Menzelet havzasında 85 bin fidan toprakla buluştu

Menzelet havzasında 85 bin fidan toprakla buluştu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı yurt genelinde hızla uygulanmaya devam ediyor.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü bu plan kapsamında Kahramanmaraş Menzelet Baraj Havzası çevresinde 2013 yılında 4 bin 850 dekar alanda çalışma yaparak 85 bin adet kızılçam fidanını toprakla buluşturdu.


Barajların Ömrü Uzayacak


Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile atıl durumda bulunan baraj kenarları süratle ağaçlandırılmak suretiyle su kalitesi ve miktarı artırılacak.


Çalışmalarla mevcut erozyon önlenerek barajların ekonomik ömrü uzatılacak, ülke ekonomisine katma değer sağlanacak.


Kahramanmaraş Menzelet Baraj Havzası çevresinde yapılan çalışmalarla erozyon neticesi oluşan toprak dolmasının önüne geçilecek, barajın ömrü uzayacak, barajdaki suyun kalite ve miktarı artacak.


 2013-2017 yıllarını kapsayan Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı çerçevesinde toplam 400 baraj ve gölette çalışma gerçekleştirilecek.


400 Baraj ve Gölette Çalışma Yapılacak


Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile yöreye yeni rekreasyon ve turizm alanları kazandırılırken, yaban hayatı için de yeni barınma alanları oluşturuluyor.


Yapılan ağaçlandırma çalışmalarında gelir getirici türler kullanılmasına önem verilerek yöre halkının ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.


Plan çerçevesinde 2017 yılına kadar 400 baraj ve göletin göl aynası çevresindeki havza koruma alanlarının ağaçlandırma çalışmalarının tamamlanması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER