Günde 6-7 gramdan fazla tuz zararlı

Günde 6-7 gramdan fazla tuz zararlı

Nefroloji Bölümü Uzman Doktoru Süleyman Kös, “Tamamen tuzsuz diyet önerisi kabul edilemez. Günde 6-7 gramdan fazla tuz alımı da adaptasyon mekanizmasını etkiler” dedi.


Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından ‘Tuzun Sağlık Açısından Önemi’ konulu bir konferans düzenlendi.


Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Salonu’nda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu ve kadın meclisi üyeleri katıldı.


Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, mutfakların vazgeçilmezi olan tuzun hayatımızda ki yerini, özellikle sağlık açısından dikkatli kullanımı için neler yapmamız gerektiğini özellikle anneler tarafından çok iyi bilinmesi gerektiğini söyledi. Kadın Meclisi olarak kadınları bilinçlendirmeye yönelik yapılan çalışmaların devam edeceğinin altını çizen Dirikolu, desteklerinden dolayı Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne teşekkür etti.


Nefroloji Bölümü Uzman Doktor Süleyman Kös, yetişkin bir insan vücudunda ortalama 90-130 gram tuz bulunduğuna dikkat çekerek, insan vücudundaki tuzun kan basıncını ve sıvı dengesini sağlamak için yer aldığını ve bir insanın günde alması gereken tuz miktarının 6 gram ve altında olması gerektiğini belirtti.


Tuz tüketiminin son dönemlerde arttığını söyleyen Kös, bunun nedeninin ise tuzun gıda koruyucu ve kokuşmuş bozuk gıdayı düzeltmesinden kaynaklı olduğunu ifade etti. Gıda ambalajları üzerinde yer alan sodyum ifadesinin tuz anlamına geldiğini söyleyen Kös, karbonat, kabartma tozu, sofra tuzu, ekmek, peynir, işlenmiş et, salata soslarının sodyum bakımından zengin ürünler olduğunu belirtti.


Aşırı tuz kullanımına bağlı olarak yüksek tansiyon, kemik erimesi, böbrek hastalıkları, şişmanlık, inme, kalp hastalıklarının yaşandığına vurgu yapan Kös, sağlığımız için tuz miktarının dengeli bir şekilde tüketmemizi, bazı hastalıklar için de vücudun tuz alması gerektiğini söyledi.


Kadınların özellikle diyetlerde tuzdan kaçtıklarını belirten Kös, “Tamamen tuzsuz diyet önerisi kabul edilemez, günde 6-7 gram fazla tuz alımı da adaptasyon mekanizmasını etkiler” dedi.


Programın sonunda kadın meclisi üyeleri Uzman Doktor Süleyman Kös’e konu ile ilgili çeşitli sorular yöneltti.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER