İşte en sağlıklı ve sağlıksız içecekler..

İşte en sağlıklı ve sağlıksız içecekler..

Hangi içecekler yararlı hangi içecekler zararlı?


Sıcak yaz gününde bir büyük bardak dolusu soğuk meyve suyu sizi serinletir, ferahlatır.


Fakat şeker içeren içecekler sağlığınız için çok da yararlı değildir.


Bu nedenle doğal meyve suların tercih etmelisiniz.


 


Sebze suyu: Beslenmenize güçlü bitki bazlı besinler eklemenin en iyi yolu sebze suyu içmektir. Domates suyundaki likopen prostat kanseri riskini azaltıyor. Pancar suyu ise açlığınızı kontrol eden liflerle doludur. Tipik bir meyve suyuna oranla sebze suyunda daha az şeker ve kalori bulunuyor. Ancak sebze suyundaki sodyuma dikkat edin. Sodyum oranları az olanları tercih edin.


 


Meyve kokteyli: Bu ürünlerin çoğunda az miktarda gerçek meyve suyu bulunuyor. Bunların temel içeriği su ve yüksek fruktozlu mısır şurubudur. Bu içecekler birçok alkolsüz içeceğe benziyor, kalori ve şeker bakımından zengin, besin değeri açısından fakirdir. Araştırmalara göre şekerli meyve içecekleri çocuklar için obezite ve obeziteye bağlı sağlık problemlerine yol açıyor. Uzmanlar bu tür içecekleri sulandırmanızı öneriyorlar.


 


Yüzde 100 meyve suyu: En iyi seçenek hiç tatlandırıcı eklenmemiş olan yüzde 100 meyve suyudur. Bunlar vitamin ile hastalıklarla savaşan antioksidanlarla doludur. Problem ise meyve suyunun doğal olarak fazla şeker ve kalori içermesidir. Bir kase saf elma suyu bazı şekerlemeler kadar çok şeker içerebilir. Bu nedenle birçok beslenme uzmanı günde sadece 1 bardak meyve suyu içmenizi öneriyor.


 


Nar suyu: Her gün sadece bir bardak meyve suyu içecekseniz, bunun en yararlı olmasını sağlayabilirsiniz. Nar suyu besleyici meyve suyu listesinin başında yer alır. Şeker ve kalori açısından zengin olan nar suyunda yüksek dozda antioksidan vardır. Bu maddeler beyin fonksiyonlarınızı korur ve kanserden sizi korur. Bir araştırmaya göre, günde 225 gram nar suyu içmek prostat kanserinin tekrarlamasını azaltıyor.


 


Yaban mersini suyu: Yaban mersininin içindeki maddeler beyninizi sağlıklı tutabilir. Küçük bir araştırmada, araştırmacılar yaban mersininin yetmişli yaştaki yetişkinlerin hafızaları üzerindeki etkisine baktılar. 12 hafta boyunca günde 2,5 bardak yaban mersini suyu içenlerin öğrenme ve hafıza testlerinde gözle görülür bir iyileşme belirlendi. Bu nedenle siz de beyninizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız yaban mersini suyunu tercih edin.


 


Kiraz suyu: Kirazda da bol miktarda bulunan antioksidanların yanında kiraz suyu anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir araştırmaya göre, egzersizden önce ve sonra kiraz suyu içmek egzersize bağlı kas ağrılarını azaltabiliyor.


 


Kırmızı üzüm suyu: Kırmızı üzümün içinde flanavoidler ve resveratrol isimli antioksidanlar bulunuyor. Bu nedenle kırmızı üzümün suyunu içmelisiniz. Çünkü çekirdekleri, kabuğu ve posasını bir arada tüketirsiniz. Çekirdeklerini çıkarıp meyvesini yerseniz çekirdeklerinde gizli olan besinleri kaçırırsınız.


 


Portakal suyu: Kahvaltının temel besin maddelerinden biri olan portakal suyu C vitaminiyle doludur. Bağışıklığınızı destekleyen portakal genellikle kemikleri güçlendiren kalsiyum ve D vitaminiyle kuvvetlendirilir. Tatlandırılmamış portakal suyunda kiraz veya üzüm suyuna göre daha az kalori bulunur.


 


Çocuklar ve meyve suyu: Çocukların çoğu meyve suyunu sever. 6 yaşından küçük çocuklar için günde 115 ile 170 gram meyve suyunun yeterli olduğu belirtiliyor. 7 ile 18 arası çocuklar için ise 225 ile 340 gram meyve suyu öneriliyor.


 


Sulandırın: Siz ya da çocuğunuz günde bir bardaktan daha fazla meyve suyu içmek istiyorsanız, meyve suyunu sulandırmayı deneyin. Su ya da maden suyu ile meyve suyunu karıştırmak her porsiyondaki kalori miktarını düşürmek demektir. Bir bardak saf meyve suyu yerine 2-3 bardak sulandırılmış meyve suyu içebilirsiniz.


 


Kuru erik suyu: Yaşlı insanlar, kuru erik suyu kabızlığı iyileştirmek için öneriyor. Eriğin içinde bol miktarda lif bulunduğu ve sorbitol isimli doğal bir müshil içerdiği için kabızlık için faydalı olduğu açıklandı. Fakat eriğin faydaları bununla sınırlı değil. Kuru erik kompostosu antioksidan, demir ve potasyumla doludur.


 


Meyveyi bütün yiyin: Uzmanlar meyve suyu yerine meyveyi bütün olarak tüketmenizi öneriyorlar. Böylece meyvenin posası ve etinden gelen lif ve ilave besinleri de alırsınız. Taze kiraz veya portakal açlığınızı kontrol etmenize yardım ediyor.


 


TRThaber

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2013, 07:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63