Kadınların yüzde 35'i erkeklerin 25'i şişman

Kadınların yüzde 35'i erkeklerin 25'i şişman

Prof. Dr. Türkçapar, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen ''Laparoskopik Reflü ve Obezite Cerrahisi'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ''Yeni kuşak çok şişman, bu da Türkiye için bir risk'' dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türkçapar, Türkiye'de kadınların yüzde 35'inin ve erkeklerin de 4'te birinin şişman olduğunu söyledi.

Şişmanlığın birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Türkçapar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de kadınların yüzde 35'i, erkeklerin ise 4'te biri şişman. Şişmanlar yüksek tansiyon, şeker, kalp problemleri nedeniyle erken ölüyor. Yani şişmanlık da ciddi bir sağlık sorunu. Şişmanlık cerrahisi, ABD'de şu anda en fazla yapılan ikinci ameliyat. Ama Türkiye'de henüz öyle bir şey yok.''

Türkiye'de mideye kelepçe uygulaması yapıldığını belirten Prof. Dr. Türçapar, ''Şimdi mideye bypass uygulaması da var, mideyi küçültüyoruz, kelepçe uygulamasından daha etkili. Hasta çabuk doyuyor, dolayısıyla da az yiyor'' diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet TÜRKÇAPAR kimdir?

Prof. Dr. Ahmet Gökhan Türkçapar 17/8/1964 yılında doğmuştur. Eğitimine ilk olarak K.Maraş ta Atatürk ilkokulunda başlamiş Antakya Merkez Ortaokulu, Ankara Kocatepe Mimar Kemal Lisesi ile sürdürmüştür.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1987 yılında mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini 1987 ila 1992 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde yapmıştır. Aralık 1992 yılından itibaren aynı üniversitede Uzman Doktor kadrosunda çalışmıştır.
Askerliğini 1993 yılında Ankara Mevki Hastanesin de yapmıştır. Doçentlik ünvanını 24/11/1997 yılında Prof Unvanını ise 06/04/2003 yılında almıştır.

Ankara üniversitesi tıp fakültesi genel cerrahi kliniğinde öğretim üyesi görevini sürdürmektedir.

İlgi alanı Laparoskopik cerrahidir (REFLÜ,SAFRA KESESİ, FITIK,ŞİŞMANLIK ameliyatları). Prof. Dr. Ahmet Gokhan Türkçapar' ın Yurdışı çalışmaları sırası ile
-Eurepean Surgical Institude (Hamburg ) 1998 Laparoskopik Cerrahi
-Morbid obesite cerrahisi (Brüksel - 2000) Dr. M. Vertruyen
-Guney Kaliforniya Üniversitesi - Endoskopik girişim kursu (mayıs 2001)
-Dr.Karl Miller - Laparoskopik şişmanlık cerrahisi (Salzburg 2006)
-ECE-Bariatrik cerrahi-(Paris 2006)

Prof. Dr. Ahmet Gökhan Türkçapar Türkiye Klinikleri Cerrahi Dergisinin editörlüğünü yapmaktadır. Yabancı dili İngilizcedir. Evli ve üç kız çocuğu babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2009, 06:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63