Hemoroid artıyor

Hemoroid artıyor

Op. Dr Dikme: "Gaziantep'teki hemoroid hastası, Türkiye ortalamasının çok üstünde"


GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Genel Cerrahı uzmanı Dr. Hakan Dikme, kentte ki, hemoroid hastasının Türkiye ortalamasından fazla olduğunu söyledi.


Dikme, hastanede düzenlediği basın toplantısında, toplardamar ilithapları ve toplardamar bozukluklarının neden olduğu bu hastalığın ülke genelinde ciddi tehdit oluşturduğunu belirtti.


Genetik olan bu hastalığa yeme alışkanlıkları nedeniyle yakalanma riskinin fazla olduğunu ifade eden Dikme, makattaki yanma, kaşınma ve kanama gibi çeşitli sıkıntılarla varlığını hissettiren hastalığa yakalananların, vakit kaybetmeden bir sağlık merkezine başvurmaları gerektiğini vurguladı.


Dikme, hastalığın yeme alışkanlıkları nedeniyle arttığına dikkat çeken Dikme, şunları kaydetti:


"Gaziantep'teki hemoroid hastası, Türkiye ortalamasının çok üstünde. Öyleki Türkiye genelindeki her 10 kişiden 3'ünde bu hastalık görülürken, Gaziantep'teki bu oran 10 kişiden 8'ine tekabül ediyor. Oranın bu kadar artmasında bölgenin yeme alışkanlıkları çok etkili. Çünkü, hemoroidin baş düşmanı acı ve patlıcandır. Gaziantep'te de acısız ve patlıcansız yemek bulmak neredeyse mümkün değil. O yüzden bu yörede yaşayan insanların acı ve patlıcan konusunda biraz daha dikkatli olmasını öneririz."


(AA)

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67