Güney illeri tabip odaları toplantısı yapıldı'

Güney illeri tabip odaları toplantısı yapıldı'

Kahramanmaraş Tabip Odası’nın (KTO) ev sahipliğinde düzenlenen Güney İlleri Tabip Odaları toplantısında konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi İkinci Başkanı ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Özdemir Aktan, hekimlerin sorunları arttıkça doktorların yüzlerini tabip odalarına dönmeye başladığını öne sürdü.

Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (KMESOB) Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Aktan, gün geçtikçe tabip odalarına düşen yükün arttığını ifade ederek şunları kaydetti:

''Hekimlerin sorunları arttıkça, sağlıkçıların sorunları arttıkça hekimlerin yüzü daha fazla tabip odalarına dönmeye başladı'' diyen Aktan, ''Hekimler de bu sorunların çözülmesi bekleniyor. Odalarımızı bunların önemli bir kısmını çözüyor. Hekimlerin elinden bir takım şeyler gittikçe 'benim hakkımı kim koruyacak' diye etrafına baktığı zaman tabip odalarından başka bir şey gözükmüyor. Hep birlikte tabip odalarını güçlendirmek için sahip çıkmamız lazım elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Bunun önemli adımlarından biri de mümkün olduğu kadar bir ekibin bu çatı altında toplamaya çalışmak olmalıdır.”

Tabip Odaları'nın Aile Hekimleri'nin sorunlarını görmezden gelemeyeceğini belirten Aktan, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sorunlarına sahip çıktıklarını ifade etti. Üniversitelerin sadece hasta bakma ve ameliyat yapma yeri olmaktan çıkarak araştırmaya önem veren yerler olması gerektiğini aktaran Aktan, şöyle konuştu:

TÜRKİYE’DE 20 İLA 25 BİN ARASI AİLE HEKİMİ OLACAK

''Türkiye'de 20 ila 25 bin arası aile hekimi olacak. Bu, Türkiye'deki hekimlerin beşte biri gibi rakama denk geliyor. Dolayısıyla Tabip Odalar aile hekimlerini sorunlarını görmezden gelmesi gibi bir şey söz konusu olamaz. Mutlaka bu arkadaşların sorunlarına sahip çıkmalıyız.''

Sağlıkta şiddetin önemli konulardan biri olduğunu belirten Aktan, şunları kaydetti:

''Bu şiddetin doktorların hayatına girmeye başladığını ve gerek hekimlerin gerekse diğer sağlık çalışanlarını mağdur etmeye devam ettiğini söyledi. Tıp eğitimine de değinen Aktan, ''Hepimizin yetiştiği hekimlik mesleğini öğrendiği diplomamızı aldığımız yer olan üniversitelerde tıp eğitiminin iyiye gittiğini söyleyemiyorum. Gerek öğrenci sayısının artması gerek Tıp Fakülteleri'nin sayısının çok artması, belli bir standart oluşturmadan tıp fakültelerinin oluşturulması gibi şeyler eklersek üniversiteler sadece hasta bakma ameliyat yapma yerinden çıkıp araştırmanın daha öne çekildiği bir olması gerekir.''

Kahramanmaraş Tabip Odası (KTO) Başkanı Uzman Doktor İrfan Karadutlu ise Kahramanmaraş'ın yılsonu aile hekimliğine geçeceğini, ancak bazı sorunların henüz aşılamadığını ifade etti.

Açılış konuşmaların ardından aile hekimliği ile ilgili son gelişmeler, iş yeri hekimliği ve ortak sağlık birimi, aile hekimliği uygulamasına geçen illerde aile doktorları ile Türk Tabipler Birliği-Tabip Odaları ilişkisi, hekim profil çalışması gibi konularla hekimler bilgilendirildi. Toplantıya; Hatay, Gaziantep, Adana, Malatya, Mersin ve Adıyaman'dan olmak üzere 7 il’den doktorlar katıldı.

