Gezici ve sabit pazar yeri esnaflarına yönelik seminer..

Gezici ve sabit pazar yeri esnaflarına yönelik seminer..

Kahramanmaraş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü gezici ve sabit Pazar yeri esnaflarına yönelik bir eğitim semineri düzenledi.


Kahramanmaraş Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitim seminerine semt pazarlarında satış yapan esnafların yanı sıra gezici Pazar esnafları da yer aldılar.


Zabıta Amir Vekili Ahmet Altıparmak tarafından sunulan eğitim seminerinde aynı zamanda esnaflardan gelen sorulara da yanıt verildi.


Eğitim seminerine ilişkin Kahramanmaraş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada: “Zabıta Müdürlüğümüzce şehrimizdeki Gezici ve Sabit Pazar yerlerinde faaliyet gösteren pazarcı esnaflarına son çıkan mevzuatlar hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.


Zabıta Müdürlüğü, 5957 Sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, bu kanuna istinaden çıkarılan ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 07/12/2011 Tarih Ve 28135 Sayılı Resmi Gazete'de Yayınlanarak Yürürlüğe Giren 2011/1 sayılı Sebze Ve Meyve Ticareti İle Hal Kayıt Sistemi Hakkında Tebliği hakkında pazarcı esnaflara yönelik olarak bilgilendirme ve eğitim semineri düzenledi.


Seminere çok sayıda Pazarcı esnafının katılımı sağlanmış olup, mevzuat değişiklikleri hakkında geniş bir bilgilendirme sunumu yapıldı.


Birçok noktada pazarcı esnafları ile soru cevap şeklinde gerçekleşin seminerde pazarcı esnaflarına son çıkan mevzuatlarla birlikte yüklenilen görev ve sorumluluklar, pazarda yapılması yasaklanan fiiller ve bu fiillerin 2012 yılı için idari para cezaları miktarları anlatıldı.


Ayrıca yasak fiiller ile idari para cezaları tutarları broşür halinde tüm pazarcı esnaflarına dağıtıldı.Zabıta müdürlüğü olarak, tüketicilerin Pazar yerlerinde huzurlu, güvenli ve sağlıklı alışveriş yapabilmeleri için tüm tedbirler alınmakta olduğu belirtilerek, yasada belirtilen mevzuatlara aykırı hareketlerin tespiti halinde idari işlem ve para cezaları tavizsiz bir şekilde uygulanacak, bu kapsamda pazarcı esnafların mevzuatlar hakkında bilgilendirilmesi faaliyetlerine devam edilecektir” denilerek bilgi verildi.Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2012, 22:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63