Kara üzüm kanseri önler mi?

Kara üzüm kanseri önler mi?

Prof. Dr. Turan Karadeniz, özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen ve farklı aromasıyla dikkati çeken kokulu kara üzümün vücuttaki kanser yapıcı bileşikleri bloke edici özelliği olduğunu söyledi.


Karadeniz, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nin yağışı fazla olan nemli bir bölge olduğunu ve bu bölgeye özgü kokulu üzüm çeşidi yetiştirildiğini kaydederek, vatandaşların kokulu üzümü, ağaçlara sararak ya da evlerinin bahçelerinde yetiştirdiğine dikkat çekti.
Kokulu kara üzümün etkili bir kimyasal bileşimi olduğunu vurgulayan Karadeniz, şöyle devam etti:"Bu yönüyle kokulu üzümün vücuttaki kanser yapıcı bileşikleri bloke edici özelliği bulunmakta.Bu üzümde potasyum, demir ve magnezyum oldukça fazla.Bu anlamda da kıymetli bir üzüm çeşidi.Kilo problemi olan insanların hızlı bir şekilde kilo atmasına yardımcı oluyor.
Üzüm kürü de yapılabilmektedir.Sabah, öğle ve akşam vakti birer bardak üzüm suyu içilmeli.
Akşam ayrıca üzüm bir salkım şeklinde yenebilir.Bu şekildeki kokulu üzüm kürünün 3-4 günlük diyet programı izlenildiğinde vücuttaki toksinleri atıcı özelliği bulunmakta ve kilo problemi olan kişilerde ciddi anlamda kilo kaybı söz konusu olmaktadır.Cildi güzelleştirici ve tazeleştirici özelliği de var.Maskesi yapılarak cilde faydası görülecektir."


PEKMEZİ VE İÇECEĞİ DE SAĞLIKLI
Üzümün bir aylık dönemde taze tüketilebildiğini dile getiren Karadeniz, farklı saklama koşullarında kış mevsiminde de tüketildiğini anlattı.Prof.Dr.Karadeniz, kokulu üzümün derin dondurucularda muhafaza edilebildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bu şekilde kış mevsiminde kaynatılarak tüketilebilir.Pekmezinden de içecek hazırlanabilir.
Balığın yanında içecek şeklinde tüketiliyor.Pekmezde yoğun olarak mineraller bulunmakta.Bu anlamda hem kan yapıcı hem de hararet giderici özelliği oluyor.Böylelikle bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.Aynı zamanda sucuklu mamulleri yapılan kokulu üzüm, bölgemizde tatlı çeşitlerine de eklenerek farklı lezzetler sunuluyor." 
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2014, 07:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67