II. Andırın Doğa ve Yayla Şenliği

II. Andırın Doğa ve Yayla Şenliği

II. Andırın Doğa ve Yayla Şenliği yaklaşık 10.000 kişinin katılımıyla Çınargeçidi Mesire yerinde gerçekleştirildi.

Andırın Kaymakamlığı, Andırın Belediyesi ve Andırın Gelişim Platformu’nun organize ettiği Sivil Toplum örgütleri ile basın mensuplarının da destek verdiği, Türkiye’nin dört bir yanında ikamet eden Andırınlıların katılımı ile 2. Doğa ve Yayla Şenliği’nde tarihi bir gün yaşandı.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili TBMM Başkan V. Nevzat Pakdil, İl Genel Meclis Başkanı Fatih Paköz ve beraberindeki Kahramanmaraş heyeti, Osmaniye Ak Parti İl Başkanı Ali Rıza Binboğa, Osmaniye İl Genel Meclis Başkanı Hazma Tor, Kadirli Ak Parti İlçe Başkanı Bahattin Durmuşoğlu, Kadirli Belediye Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan, Kahramanmaraş Vali V. Abdullah Şahin, Vali Yardımcısı Kürşad Kırbıyık, Andırın Kaymakamı Kürşad Özdemir, Kağıthane Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, ilçe dışındaki Andırın doğumlu Kaymakamlar, Batman Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Andırın Emniyet Amiri Oktay Topal, İstanbul Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve diğer misafirler 2 saat süren sohbet ve kahvaltı ikramından sonra Kışla bahçesinde sergilenen TBMM ilk Milletvekilleri fotoğraf sergisi, Çanakkale Destanı fotoğraf sergisi, Andırın Postası Gazetesi ve Andırın fotoğraflarının sergisinin yanı sıra Andırınlı ünlü ressam Orhan Benli’nin resim sergisi teşhir amacıyla TBMM Başkan V. Sayın Pakdil tarafından açılış kurdelası kesilerek davetlilerce gezildi. Pakdil burada bir takdir konuşması yaptı.

Heyet daha sonra Çınargeçidi 2. Yayla ve Doğa Şenliğine iştirak etti. Şenliğe bir süre sonra CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ve CHP İl Başkanı Galip Yılışın da katıldı.

Saat 11.45’te Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan 2. Andırın Doğa ve Yayla Şenliği’nde Açılış konuşmasını yapan Andırın Gelişim Platformu Başkanı Kağıthane Kaymakamı hemşehrimiz Ahmet Narinoğlu özetle; Narinoğlu konuşmasında Andırın’ın geçmişten bu yana çok önemli mesafeler kat ettiğini, artık kabuğunu kırması gerektiğini söyledi. Andırın’ın doğasının önemine de değinen Narinoğlu, doğanın ve doğal su kaynaklarının korunması için hemen herkesin birer çevre dostu olması gerektiğini ve İlçede yapılan hemen her yatırımda özellikle de HES yapımlarında doğanın ve çevrenin tahrip edilmemesi gerektiğini vurgulayan Narinoğlu, Çınargeçidinin önemine de dikkat çekerek; belki burada bu son toplantımız olacak dedi.

Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan konuşmasında özetle; yapılan hizmetler, geçmiş dönemlerde yapılanlardan 3-4 kat daha fazla diyerek, pik ve asbest olan şehir şebekesini, Avrupa standardında boruyla yenilediklerini ve yeni su kaynağı ilavesiyle akmayan içme suyu problemini çözdüklerini söyledi. Yolda yürüyen Andırınlının kaldırımda yürümesi için kaldırım ve yol problemlerini çözdüklerini ve daha yapacak çok işlerinin olduğunu söyledi.

Andırın Kaymakamı Kürşad Özdemir konuşmasında özetle; Andırın doğa ve kültür bakımından çok zengin bir ilçe, hemen her kesimde kendini yetiştirmiş değerli bürokratları var. Andırın doğa ve tabiatıyla adeta bir cennet köşesi, buraları korumak ve geliştirmek içinde bizlere büyük görevler düşmektedir. Andırın’ın insanları sıcak kanlı, cana yakın insanlar. Bu gün burada bu şenliği organize etmekle kültürümüzü yansıttık. Burada gördüğüm bu kalabalık, bu manzara bizleri çok mutlu etti diyerek şenliğe katılan davetlilere teşekkür etti.

