Kuyumcular'dan ses var, Hüdayioğlu'ndan tık yok!

Kuyumcular'dan ses var, Hüdayioğlu'ndan tık yok!

KMESOB’a bağlı Kahramanmaraş Kuyumcular Odası yönetim kurulu üyeleri, 12 Eylül referandum oylamasında anayasa değişikliğine 'evet' oyu kullanacak.

Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz; “Anayasa değişiklikleri yetersiz ama Oda yönetimi olarak yine de EVET oyu kullanacağız” dedi.

Konu hakkındaki yazılı açıklamasında Mustafa Öz şunları söyledi: “Cunta Anayasası’nın değişmesi noktasında yapılan tartışmaların sonunda böyle bir adımın atılmasını olumlu karşılıyor ve destekliyoruz. Anayasa’nın tümüyle ele alınarak tamamen değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Bazı değişiklikleri kapsayan bu paketi de, demokratikleşme anlamında büyük bir adım olarak görüyoruz. Kendi geleceğimizi oylayacağımız bu referandumda, yargı bağımsızlığının sağlanması, Anayasa Mahkemesi’nin yapısının geniş katılımlı şekle kavuşması, darbelerin bir daha yaşanmaması, her türlü vesayetin ortadan kalkması ve daha birçok hukuk, demokrasi ve özgürlük maddeleri için Anayasa’nın değiştirilmesine (evet) diyoruz.”

12 Eylül'de 'evet' demek için çok sebep olduğunu belirten Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, 'evet' gerekçelerini ise şöyle sıraladı:

"Hukukun üstünlüğü için 'evet'. Daha özgür, daha demokratik ve büyük Türkiye için 'evet'. Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun tarafsız ve bağımsız olabilmesi için 'evet'. Kanun devleti değil, hukuk devleti için 'evet'. Millet iradesini korumak ve vesayeti kaldırmak için 'evet'. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı için 'evet'. Son 50 yılın en kapsamlı ve en köklü değişikliği olduğu için 'evet'. Yasaklardan ve prangalardan kurtulmak için 'evet'. Türkiye'nin önünü açmak için 'evet'. İstikrar için 'evet'. Dünya sahnesinde oyun kurucu olmak için 'evet'. Yüksek yargının müdahalesinin faturasını ve bedelini milletin ödememesi için 'evet'. Siviller anayasa yapamaz diyenlere inan 'evet'. 367 dayatmasına son vermek için 'evet'. Milletle devleti buluşturmak için 'evet'. PKK başta olmak üzere terör örgütleri 'hayır' dediği için 'evet'. Kirli ilişkileri açığa çıkarmak, kirli oyunları bozmak için 'evet'. 73 milyonun hukukunu korumak için 'evet'. Darbe mağdurlarının darbelerden zarar görenlerin, hukuksuzluğa uğrayanların mağduriyetini gidermek için 'evet'. Türkiye'yi içe kapatmak ve yalnızlaştırmak senaryolarına son vermek için 'evet'. 27 Mayıs, 12 Mart,12 Eylülve28 Şubat mağdurlarına sahip çıkmak için 'evet'. 27 Nisan'da olduğu gibi darbe teşebbüsleri yaşamamak için 'evet'. 12 Eylül'le yüzleşmek ve hesaplaşmak için tekrar 12 Eylüllerin yaşanmaması için 'evet'. Türkiye'ye ayak bağı olan, Türkiye'nin önünü tıkayan, Türkiye'nin itibarını zedeleyen 12 Eylül anayasasını tarihe gömmek için 'evet'.

POYRAZ'IN KANKASI MUSTAFA HÜDAYİOĞLU’NDAN ‘SES’ YOK!

Öte yandan; başkanlığını AK Partili Belediye Meclis üyesi Mustafa Hüdayioğlu’nun yaptığı Kahramanmaraş Eczacılar Odası şu ana kadar her ne hikmetse ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ oyu kullanacakları yönünde herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Geçen günlerde Memur-Sen’in öncülüğünde isimleri ‘evetçi’ olarak açıklanan STK’lar ve Meslek Kuruluşları listesinde de bulunmayan Mustafa Hüdayioğlu başkanlığındaki odaya tepki gösteren vatandaşlar; “Sayın Başbakanımız sivil toplum örgütlerine ve meslek kuruluşlarına yaptığı çağrıda; (bitaraf olan, bertaraf olur) demişti. Mustafa Hüdayioğlu ve odası da ‘bitaraf’ olduğunu ortaya koyuyor. Referandum gününden önce odadan olumlu ya da olumsuz bir cevap bekliyoruz. Eğer Hüdayioğlu ‘bitaraf’ olmaya devam ederse, Sayın Başbakan’ın partisinden kazandığı belediye meclis üyeliğinden istifa etmesi gerekir” diyerek görüşlerini ortaya koydular.

Eczacı Mustafa Hüdayioğlu, meslektaşı ve Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'a 'çok yakın' bir isim olarak biliniyor. Mustafa Hüdayioğlu'nun 'bitaraf' olması Poyraz'a da doğal ve haklı olarak tepki getiriyor. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2010, 10:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
ozan çelik
ozan çelik - 11 yıl Önce

böyle haber mi olur. hüdayioğullarının bir hesabı varsa size ne. Evet dedirtmek için niye uğraşıyorsunuz. İnsanların demokratik hakları var. Başkan poyraz'ın arkadaşı ve eczacılar odası başkanı olarak tanınmış bbir insanla uğraşmanız yakışmıyor.

mustafa geçinir
mustafa geçinir - 11 yıl Önce

Tam bilememekle beraber ailesel bazı faktörler var sanırsam.Malum Müdür de sanırım yakın akrabaları olurlar.

cenk yıldırım
cenk yıldırım - 11 yıl Önce

Sayın editör! Kuyumcular odası başkanı zaten Ak Parti İl başkan yardımcısı değilmi?Öyle bir haber hazırlamışınızki bizde zannettikki başka partiden olupta evet veriyor.

SIRADAKİ HABER

banner63