Jandarma, Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı!

Jandarma, Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı!

Elbistan İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından, özellikle kış mevsiminde artış gösteren soba zehirlenmeleri olaylarına karşı vatandaşlar uyarıldı.


Rütbeli personel, mahalleleri gezerek mahalle sakinleri ile görüştü ve hazırlanan afişi, halkın yoğun kullandığı mekanlara astılar. Elbistan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri soba zehirlenmelerine karşı İl Jandarma Komutanlığı tarafından başlatılan kampanyayı halka anlatıyor.
Jandarma Merkez Karakol Komutanı Üsteğmen Mümtaz Çetin ve Uzman Jandarma Özkan Akdeniz ile birlikte görevli personel, hazırlanan afişleri mahalle muhtarlıklarına ve halkın yoğun olduğu mekanlara asarken, kahvehanelerde zaman geçiren vatandaşlara da konunun önemi hakkında bilgiler veriliyor.
Soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağıran Jandarma Üsteğmen Mümtaz Çetin, her yıl onlarca can kaybına yol açan bu tür olayların önüne geçmek için bilinçli soba yakmak ve dikkatli davranmak gerektiğini kaydetti. Vatandaşlarla sohbet eden Çetin, “Her yıl doğru kullanılmayan sobalar, yeterince temizlenmeyen borular ve bacalar ile bilinçsiz yakım dolayısıyla acı sonlar yaşanabiliyor. İlgili birimlerin tüm uyarılarına rağmen olayların önüne geçilemiyor. Halkımız soba yakarken çok dikkatli davranmalıdır. Belirli şartlara uyulduğu takdirde, doğru yakılan sobanın zararı olmaz. Anne-Babalara bu konuda da görev düşüyor” dedi.
İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan afişte, “Soba zehirlenmelerine dikkat! Doğru yakılan soba ısıtır. Yanlış yakılan soba öldürür. Kömürü sobanın yarısına kadar koyalım ve üstten yakalım. Yatarken sobaya kömür eklemesi yapmayalım. Soba yakarken gaz, benzin kullanılmamalı. Verimli yakım için kömür en fazla sobanın 3’te ikisi oranında doldurulmalı. Verimli yanma için sobanın külleri günlük temizlenmeli” bilgilerine yer verildi. Ayrıca afişte soba yerleşimi de gösterildi.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63