GÜSİDER Kahramanmaraş'ta teşkilatlanacak

GÜSİDER Kahramanmaraş'ta teşkilatlanacak

Özel Sağlık Kuruluşları'nın çözümlerine yönelik çalışmalarda bulunmak üzere Adana'da kurulan Güney İlleri Özel Sağlık Kuruluşları Derneği (GÜSİDER) başkanı ve yöneticileri, teşkilatlanma faaliyetleri için Kahramanmaraş'a geldi.

Kahramanmaraş Tabipler Odası'nda düzenlenen toplantı ile kentteki özel sağlık kuruluşu temsilcileri ve doktorlarla bir araya gelen GÜSİDER Başkanı Dr. Halil Atik, derneğin amacı ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

GÜSİDER Başkan Yardımcısı Dr. Alparslan Özay ve Genel Sekreter Dr. Fahrettin Emre'nin de katıldığı toplantıda konuşan Dr. Atik, sağlıkta özel sektörün çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğini söyledi. Atik, özel sektörün önceden teşvikler verilerek, kalkındırmaya çalışılırken bu gün yapılan uygulamalarla kösteklendiğini iddia etti.

Kamu hastaneleri ve özel hastaneler arasında adaletsizlik ve eşitsizlik bulunduğunu öne süren Atik; "Bugün özel hastanelerde bir hekim 50 hasta muayene edebiliyor, bunun kamu hastanelerinde de uygulanmasını istiyoruz. Vatandaşlar, özel sağlık kuruluşlarına geldiğinde cebinden 10 TL alınmaktadır, bu uygulama ya devlet hastanelerinde de aynı fiyata çıkartılmalı, ya da özel sağlık kuruluşlarında da 3 TL'ye indirilmelidir. Öte yandan anestezi uzmanı olmayan cerrahi birimlerimizde ameliyat yaptırılmıyor, aynı şekilde kamu hastanelerinde de anestezi uzmanı olmayan birimler derhal kapatılmalı. Radyoloji uzmanı ve TAEK lisans belgesi olmadan görüntüleme yapamıyoruz, yine aynı şekilde radyoloji uzmanı ve TAEK lisans belgesi olmayan kamu hastanelerinin görüntülüme birimlerindeki faaliyetler durdurulmalıdır. Biz bu çifte standarda bir son verilmesini istiyoruz. Özel sektörde hasta bakılmasının yolunu siz açtınız, şimdi daha ucuza hizmet satın aldığınız özel sektörün yolunu siz tıkıyorsunuz. İsteğimiz belli, adalet ve eşitlik" diye konuştu.

Atik, sorunlarını duyurmak için teşkilatlanma çalışmalarını sürdüreceklerini kaydederek, "Haklarımızı aramak için tüm özel sağlık kuruluşlarını GÜSİDER'e üye olmaya davet ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2009, 07:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63