik ve aksaklık doğurmamaktadır. Ancak şunu ifade edeyim: Bir makam da uzun süre vekil tarafından idare edilsin diye ihdas edilmez. Uygun, niteliklerini ve vasıflarını birlikte kabul edebileceğimiz birisi muhakkak ki bulunarak teslim edilecektir. Bu hususta görev il Valilerine verilmiştir. İl Valimizin teklifi ile İçişleri Bakanlığımız tarafından da ataması yapılacaktır. Yani şunu gerçekten bütün samimiyetim ile söylüyorum ki; AK Parti’nin Kahramanmaraş’tan 6 milletvekili var. 6 milletvekili dışında CHP’nin ve MHP’nin de birer değerli milletvekili bulunuyor. Hiçbirimizin arasında hiçbir hizip, hiçbir ayrılık bir çekişme ve gerginlik yoktur. Kahramanmaraş için hep birlikte hareket etmeyi biliyoruz.”

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI KONUSUNA SON NOKTAYI KOYDU

AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Veysi Kaynak, isminin Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı adaylığı için ortaya atıldığı ve AK Parti il yönetiminden bir grubun kendisini ziyaret ederek teklifte bulunduğu yönündeki bilgileri içeren bir yayın organının haberi hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine de şunları kaydetti:

“Haberi yazan gazeteci arkadaşa, telefonla beni aradığında da söylemiştim. Ben; (beni ziyaret edenler oldu) dedim. Sorusu üzerine beni ziyaret edenlerin siyasetle uğraştıklarını söyledim. (Bunlar AK Parti’nin Kahramanmaraş il yönetiminde) diye bir şey söylemedim. Olay şudur: Kahramanmaraş’tan bir grup arkadaş, benim Kahramanmaraş Belediye Başkan adayı olmamı bana teklif ettiler. Ben de bunun ne siyaseten ne de ahlâken doğru olmayacağını ve şu anda Kahramanmaraş’a vekil olarak hizmet etmeye gayret ettiğimi ve hizmet edebildiğim sürece de hizmet edeceğimi ifade ettim. Yani olay budur ve teşekkür ettim kendilerine…Benim açımdan olay o noktada kapanmıştır. Ama bu konunun Kahramanmaraş kamuoyunda bir yer işgal ettiğini ben de duyuyorum. Sizin aracılığınız ile bunu bir kez daha kendi sesim ile söylüyorum. Kahramanmaraş halkı beni 22 Temmuz erken genel seçiminde milletvekili olarak seçtiler. Ve bu görevimi de yapabildiğim sürece yapmaya gayret edeceğim.” (AJANS 46 BASIN-YAYIN-TV-İNTERNET TARAMA VE İZLEME SERVİSİ - www.kanal46.tv)

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2008, 08:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 13 yıl Önce

400 yataklı bölge hastanesinin inşaatı mahkeme kararı ile durdurulduğu zaman bir hayli üzülmüştük. Ama sağ olsun veysi beyin bu açıklaması ile yeniden ümitlendik. Toplam 6 hastane ve 1200 yatak. gerçekten allah muhtaç etmesin ama çok güzel bir yatırım olur.......Böylece Kahramanmaraş'ın makus talihi bir nebze olsun değişebilir.....bu nedenle aramızdaki ayrılık ve gayrılıkları bırakarak birlik olmalıyız....bunu da kaçırırsak artık bize ne derler bilemiyorum.......inşallah kahramanmaraş için hayırlısı olur................

SIRADAKİ HABER

banner66