TOPLANTININ GÜNDEMİ İSE ŞÖYLEYDİ:

Aile hekimliği ile ilgili son gelişmeler hakkında sunum – Dr. Ömer Eşki (Adana)

İşyeri hekimliği ve ortak sağlık birimi (Torba Yasa) hakkında bilgilendirme – Dr. İsmail Bulca (Adana)

SUT yerine uygulanması planlanan TİG hakkında bilgilendirme sunu – Dr. Rıza Mete (Adana)

Aile hekimliği uygulamasına geçilen illerde aile doktorları ile TTB- Tabip Odaları ilişkisi – Mersin

Mersin’de 2009’da yapılan hekim profil çalışması

Sağlıkta şiddet uygulamalarına karşı GİTO refleksi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2010, 08:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma kara
fatma kara - 10 yıl Önce

Hükümetin ve bakanlığın yanında yer alan bir tabibler odası başkanı.Türkiyede hem bir partinin 2. başkanı olacaksın hemde tabibler odası başkanı olacaksın.Bu sevgi ve güvenden kaynaklı olması gerekir.Sayın başkan hükümetin evet kampanyasındada evet kampanyasına oda olarak destek verdi ve kimse itiraz etmedi.Bu güveni almak çok önemli.Şimdide tabibleri adına malüm kişinin yanlışlarını düzeltmeye çalışıyor.malüm kişi ve çevresindeki kişilerin hak hukuk tanımaz davranışları bu tepkiyi doğurdu inancındayım.Çoktan beri bu siteyi takip ediyorum.sağlıktaki huzursuzluğun belli başlı müsebbihleri ortada iken bunu düzeltmek için kimsenin ön ayak olmadığıda aşıkar.ama artık ulusal basında çalkalanıyor.bu haksızlığın (varsa)önünde kimse duramaz.sayın başkan siz halkın içinden çıkan parti başkanı gibi yan cizmediniz siz herşeye layıksınız.teşekür ediyoruz hükümetimizin almış olduğu kararların baltalanmasına seyirci kaLMADINIZ.

hasan kazmacı
hasan kazmacı - 10 yıl Önce

Sağlıktaki bu vurdum duymaz yaptımsa ben yaptım karşı geleni mahvederim anlayışı hakim diye yorumlar çok.Buraya yazılanlara baktığımda tüylerim ürperiyor.Aile hekimliğinde belirttiğiniz unsurlar çok önemli hekimlerin gelecekte belkide bir ömür boyu çalışacagı yerin tesbiti anlamındadır.benim hakkım olan bilmem gerektine inandığım bilgilerin ve dökümanların saklanması zaten birilerin kanunsuz amacının var olduğunu gösterir.nedfen saklayacam birilerine menfaat sağlamayacaksam bu bilgileri degilmi.Sağlık müdürlüğünden ilgili bilgi istedinde veya evrak istedinde savsaklayıcı bir yazı ile karşı karşıya geliyor insan.kardeşim ben bu olayda tarafım neden saklıyorsun.haksız olduğun anlaşılır diyemi.Bu idarecilerin özellikle 3 dr nin muhakkak görevden alınıp yaptıklarından dolayı soruşturma açılmalı diye düşünüyorum.bu insanlara siz yaparsanız hak size yapılırsa haksızlıkmı.kuzuların başına kurt verilse dahi bu taksimi kurt yapmaz.şahsen ben bu insanların kuruma verdikleri zarar vardır diye düşünüyorum.kurum herkesin alay konusu oldu ya.

Nazar Berker
Nazar Berker - 10 yıl Önce

sayın başkan tabibler ilk defa bukadar çoğunlukta toplanarak yönetimizii seçtiğinizde işte bu demiştim.Başkanına yönetimine kavuştular demiştim.Önünde bir çok engelin olduğunu sende biliyordun.AKP içinde yönetici olmana rağmen sağlık idaresindeki bu kokuşmuşluğu 1.başkana anlatamıyor ikna edemiyorsan bizler kime derdimizi anlatalım.bu insanlar iftira ve yalanla karşıdaki insanları kandırıyorlar.kendilerini masum haklı göstermeye çalışıyorlar.ama haksız olduğunu sayın siyasi partilerin tüm yöneticileri ve vekilleride biliyorlar.şikayetler bir tarftan degil her noktadan gelince bu insanlar ister istemez haklıyı haksızı ayırt ediyorlar.karşılığında bana değmeyen bin yaşasın diye bilmemiş gb davranıyorlar.oyları halk zaten sayın başbakana veriyor bu şahısların birine vermiyor.bunları bize seçtiren parti üst yönetimine mailler atmalıyız hakkımızı ve hizmet verilmesini istiyoruz.verdiğimizin oyun karşılığı acı tehdit cefa azarlanmak olmamalıdır.

SIRADAKİ HABER

banner63