Kahramanmaraş Vali Vekili Abdullah Şahin konuşmasında özetle; Andırın Kahramanmaraş İlinin en güzel ilçelerinden biri. Doğa ve tabiat açısından turizm merkezine aday bir ilçe. Kültürüne bağlı insanlar görev yaptıkları yerlerden doğup büyüdükleri topraklarda bu şenlikte bir araya gelme imkanı buldular. Bu vesileyle bu organizede emeği geçen bütün yetkililere teşekkür ediyorum dedi.
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat konuşmasında özetle; Yıllardır göç vermiş bir ilçe. Doğasıyla, yer altı ve yerüstü zenginliyle daha üstün bir seviyeye gelmesi gerekir. Çınargeçidinin baraj altında kalmasını da eleştiren Özbolat, bu güzel mekanın sular altında kalmasını önlemek için her türlü mücadeleyi vereceklerinin altını çizdi.

TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil konuşmasında özetle; Andırının doğa ve çevresinin bakir kalması Andırın için bir şanstır. Dünyanın dengesi değişirken, Andırının doğa ve çevresi pırıl pırıl bir ilçe, yayla turizmi için de çok önemli bir konumda olduğunu belirten Pakdil, Andırının en önemli sorunlarından olan Andırın-Kadirli karayoluna değinen Pakdil, Göksun-Andırın karayolunun programda olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini, Andırının her geçen gün hizmette daha da geniş bir mesafe katettiğini belirtti.

Şenlik devam ederken ilçe girişinde karşılanan Milli Eğitim Komisyon Başkanı sayın Prof. Dr. Mehmet Sağlam ve beraberindeki Ak Parti heyeti şenliğe iştirak etti. Şenliğe katılanlara hitab eden Sayın Sağlam konuşmasında özetle şunları söyledi; Sevgili Andırın’lılar Türkiye’nin dört bir köşesinden kalkıp doğup büyüdüğünüz bu topraklara geldiniz. Bugün burada bulunmanız, bu ilçenin geleceği için birlik ve beraberlik içinde Andırın’a sahip çıktığınızın bir göstergesidir. Sizlerin Andırın’a sahip çıkması Kahramanmaraş’a, dolayısıyla Türkiye’ye fayda sağlayacaktır. Hepiniz her şeyin en iyisine layıksınız. Bu çerçevede Andırın için bizimde yapabileceğimiz bir şeyler varsa bize iletiniz, diyerek organizeyi yapan yetkililere teşekkür etti.

Daha sonra TBMM Başkan Vekili Sayın Pakdil ve Sayın Sağlam beraberindeki heyet alanda katılımcı köy ve kuruluşların ikram ve tanıtım çadırlarını tek tek gezerek sohbet etti. Çadır ziyaretlerinden sonra Andırın Belediyesi tarafından halka yemek ikramı edildi.

Andırın Postası gazetesi çadırın da hazırlanan yemek ikramına protokol ve davetlilerin bir kısmı katıldı. Yemek sonrasında İş adamı İdris Tezcan’ın finansörlüğü ile davet edildiği söylenen ünlü ozan Hilmi Şahballı katılımcılara hitab etti. Hilmi Şahballı’nın esprileri, sayın Sağlam için ‘o adam’ adlı benzetmesi Andırın’lılar ve Sayın Bakandan büyük alkış aldı. Prof. Dr. Sayın Sağlam’a, Andırın fotoğrafları bölümünde beğendiği bir fotoğraf hediye edildi.

Program çerçevesinde Köroğlu, Folklor, Kafkas oyunları ve güreş oyunlarının da sergilendiği şenlikte, sahne alan Ozan İhsan Öksüz söylediği türkülerle vatandaşları coştururken, diğer sanatçılar da ayrı bir neşe kattılar.

2. Andırın ve Doğa şenliğin üçüncü aşaması olan sempozyum ve proje tanıtımı Andırın Gelişim Platformu Başkanı Ahmet Narinoğlu başkanlığında akşam 75. yıl Yibo konferans salonunda gerçekleştirildi.

Andırın’da çevresel sorunlar ve Çözüm önerileri konularının masaya yatırıldığı sempozyumda Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun, Doç. Dr. Mesut Başıbüyük, Doç. Dr. Celil Arslan ve Dr. H. İbrahim Soğancı bölgesel sorunları dile getirerek çözüm önerilerini sundular.
İlçemizle ilgili olarak Projelerin tanıtımını ise ‘Andırın’da Tarımsal Üretimde Alternatifler’ konulu sunumu Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Kadir Saltalı, ‘Andırın çevresel Koruma ve Geliştirme’ konulu Projeyi Adana Koop. Genel Müdürü Tahsin Sarıbıyık, ‘Meyve ve Entegre Projesi’ Mavi Hilal Vakfı Koordinatörü Murat Bayramoğlu, ‘AB ve Ulusal Projeleri Rehberlik’ Tunahan Akdaş, ‘Sarımsak Dağı Projesi’ ise Göçyolu Derneği Üyesi Alican Ala tarafından anlatıldı.


Haber : İSKENDER ZENGİN
ANDIRIN

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2008, 06:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66