Gönüllü kan bağışlayın, bir can'da siz kurtarın!

Gönüllü kan bağışlayın, bir can'da siz kurtarın!

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu HAK-SEN’e bağlı Büro Hak- Sen Kahramanmaraş İl Temsilcisi Akın Ozan, 21 Şubat Cumartesi günü Kızılay ve HAK-SEN İşbirliği ile tüm Türkiye ve Kahramanmaraş’ta bir Kan Bağışı kampanyası düzenleyeceklerini bildirdi.

Kan bağışlamanın kan veren açısından manevi açıdan huzur, bedeni açıdan sağlık, kan bulan açısından ise hayatının kurtulması anlamına geldiğine vurgu yapan Akın Ozan, yazılı basın açıklamasında şunları kaydetti:

“ Kan, kaynağı sadece insanda olan, yapay olarak üretilemeyen hayati bir maddedir. Ülkemizde gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığı için, toplanan ve saklanan kan miktarı maalesef ulusal ihtiyacımızı karşılamamaktadır. Bunun için dikkat ederseniz sık sık acil kan anonsları yapılmakta, hastane önlerinde kan simsarlarından alınan kanlar ise hayati tehlike oluşturmaktadır.

Gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığından, ülkemizde bir yıl içinde toplanan kanların yalnızca yüzde 40’ı Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği şekilde Türk Kızılay’ı sayesinde düzenli, gönüllü ve bilinçli kan bağışçıları ile karşılanmaktadır.

Kan vermenin insan sağlığına yararlı olduğu tespit edilmiş, hatta Bilimsel araştırmalara göre 18-65 yaş arasındaki sağlıklı bireylerin, 3 ayda bir (yılda 4 kez) kan verebileceği açıklanmıştır. Bunun yanında verdiğimiz kanların bir hayat kurtardığı düşüncesi ise bizlerin manevi olarak huzura kavuşmamız demektir. Kan vermek Vücuttaki kanın temizlenmesi ve vücudun direncinin artması demek, Kanımızın yetmemesi sizin de kanınıza dokunuyorsa, bugün başkalarının, yarın sizin veya yakınlarınızın kana ihtiyaç duyabileceğinin siz de farkındaysanız sadece 20 dakikanızı ayırarak ülkemizin kan ihtiyacını karşılayabilir, binlerce hayat kurtarabiliriz.

Ülkesini ve insanını seven, sorumluluk sahibi, tüm iyi insanlarımızı gönüllü kan bağışçısı olmak için Cumartesi günü Kızılay Kan Merkezi ile iş birliği içerisinde Saat: 10:00’da Özel İdare İş Merkezi yanında başlatacağımız “Gönüllü Kan bağışlayın, Bir Can’da siz kurtarın” kampanyası kapsamında kan vererek destek olmaya çağırıyoruz.”

Tarih: 21.02.2009
Saat:10.00
Yer: Özel idare yanı Kızılay kan alma kabini
(www.kanal46.com)
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2009, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner73