Kahramanmaraş’ta 22.500 dekar arazi su ile buluşacak

Kahramanmaraş’ta 22.500 dekar arazi su ile buluşacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş’ta yatırıma devam ediliyor. Pazarcık’ta inşa edilen Sireşanlı Terfi Sulaması 1. Kısım Projesi’nde çalışmalar hızla ilerliyor.


Söz konusu tesis ile Kartalkaya Barajı dipsavağından alınacak su, terfi istasyonu vasıtasıyla 4.237 metre uzunluğundaki ana kanal ile Kartalkaya Barajı sağ sahilinde yer alan 22.500 dekar zirai arazi ile buluşturulacak.


İş kapsamında terfi merkezi, cebri boru, anakanal eksik imalatları, sanat yapıları, 1800 mm ve 110 mm arasında değişik çaplarda CTP ve HDPE boru döşenmesi ve işletme-bakım yolları yapılması yer almaktadır. Proje ile 62.514 metre boru döşenmesi ve kanal üzerindeki sanat yapılarının tamamlanması hedeflenmektedir.


Şu ana kadar ana kanal üzerindeki sanat yapılarının tamamlandığı tesiste, terfi merkezi ve elektrik bina inşaatı tamamlanmış olup mekanik ve elektrik teçhizatın montajı ve döşeme işlemleri yapılmaktadır.


Projede Yüzde 12 Fiziki Gerçekleşme Sağlandı


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kahramanmaraş’ta muazzam yatırımlara imza attıklarını kaydederek şunları söyledi:


“Şu ana kadar yapılan çalışmalarla yüzde 12 fiziki gerçekleşme sağladığımız ve 21 milyon 350 bin TL’ye mal edeceğimiz Siraşanlı Terfi Sulaması 1. Kısım Projesi ile 22.500 dekar zirai araziye su temin ederek çiftçilerimiz için yıllık 13,7 milyon TL civarında bir gelir artışı sağlamayı hedefliyoruz.”


 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER